Demszky kereszttűzben

Az MSZP fővárosi elnöke cáfolta Demszky Gábor azon kijelentéseit, hogy a főpolgármester korábban is elégedetlen volt Hagyó Miklóssal. Demszky – miután hétfőn elismerte, hogy politikai felelősség terheli a BKV korrupciógyanús ügyeiben – ma a BKV vizsgálóbizottsága előtt tehet újabb „vallomást”.

Szilágyi Richárd
2010. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos Hagyó-utód. Egyhangúlag választotta Katona Tamás pénzügyi államtitkárt szocialista képviselőjelöltté Hagyó Miklós korábbi körzetében a párt helyi küldöttértekezlete. Még a hivatalos döntés előtt megírtuk, Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki kabinetjének vezetője szerint Katona személyével összeért az adathamisítási és a BKV-botrány. Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke viszont nem számít arra, hogy emiatt bármilyen támadás érné Katona személyét.


Demszky Gábor nemhogy elégedetlen lett volna korábban Hagyó Miklóssal, hanem kifejezetten pozitív példaként hozta fel a főpolgármester-helyettes személyét a koalíciós egyeztetéseken – nyilatkozta Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke lapunknak. Kérdésünkre, hogy Hagyó személye milyen konkrét esetekben került elő a fővárosi MSZP–SZDSZ egyeztetésein, Burány csak annyit közölt, ez nem publikus. Demszky Gábor hétfőn arról beszélt, az MSZP nyomására fogadta el Hagyó személyét, és csak 2007 közepétől érzékelte, hogy rossz irányba tart a BKV felügyelete és erre több alkalommal felhívta Hagyó figyelmét is. Burány a Magyar Nemzetnek viszont azt mondta, számtalan alkalommal volt tanúja annak, hogy az első BKV-s végkielégítési botrány kipattanásáig Demszky bizalma töretlen volt Hagyóban.
Ma ismét összeül a BKV-nál történt szabálytalanságok kivizsgálására alakult fővárosi bizottság, amely Demszky Gábor, Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes és Székely Gábor, volt felügyelőbizottsági elnök meghallgatásával folytatja munkáját. Demszky hétfőn azt ígérte, ma átadja a bizottságnak azokat a dokumentumokat, amelyekben Lakos Imre, a városüzemeltetési bizottság elnöke és Dancs Gábor közlekedési tanácsnok jelezte a Hagyó Miklóssal a BKV-ról folytatott vitáikat. Az SZDSZ-es főpolgármestertől hétfőn is várták, de végül nem mutatott be olyan egyértelmű bizonyítékot, amely igazolja, hogy korábban figyelmeztette a szocialista Hagyót arra, nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés.
Tiba Zsolt, Budapest főjegyzője szerint a Demszky Gábor és Mesterházy Ernő között múlt héten nyilvánosságra került megbízási szerződés valójában nem önkormányzati, még csak nem is főpolgármesteri hivatali szerződés, hanem egy meghatalmazás, ezért nem is került rá az ő ellenjegyzése. Tiba a Népszabadságnak tegnap elmondta, a jogszerűen működő politikai, önkormányzati tanácsadók mellett léteznek úgynevezett „baráti tanácsadók” is a városházán. Közéjük tartozott Mesterházy is, aki egyedülállóan széles hatáskörrel rendelkezett. Ez a baráti tanácsadói kör, amely a nem hivatalos struktúra része, nem lehet közvetlen hatással a hivatalnoki kar működésére, azonban úgy tűnik, a főpolgármester bizalmasa ebben is kivétel volt. Ismert, a főtanácsadó letartóztatásának napján került nyilvánosságra az a dokumentum, amelyben arra kapott felhatalmazást Mesterházy, hogy Demszky feladatkörébe tartozó bármely ügyben, illetve az ügyekkel kapcsolatos politikai döntések előkészítésében részt vegyen és eljárjon.
Demszky hétfőn elismerte politikai felelősségét a BKV korrupciógyanús ügyeiben, ugyanakkor továbbra is biztos az előzetes letartóztatásban lévő Mesterházy ártatlanságában. Az SZDSZ-es városvezető hétfőn arról is beszámolt, hogy legfőbb bizalmasa nemcsak fővárosi, hanem olyan, a kormány és a városháza közötti ügyekben is eljárt a nevében, amelyekben a hivatalos csatornákon nem lehetett eredményt elérni. Ezt a megállapodást Demszky és a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető Szilvásy György írta alá. Egy olyan szerződés jött létre ezzel, amelynek három szereplője volt: Mesterházy Ernő, Demszky Gábor, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, vagyis a kormány – hangsúlyozta Balsai István, a Fidesz elnöki stábjának jogi igazgatója tegnapi tájékoztatóján. Balsai szerint lényeges kérdés, hogy miért titkolózik a MeH, és miért nem árulják el, milyen megbízásokat teljesített Mesterházy Ernő és mennyiért. A Fidesznek vaj van a fején a főváros ügyeiben, ezért támad olyan veszettül – reagált Balsai szavaira Nyakó István, az MSZP szóvivője.
Az SZDSZ tegnap szűkszavú közleményben tudatta, hogy egyetért a főpolgármester hétfő délutáni tájékoztatóján elhangzottakkal. A szabad demokraták bíznak az igazságszolgáltatás szakszerű működésében, a tanúvallomásokban foglaltak korrekt kivizsgálásában, valamint hisznek abban, hogy ma Magyarországon nem lehet pártérdekből megvádolt emberek életét és karrierjét derékba törni. A Budai Központi Kerületi Bíróság tegnap három hónappal, május 8-ig meghoszszabbította a BKV volt humánpolitikai igazgatójának előzetes letartóztatását. Szalainé Szilágyi Eleonórát január 6-án vette őrizetbe a rendőrség különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával, több mint 86 millió forintos végkielégítése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.