Demszky azt állította: Hagyó Miklós a város történetében példátlan hatáskörrel rendelkezett, és még ennél is nagyobbat akart: például, hogy a fővárosi cégek pénzügyeit kizárólag ő felügyelhesse. A főpolgármester azt is közölte, Hagyó szeretett a BKV irányítójaként megjelenni, kézi vezérléssel irányította a közlekedési vállalatot, de a konfliktusok elől menekült. Elsőként egyébként a BKV felügyelőbizottságának volt – szabad demokraták által delegált – elnökét hallgatta meg a testület. Székely Gábor úgy vélte, a testület megfelelően működött, ellátta ellenőrzési feladatait. Számos momentumra nem emlékezett, vagy a kérdésekre nem válaszolt. A BKV felügyeletét szintén ellátó, szabad demokrata főpolgármester-helyettes, Ikvai-Szabó Imre a meghallgatáson ugyancsak hárított. Ha mondanivalója volt, levelet írt Hagyónak, egyébként tiszteletben tartotta irányítási jogát. Közölte azt is, nem állnak jól a kormánnyal folytatott tárgyalások a BKV-támogatás ügyében.
*
A BKV korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására alakult fővárosi bizottság tegnap harmadik alkalommal ült össze.
A meghallgatások előtt a bizottság az előzetesen megadott kérdésekről vitázott. Bőhm András, az SZDSZ politikusa arra kérte a bizottság elnökét, mellőzze azokat a kérdéseket, amelyek alkalmasak lehetnek az igazságszolgáltatás befolyásolására. Steiner Pál (MSZP) csatlakozott ehhez. György István, a bizottság fideszes elnöke viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi húsz év legnagyobb ilyen típusú botrányával állunk szemben, ráadásul a bizottság versenyfutásra kényszerül az idővel is.
Írásbeli bizonyítékok
Nem tudtam a visszaélésekről – hadarta a mikrofonba Demszky Gábor, aki hatalmas paksamétával érkezett a vizsgálóbizottság ülésére. Az iratok – amelyeket átadott a bizottság tagjainak – főként olyan levelezést tartalmaztak, amelyek azt voltak hivatottak bizonyítani, hogy a főpolgármester többször írásban figyelmeztette Hagyó Miklóst, a BKV-t felügyelő volt MSZP-s főpolgármester-helyettest a feladataira.
Demszky elmondta: nem lehet jogszerű munkaköri leírása sem a főpolgármesternek, sem a helyettesének, mert feladatkörüket belső dokumentumok rögzítik. Hagyó 9+1 ügyosztály felügyeletét látta el, önálló javaslatokat tehetett, de előzetes egyeztetési kötelezettsége volt. Ő viszont többször is figyelmeztette arra, hogy tévesen értelmezi a feladatait, és nemegyszer kérte, ne delegálja tovább a hatáskörét. – Azt tapasztaltam, hogy a feladat nem megy Hagyó úrnak – idézte fel az útfelújítások során végzett egyeztetéseket Demszky. „Ki kellett sajnos oktatnom a főpolgármester-helyettes urat, hogy mi a dolga.” Ugyanakkor Demszky tegnap sem mutatott fel olyan egyértelmű bizonyítékot, amely igazolja, korábban figyelmeztette a szocialista Hagyót arra, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés. Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke kedden lapunknak azt mondta, Demszky nemhogy elégedetlen lett volna Hagyóval, de kifejezetten pozitív példaként hozta fel személyét a koalíciós egyeztetéseken.
A főpolgármester elképzelhetőnek tartotta, hogy vannak olyan gyanús tanácsadói és egyéb szerződések, amelyek létét a BKV korábbi menedzsmentje elhallgatta a felügyelőbizottság elől. Ezt azzal indokolta, hogy egy Antal Attila vezérigazgatósága alatt készült lista szerint 306 szerződése volt a BKV-nak, míg egy másik listában csak 53 gyanús szerződés szerepel. Demszky hangoztatta, továbbra is bízik az előzetes letartóztatásban lévő Mesterházy Ernő ártatlanságában.
Nem hivatalos csatornák
Legfőbb bizalmasa nemcsak fővárosi, hanem olyan, a kormány és a Városháza közötti ügyekben is eljárt a nevében, amelyekben a hivatalos csatornákon nem lehetett eredményt elérni. Ezt a megállapodást Demszky és a Miniszterelnöki Hivatalt vezető Szilvásy György írta alá. A főpolgármester tegnap újra megerősítette, hogy a kormány cáfolata ellenére ez a szerződés létezik. Hangsúlyozta azt is, hogy Mesterházy tanácsadóként nem rendelkezett utasítási és döntési jogkörrel, munkaköri leírása pedig azért nem volt, mert csak megbízási szerződéssel alkalmazták.
Új ápolt a börtönkórházban
Tegnap a gyanúsított védője, Papp Gábor az MTI-vel egyébként közölte, vélhetőleg a kritikusan magas vérnyomása miatt Mesterházy Ernőt a tököli rabkórházba szállították.
