Demszky az MSZP-t vádolja

Nemcsak hogy nem mond le Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester a sorozatos fővárosi botrányok után, de a BKV ügyeit vizsgáló önkormányzati bizottság tegnapi ülésén a politikai felelősség hétfői vállalása után ismét mindent szocialista helyettesére akart hárítani.

Szilágyi Richárd
2010. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demszky azt állította: Hagyó Miklós a város történetében példátlan hatáskörrel rendelkezett, és még ennél is nagyobbat akart: például, hogy a fővárosi cégek pénzügyeit kizárólag ő felügyelhesse. A főpolgármester azt is közölte, Hagyó szeretett a BKV irányítójaként megjelenni, kézi vezérléssel irányította a közlekedési vállalatot, de a konfliktusok elől menekült. Elsőként egyébként a BKV felügyelőbizottságának volt – szabad demokraták által delegált – elnökét hallgatta meg a testület. Székely Gábor úgy vélte, a testület megfelelően működött, ellátta ellenőrzési feladatait. Számos momentumra nem emlékezett, vagy a kérdésekre nem válaszolt. A BKV felügyeletét szintén ellátó, szabad demokrata főpolgármester-helyettes, Ikvai-Szabó Imre a meghallgatáson ugyancsak hárított. Ha mondanivalója volt, levelet írt Hagyónak, egyébként tiszteletben tartotta irányítási jogát. Közölte azt is, nem állnak jól a kormánnyal folytatott tárgyalások a BKV-támogatás ügyében.

