
origo.hu
Rekordhideg május: mikor változik az időjárás?
Elmaradt a szmogriadó. Sem Budapesten, sem Salgótarjánban nem kellett elrendelni tegnap a szmogriadót, mivel – mint arról hírt adtunk – a csütörtöki havazás és a feltámadt szél felfrissítette az északi országrész levegőjét. A szálló por koncentrációja ezzel együtt továbbra is magas, napok óta meghaladja a 75 mikrogramm/köbméter tájékoztatásiküszöb-értéket. (N. Á.)
Mindössze négy nappal a jelentkezési határidő előtt döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy Budapest is pályázik a 2012-es, 2013-as évre meghirdetett Európa zöld fővárosa címre. Az Európai Bizottság döntése alapján az idén Stockholm, jövőre pedig Hamburg viselheti a címet, s akár tavaly, a pályázókat az idén is 8 kategóriában méri össze a zsűri. Számításba veszik a levegő tisztáságát, a víz-, a szennyvíz- és a szemétkezelést, a szén-dioxid-kibocsátást, az épületek környezetbarát jellegét, vizsgálják még a pályázók környezetvédelmi és közlekedési politikáját is.
– Komoly pályázatot várunk a jelentkezőktől – nyilatkozta lapunknak Barbara Helffrich, az Európai Bizottság Európa zöld fővárosa pályázatért felelős sajtósa. Hozzátette, a cím odaítélésekor a jó ötleteken kívül azoknak a megvalósítását is figyelembe veszik. A pályázóknak tehát arra is ki kell térniük, hogy milyen eredményeket értek el az elmúlt öt-tíz évben.
Bár a közgyűlési előterjesztésben az szerepel, hogy a főváros jó eséllyel pályázik a címre, ennek többek közt egy nemrég elkészült felmérés is ellentmond. Budapest 17. lett a koppenhágai klímacsúcson bemutatott Európai zöldváros-mutató (European Green City Index) rangsora szerint. Ez a minősítés 30 európai nagyvárost hasonlít össze a környezetvédelmi teljesítményük, valamint a környezeti hatásuk csökkentésére tett jövőbeli kötelezettségvállalásuk alapján. A figyelembe vett harmincféle mutató között szerepel egyebek mellett a település energiafelhasználása, szén-dioxid-kibocsátása, az, hogy miként kezeli a hulladékát vagy milyen a levegője. Energiahasználatunk és az épületek környezeti minősége alapján egyaránt rosszul szerepeltünk (20. hely). Egyedül a közlekedés kategóriában kerültünk be az első tízbe. Az említett minősítés csak egy a sok közül, de színvonalát tekintve jelent valamit, hogy az első helyre Koppenhágát, míg a másodikra a 2010-es Európa zöld fővárosa címet viselő Stockholmot sorolja. Őket követi Oslo, Bécs és Amszterdam.
– A fenti rangsor is sejteti, hogy korai talán Budapest részéről a 2012-es vagy 2013-as Európa zöld fővárosa cím megpályázása – mondta Beliczay Erzsébet, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese. A győztest 2010 szeptemberében választják ki. Jelentős javulást a távozó döntéshozók már, míg az önkormányzatok új tagjai még nem tudnak elérni a rendelkezésre álló rövid idő alatt – véli a várostervezés és energiaügyek szakértője. Ennek ellenére – Beliczay szerint – a pályázat összeállítása nem lesz haszontalan, ha azt valóban Budapest helyzetének a felmérésére és egy feszes, de megvalósítható stratégia összeállítására használják. Reális esélyünk a győzelemre azonban csak 4-5 évnyi következetes munkával és összefogással lenne – tette hozzá.
Rekordhideg május: mikor változik az időjárás?
Pontlevonás fenyegeti a Barcelonát, a Real Madrid az utolsó pillanatban lehet bajnok!
Vajna Tímea terhességéről mesélt, elárulta kislánya nevét is
70 szervezet tiltakozik Brüsszelben Ukrajna EU-tagsága ellen + videó
Kitálalt az időutazó: emberevő rovarokkal érkezik el a világvége
Beadta a derekát Németország: 14 évet kellett erre várni erre a pillanatra, de végre újra Magyarországnak lett igaza
A megtépázott Diósgyőr a Ferencvárost hozhatja nehéz helyzetbe
„Rögtön gyomorideg, levert minket a víz” – hokisaink azt hitték vicc, hogy vezetnek a kazahok
Koncz Zsuzsáról kiderült egy nagyon ciki, elképesztően kínos történet
Ennél jobban aligha lehet megalázni egy 15 éves olimpiai bajnokot
A Real nagy üzletet üthet nyélbe, Cristiano Ronaldo igenjére várnak Madridban
Szijjártó Péter: A türk világ Dunakeszin
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.