Mesterházy „… tudatosan építette a kapcsolatrendszerét […] ezt egy nagy játékként fogta fel, persze mindent a város érdekében tett. De hangsúlyoznám, hogy politikai tanácsadó volt, nem foglalkozott napi ügyekkel” – ezt már a Magyar Narancsnak adott mai interjújában mondta a főpolgármester. Azt is hangoztatta, a kormány is elfogadta tárgyalópartnerként. „Elsősorban Szilvásy György akkori kancelláriaminiszterrel. Rajta keresztül pedig a kormányfővel, Gyurcsány Ferenccel” – válaszolta Demszky Gábor arra a kérdésre, tanácsadója kikkel állt kapcsolatban kormányzati oldalról. Hagyóról szólva Demszky kijelentette: egy kereskedő mentalitásával irányított. Bizonyos ügyekben ez még jól is jött: amikor alkudozni kellett, nagyon jól teljesített. A főpolgármester előtt megkérdezett Székely Gábor, az fb volt szabad demokraták által delegált elnöke meghallgatása kezdetén közölte: sok kérdés megválaszolásakor a korábbi jegyzőkönyvekre tud csak hivatkozni. „Majdhogynem haza is mehetnék” – tette hozzá kedélyesen. Székely elmondta, pontosan nem tudja, mióta volt tagja a felügyelőbizottságnak. A volt elnök elmondása szerint az ellenőrzési tevékenységet a BKV belső ellenőrzésétől kapott tájékoztatás alapján végezték. „Meg kell nézni az fb-jegyzőkönyvet” – felelte több kérdésre, így a bizottság és az újságírók sem értesülhettek arról, mikor rendeltek el vizsgálatot Szalainé Szilágyi Eleonóra végkielégítésével kapcsolatban. Titokban maradt az is, hogy a gyanús tanácsadói és vállalkozói szerződésekről volt-e tudomása, illetve rendelt-e el vizsgálatot a felügyelőbizottság ezekben az ügyekben. Székely közölte: rendszeresen beszélt fővárosi vezetőkkel, tanácsnokokkal és bizottsági elnökökkel, de jó kapcsolata volt a BKV igazgatóságának elnökével és vezérigazgatójával is.
Érdemi válaszok nélkül
Németh Szilárd, a Fidesz képviselője sérelmezte, hogy Székely felkészületlen, érdemi válaszok helyett kioktatja a bizottságot. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Székely személyes vagyonával felelhet a BKV-nál történtek miatt. Papcsák András fideszes politikus emlékeztetett arra, hogy Szalainé Szilágyi Eleonórának, a BKV humánpolitikai igazgatójának ügyét az fb több alkalommal is leszavazta. Székely erre úgy reagált, ez együttes döntés volt, ne szembesítsék ezzel most egyedül őt. „Ha gondoljátok, folytatom, ha nem, elmegyek!” – tette hozzá. Az MDF-es Hock Zoltán szerint a volt fb-elnök sok mindenre nem válaszolt, de ezekkel a nem válaszokkal” több mindent elárult.
– Nem állnak jól a kormánnyal folytatott tárgyalások a BKV-támogatás ügyében – ezt már Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettestől lehetett megtudni a vizsgálóbizottság ülésén. A botrányokról nem szólt, viszont megjegyezte: az idei tarifaemelésen túl a jövőben nem akarnak automatikus díjnövelést és járatritkítást, ezért újra kell tárgyalni a főváros és a kormány szerződéstervezetét a BKV finanszírozásáról. Emlékezetes, Horváth Csaba (MSZP) januárban megfenyegette a fővárost: nem lesz kormányzati támogatás. A hivatalos adatokban szereplő 23 milliárd helyett az állam eredetileg is alig 17 milliárdot kívánt fizetni.
A testület rövid összefoglalót is meghallgatott Tomasitz Istvántól, a BKV megbízott jogi igazgatójától, aki bejelentette, hogy Kocsis István, a BKV vezérigazgatója tegnap újabb feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a HÉV békásmegyeri kijelzőivel kapcsolatos szerződés ügyében. Több mint két éve kérdésünkre a BKV akkori szóvivője úgy fogalmazott: az új elektronikus táblák a szentendrei HÉV-vonal felújításának részét képezik. Költsége az említett vonalon elérte a kétszázmilliót, a többi HÉV-vonalra kivetítve az összes költség az egymilliárdhoz közelített. Tomasitz jelezte: további feljelentéseket is tesz a társaság a héten.
Tegnapi hír, hogy a BKV volt vezérigazgatója, Antal Attila a házi őrizetben is kapja 866 ezer forintos havi fizetését a Vértes Volántól. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szóvivője a Blikknek azt mondta: Antal január 29-től 38 munkanapos szabadságát tölti, jár neki a fizetés; azt nem tudni, mi lesz utána.