*

A BKV korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására alakult fővárosi bizottság tegnap harmadik alkalommal ült össze.
A meghallgatások előtt a bizottság az előzetesen megadott kérdésekről vitázott. Bőhm András, az SZDSZ politikusa arra kérte a bizottság elnökét, mellőzze azokat a kérdéseket, amelyek alkalmasak lehetnek az igazságszolgáltatás befolyásolására. Steiner Pál (MSZP) csatlakozott ehhez. György István, a bizottság fideszes elnöke viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi húsz év legnagyobb ilyen típusú botrányával állunk szemben, ráadásul a bizottság versenyfutásra kényszerül az idővel is.
Írásbeli bizonyítékok
Nem tudtam a visszaélésekről – hadarta a mikrofonba Demszky Gábor, aki hatalmas paksamétával érkezett a vizsgálóbizottság ülésére. Az iratok – amelyeket átadott a bizottság tagjainak – főként olyan levelezést tartalmaztak, amelyek azt voltak hivatottak bizonyítani, hogy a főpolgármester többször írásban figyelmeztette Hagyó Miklóst, a BKV-t felügyelő volt MSZP-s főpolgármester-helyettest a feladataira.
Demszky elmondta: nem lehet jogszerű munkaköri leírása sem a főpolgármesternek, sem a helyettesének, mert feladatkörüket belső dokumentumok rögzítik. Hagyó 9+1 ügyosztály felügyeletét látta el, önálló javaslatokat tehetett, de előzetes egyeztetési kötelezettsége volt. Ő viszont többször is figyelmeztette arra, hogy tévesen értelmezi a feladatait, és nemegyszer kérte, ne delegálja tovább a hatáskörét. – Azt tapasztaltam, hogy a feladat nem megy Hagyó úrnak – idézte fel az útfelújítások során végzett egyeztetéseket Demszky. „Ki kellett sajnos oktatnom a főpolgármester-helyettes urat, hogy mi a dolga.” Ugyanakkor Demszky tegnap sem mutatott fel olyan egyértelmű bizonyítékot, amely igazolja, korábban figyelmeztette a szocialista Hagyót arra, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés. Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke kedden lapunknak azt mondta, Demszky nemhogy elégedetlen lett volna Hagyóval, de kifejezetten pozitív példaként hozta fel személyét a koalíciós egyeztetéseken.
A főpolgármester elképzelhetőnek tartotta, hogy vannak olyan gyanús tanácsadói és egyéb szerződések, amelyek létét a BKV korábbi menedzsmentje elhallgatta a felügyelőbizottság elől. Ezt azzal indokolta, hogy egy Antal Attila vezérigazgatósága alatt készült lista szerint 306 szerződése volt a BKV-nak, míg egy másik listában csak 53 gyanús szerződés szerepel. Demszky hangoztatta, továbbra is bízik az előzetes letartóztatásban lévő Mesterházy Ernő ártatlanságában.
Nem hivatalos csatornák
Legfőbb bizalmasa nemcsak fővárosi, hanem olyan, a kormány és a Városháza közötti ügyekben is eljárt a nevében, amelyekben a hivatalos csatornákon nem lehetett eredményt elérni. Ezt a megállapodást Demszky és a Miniszterelnöki Hivatalt vezető Szilvásy György írta alá. A főpolgármester tegnap újra megerősítette, hogy a kormány cáfolata ellenére ez a szerződés létezik. Hangsúlyozta azt is, hogy Mesterházy tanácsadóként nem rendelkezett utasítási és döntési jogkörrel, munkaköri leírása pedig azért nem volt, mert csak megbízási szerződéssel alkalmazták.
Új ápolt a börtönkórházban
Tegnap a gyanúsított védője, Papp Gábor az MTI-vel egyébként közölte, vélhetőleg a kritikusan magas vérnyomása miatt Mesterházy Ernőt a tököli rabkórházba szállították.
Mesterházy „… tudatosan építette a kapcsolatrendszerét […] ezt egy nagy játékként fogta fel, persze mindent a város érdekében tett. De hangsúlyoznám, hogy politikai tanácsadó volt, nem foglalkozott napi ügyekkel” – ezt már a Magyar Narancsnak adott mai interjújában mondta a főpolgármester. Azt is hangoztatta, a kormány is elfogadta tárgyalópartnerként. „Elsősorban Szilvásy György akkori kancelláriaminiszterrel. Rajta keresztül pedig a kormányfővel, Gyurcsány Ferenccel” – válaszolta Demszky Gábor arra a kérdésre, tanácsadója kikkel állt kapcsolatban kormányzati oldalról. Hagyóról szólva Demszky kijelentette: egy kereskedő mentalitásával irányított. Bizonyos ügyekben ez még jól is jött: amikor alkudozni kellett, nagyon jól teljesített. A főpolgármester előtt megkérdezett Székely Gábor, az fb volt szabad demokraták által delegált elnöke meghallgatása kezdetén közölte: sok kérdés megválaszolásakor a korábbi jegyzőkönyvekre tud csak hivatkozni. „Majdhogynem haza is mehetnék” – tette hozzá kedélyesen. Székely elmondta, pontosan nem tudja, mióta volt tagja a felügyelőbizottságnak. A volt elnök elmondása szerint az ellenőrzési tevékenységet a BKV belső ellenőrzésétől kapott tájékoztatás alapján végezték. „Meg kell nézni az fb-jegyzőkönyvet” – felelte több kérdésre, így a bizottság és az újságírók sem értesülhettek arról, mikor rendeltek el vizsgálatot Szalainé Szilágyi Eleonóra végkielégítésével kapcsolatban. Titokban maradt az is, hogy a gyanús tanácsadói és vállalkozói szerződésekről volt-e tudomása, illetve rendelt-e el vizsgálatot a felügyelőbizottság ezekben az ügyekben. Székely közölte: rendszeresen beszélt fővárosi vezetőkkel, tanácsnokokkal és bizottsági elnökökkel, de jó kapcsolata volt a BKV igazgatóságának elnökével és vezérigazgatójával is.
Érdemi válaszok nélkül
Németh Szilárd, a Fidesz képviselője sérelmezte, hogy Székely felkészületlen, érdemi válaszok helyett kioktatja a bizottságot. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Székely személyes vagyonával felelhet a BKV-nál történtek miatt. Papcsák András fideszes politikus emlékeztetett arra, hogy Szalainé Szilágyi Eleonórának, a BKV humánpolitikai igazgatójának ügyét az fb több alkalommal is leszavazta. Székely erre úgy reagált, ez együttes döntés volt, ne szembesítsék ezzel most egyedül őt. „Ha gondoljátok, folytatom, ha nem, elmegyek!” – tette hozzá. Az MDF-es Hock Zoltán szerint a volt fb-elnök sok mindenre nem válaszolt, de ezekkel a nem válaszokkal” több mindent elárult.
– Nem állnak jól a kormánnyal folytatott tárgyalások a BKV-támogatás ügyében – ezt már Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettestől lehetett megtudni a vizsgálóbizottság ülésén. A botrányokról nem szólt, viszont megjegyezte: az idei tarifaemelésen túl a jövőben nem akarnak automatikus díjnövelést és járatritkítást, ezért újra kell tárgyalni a főváros és a kormány szerződéstervezetét a BKV finanszírozásáról. Emlékezetes, Horváth Csaba (MSZP) januárban megfenyegette a fővárost: nem lesz kormányzati támogatás. A hivatalos adatokban szereplő 23 milliárd helyett az állam eredetileg is alig 17 milliárdot kívánt fizetni.
A testület rövid összefoglalót is meghallgatott Tomasitz Istvántól, a BKV megbízott jogi igazgatójától, aki bejelentette, hogy Kocsis István, a BKV vezérigazgatója tegnap újabb feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a HÉV békásmegyeri kijelzőivel kapcsolatos szerződés ügyében. Több mint két éve kérdésünkre a BKV akkori szóvivője úgy fogalmazott: az új elektronikus táblák a szentendrei HÉV-vonal felújításának részét képezik. Költsége az említett vonalon elérte a kétszázmilliót, a többi HÉV-vonalra kivetítve az összes költség az egymilliárdhoz közelített. Tomasitz jelezte: további feljelentéseket is tesz a társaság a héten.
Tegnapi hír, hogy a BKV volt vezérigazgatója, Antal Attila a házi őrizetben is kapja 866 ezer forintos havi fizetését a Vértes Volántól. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szóvivője a Blikknek azt mondta: Antal január 29-től 38 munkanapos szabadságát tölti, jár neki a fizetés; azt nem tudni, mi lesz utána.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.