Eladási stopot akar a Fidesz

A kormány március 1-jén életbe lépő döntési moratóriumával összhangban függessze fel a Külügyminisztérium a külképviseleti ingatlanok eladását – kérte a parlament külügyi bizottságának tegnapi ülésén Németh Zsolt. A szakbizottság fideszes elnöke azt is közölte, bevételi oldalon szeretnék újratervezni a 2011 első fél évében esedékes soros uniós magyar elnökség idei költségvetését, mert elhibázott stratégia az uniós költségvetést ingatlanértékesítésekre alapozni.

Balogh Roland
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendezvények. A 2011 első fél évében esedékes magyar elnökség ideje alatt 15 informális szakminiszteri ülés, egy csúcstalálkozó lesz hazánkban, illetve további egy rendezvény, az Európai Bizottság testületi látogatását rendezik Magyarországon – tájékoztatott Balázs Péter külügyminiszter, aki öt lehetséges helyszínt nevezett meg. A találkozók Budapest mellett Visegrádon, Balatonfüreden, Debrecenben és Szegeden lehetnek. Az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács informális üléseit és a harmadik országokkal tartandó csúcstalálkozókat nem Magyarországon, hanem Brüsszelben tartják majd. (B. R.)


Nem lehet felfüggeszteni a külképviseleti ingatlanok eladását – válaszolt Németh Zsolt felvetésére Balázs Péter külügyminiszter. Mint arról lapunk először beszámolt, a Külügyminisztérium tizenegy ingatlan eladásából kívánja fedezni a soros magyar uniós elnökség idei évre betervezett egyik, 2,1 milliárd forintos tételét. A bonni, berlini, zágrábi, oslói és chilei ingatlanok eladásáról mind a szaktárca, mind a Miniszterelnöki Hivatal korábban azt közölte, az adásvételt még az idén szeretnék lebonyolítani. Szollár Domokos kormányszóvivő szerint azonban ebből egy forint sem jut a magyar uniós elnökségre, ám a külügyben maga Balázs Péter, illetve Faller Jenő szakállamtitkár többször is nyomatékosította, hogy a befolyó összegekből a kérdéses tétel – többek között egy kormányváró a Ferihegy 1-es terminálja mellett, illetve az elnökségi rendezvények sajtóközvetítési rendszerének kiépítése – megvalósul.
Úgy tudjuk, az ingatlaneladásokat már csak azért sem lehet leállítani, mert a kérdéses külképviseletek állagfelmérése, értékbecslése megtörtént. Az állami vagyonban lévő külföldi épületeket azonban nem a Külügyminisztérium, hanem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. értékesíti.
Balázs Péter a jövő év első felében esedékes soros magyar elnökségről szólva tegnap azt is közölte, a lisszaboni szerződés életbe lépésével csökken a soros elnök jelentősége, hiszen az EU állandó elnöke, Herman van Rompuy, illetve Catherine Ashton külügyi főképviselő megválasztásával az éppen az elnökséget betöltő nemzeti kormányok vezetői másodhegedűsökké válnak.
A soros magyar uniós elnökségi felkészülés lesz a témája annak a mai négypárti EU-elnökségi munkacsoport ülésének is, ahol többek között a költségvetési tételek fedezetéről tárgyalnak a parlamenti pártok és a Külügyminisztérium. Információnk szerint a szaktárca ezen a megbeszélésen terjeszti be az uniós elnökségi felkészüléssel kapcsolatos idei évre tervezett közbeszerzési eljárásait, amelyek előkészítése már zajlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.