Újabb takarékossági intézkedések nélkül nem teljesülnek az idei költségvetési célok – lapunk információi szerint erre figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió jelenleg Budapesten tárgyaló delegációja. Úgy tudjuk, a hazánkat hitelező szervezetek további takarékossági intézkedéseket tartanak szükségesnek annak érdekében, hogy az idei évre kitűzött 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél megvalósulhasson.
A Magyarország ötödik felülvizsgálatát végző IMF-küldöttség forrásaink szerint a költségvetés bevételeinél és kiadásainál is kockázatokat lát, összesen 250-300 milliárd forint értékben.
*
Kérdésesnek találják az idei évre tervezett áfa- és jövedékiadó-bevételeket, valamint az ingatlanadó eltörlése nyomán keletkezett 50 milliárd forintos bevételkiesés pótlását sem látják biztosítottnak. A helyi önkormányzatok gazdálkodását, valamint az Út a munkához program fedezetét szintén kockázatosnak értékelik hitelezőink, akik a tb-kassza tervezett hiányát, valamint a MÁV működésére szánt költségvetési támogatás összegét sem tartják megalapozottnak. Az IMF információink szerint a jövő évvel kapcsolatban is lépéseket sürget, mivel nem látja az ellentételezését a Bajnai-kormány által bejelentett adócsökkentésnek.
Az IMF és az EU delegációja tegnap a Fidesz vezető szakembereivel is tárgyalást folytatott. Úgy tudjuk, a megbeszélésen az idei és a jövő évi költségvetéseket övező kockázatokról folytattak eszmecserét.
Oszkó Péter pénzügyminiszter a Magyar Nemzetnek nyilatkozva tegnap azt közölte, hogy jelenleg is folynak a tárgyalások az IMF és az EU delegációjával, ezért a költségvetésben esetleg szükséges bármilyen intézkedés, így a tartalékok zárolása legkorábban a jövő hét elején válhat ismertté. A pénzügyminiszter cáfolta, hogy az IMF szerint 250-300 milliárd forintos nagyságrendű lépés lenne indokolt. Mint mondta, a kormány elkötelezett az idei 3,8 százalékos hiánycél teljesítésében, és nincs szükség ilyen nagyságrendű pótlólagos intézkedésre.
Az újabb lépések sürgetése ugyanakkor nem számít újdonságnak: az Európai Bizottság január végén közzétett jelentésében már jelentős kockázatokra hívta fel a figyelmet a magyar büdzsét illetően, és arra figyelmeztetett, hogy a magyar kormány álljon készen további egyenlegjavító intézkedések megtételére. Az IMF és az EU delegációja múlt héten kezdte meg újabb ellenőrzését. A húszmilliárd eurós pénzügyi csomagból eddig 14,2 milliárd eurót hívtunk le, a fennmaradó részt pedig idén októberig igényelhetjük.