Nyomozást indíthatnak az osztrák hatóságok a MÁV Cargo privatizációja körülményeinek tisztázására, hogy miért fizetett ki az ausztriai államvasutak (ÖBB) több millió eurós sikerdíjat egy közvetlenül az ügylet előtt alapított magyar cégnek, a Geuronet Bt.-nek.
Bár pontos információk nincsenek, különböző értesülések szerint az egyébként százmilliárd forintos üzletből 2,7 és 3,4 milliárdot kapott a budapesti társaság, amely a jó politikai kapcsolatokkal rendelkező Gulya András érdekeltségébe tartozik. A férfi kerüli a nyilvánosságot, ám a Hír Televízió Célpont című műsorának összeállításából kiderült, hogy egy osztrák újságírónak sikerült beszélnie az illetővel. Hanna Kordik, a Die Presse újságírója elmondta, hogy „egy nagyon ideges, feszült ember benyomását keltette a telefonban” Gulya András, aki, bár megígérte, hogy minden kérdésre válaszolni fog, ám végül egy kérdésre sem adott választ. Az üzletember nagyokat nevetgélve arra hivatkozott, hogy nem ő az ügyvezetője a Geuronetnek, hanem az édesanyja, aki viszont elérhetetlen.
Magyarországon a Nemzeti Nyomozó Iroda 2008 márciusa óta befolyással üzérkedés gyanúja miatt folytat eljárást, a sikerdíjjal összefüggésben nyomoznak nem túl sok eredménnyel. Ausztriában ugyanakkor a hatóságok mellett a politikai közbeszédnek is tárgya, hogy miért fizetett ki egy rejtélyes szerződés alapján több millió eurónyi közpénzt az osztrák vasutak a referenciával nem rendelkező Geuronet Bt.-nek. Gerald Grosz országgyűlési képviselő (a BZÖ, Szövetség Ausztria Jövőjéért tagja) a Hír TV-nek elmondta: „Ez a megbízás egyáltalán nem volt átlátható, és nincs összhangban az Ausztriában nemrégiben elfogadott korrupcióellenes intézkedésekkel sem.” Grosz most arra vár, hogy az osztrák közlekedési miniszter megválaszolja írásban feltett kérdéseit. A politikus szerint elképzelhető, hogy a magyar pártrendszerbe folyt a pénz. Gulya András ugyanis feltűnően jó kapcsolatot ápol a politikai elittel: Magyar Bálint oktatási miniszter felkérésére lett a tagja a budapesti Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem kuratóriumának, majd Kóka János minisztersége alatt a gazdasági tárcánál tolmácsolt, közben pedig a Szerencsejáték Zrt.-nél dolgozott. A Perfekt Zrt. felügyelőbizottságának tagjaként bekerült a Gyurcsány Ferenc üzleti partnereként jegyzett Erdős Ákos cégbirodalmába is. A Die Presse a Geuronet Bt. megbízása kapcsán néhány hete egyébként arról cikkezett, hogy Gulyáék családi cégén keresztül csúszópénzeket fizethettek ki Magyarországon.
A Hír Televízió megkeresésére az osztrák állami tulajdonú Rail Cargo Austria egy rövid közleményben kommentálta az ügyletet. Eszerint a Geuronet kiválasztása „objektív kritériumok alapján történt”, a szerződésekkel összefüggésben üzleti titokra hivatkozással nem adtak felvilágosítást.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében