Miután a brit hatóságok egy kompenzációs ügylet nyomán ejtették a vádat Alfons Mensdorff-Pouilly, a BAE hadipari óriáskonszern hírhedtté vált közép-európai lobbistája ellen, Ausztriában fellángolt a politikai vita arról, hogy a gróf hazájában kell-e folytatni a vizsgálatot ellene. A férfi jelentős szerepet játszott abban, hogy a BAE részvételével gyártott európai vadászgépeket, Eurofightereket vásárolt Ausztria még a néppárti (ÖVP) Wolfgang Schüssel kancellársága idején, de – hasonlóan jelentős díjazásért – állítólag lobbizott azért is, hogy a BAE közreműködésével kínált svéd Gripen vadászgépek fussanak be Csehországban, illetve Magyarországon.
A brit döntés hátterében a BAE üzleti módszereinek amerikai hatósági kritikája áll, amely azzal fenyegetett, hogy a céget kitiltják a háborús időkben igencsak jövedelmező tengerentúli piacról. Alapját az elmúlt húsz évben a konszern által elnyert sok milliárd fontos szaúdi megrendelések képezték, amelyekben bizonyított a nagy értékű korrupció. A BAE, hogy elkerülje a legrosszabbat, 400 millió dollár bírságot fizetett az Egyesült Államoknak, 30 milliót pedig a brit államnak.
Az osztrák védelmi miniszter,
a szociáldemokrata (SPÖ) Norbert Darabos – aki nem rejtette véka alá, hogy célja az Eurofighter-program ellehetetlenítése – kikelt a brit döntés ellen, ám ezt a néppárti igazságügy-miniszter, Claudia Bandion-Ortner rosszallotta, mondván, majd a nyomozást folytató szervek eldöntik, hogy folytatják-e a maguk eljárását.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében