Budapest nagy zöld álma

Budapest is ringbe száll az Európa zöld fővárosa díjért – szavazták meg a javaslatot egyhangúlag a képviselők a Fővárosi Közgyűlésben csütörtök este, négy nappal a pályázat beadási határideje előtt. A Főpolgármesteri Hivatal bizakodó, a szakértők azonban kételkednek az esélyeinkben.

Győr Ágnes
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmaradt a szmogriadó. Sem Budapesten, sem Salgótarjánban nem kellett elrendelni tegnap a szmogriadót, mivel – mint arról hírt adtunk – a csütörtöki havazás és a feltámadt szél felfrissítette az északi országrész levegőjét. A szálló por koncentrációja ezzel együtt továbbra is magas, napok óta meghaladja a 75 mikrogramm/köbméter tájékoztatásiküszöb-értéket. (N. Á.)


Mindössze négy nappal a jelentkezési határidő előtt döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy Budapest is pályázik a 2012-es, 2013-as évre meghirdetett Európa zöld fővárosa címre. Az Európai Bizottság döntése alapján az idén Stockholm, jövőre pedig Hamburg viselheti a címet, s akár tavaly, a pályázókat az idén is 8 kategóriában méri össze a zsűri. Számításba veszik a levegő tisztáságát, a víz-, a szennyvíz- és a szemétkezelést, a szén-dioxid-kibocsátást, az épületek környezetbarát jellegét, vizsgálják még a pályázók környezetvédelmi és közlekedési politikáját is.
– Komoly pályázatot várunk a jelentkezőktől – nyilatkozta lapunknak Barbara Helffrich, az Európai Bizottság Európa zöld fővárosa pályázatért felelős sajtósa. Hozzátette, a cím odaítélésekor a jó ötleteken kívül azoknak a megvalósítását is figyelembe veszik. A pályázóknak tehát arra is ki kell térniük, hogy milyen eredményeket értek el az elmúlt öt-tíz évben.
Bár a közgyűlési előterjesztésben az szerepel, hogy a főváros jó eséllyel pályázik a címre, ennek többek közt egy nemrég elkészült felmérés is ellentmond. Budapest 17. lett a koppenhágai klímacsúcson bemutatott Európai zöldváros-mutató (European Green City Index) rangsora szerint. Ez a minősítés 30 európai nagyvárost hasonlít össze a környezetvédelmi teljesítményük, valamint a környezeti hatásuk csökkentésére tett jövőbeli kötelezettségvállalásuk alapján. A figyelembe vett harmincféle mutató között szerepel egyebek mellett a település energiafelhasználása, szén-dioxid-kibocsátása, az, hogy miként kezeli a hulladékát vagy milyen a levegője. Energiahasználatunk és az épületek környezeti minősége alapján egyaránt rosszul szerepeltünk (20. hely). Egyedül a közlekedés kategóriában kerültünk be az első tízbe. Az említett minősítés csak egy a sok közül, de színvonalát tekintve jelent valamit, hogy az első helyre Koppenhágát, míg a másodikra a 2010-es Európa zöld fővárosa címet viselő Stockholmot sorolja. Őket követi Oslo, Bécs és Amszterdam.
– A fenti rangsor is sejteti, hogy korai talán Budapest részéről a 2012-es vagy 2013-as Európa zöld fővárosa cím megpályázása – mondta Beliczay Erzsébet, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese. A győztest 2010 szeptemberében választják ki. Jelentős javulást a távozó döntéshozók már, míg az önkormányzatok új tagjai még nem tudnak elérni a rendelkezésre álló rövid idő alatt – véli a várostervezés és energiaügyek szakértője. Ennek ellenére – Beliczay szerint – a pályázat összeállítása nem lesz haszontalan, ha azt valóban Budapest helyzetének a felmérésére és egy feszes, de megvalósítható stratégia összeállítására használják. Reális esélyünk a győzelemre azonban csak 4-5 évnyi következetes munkával és összefogással lenne – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.