Francia egyeduralom a férfiaknál

Franciaország nyerte az ausztriai férfi kézilabda Európa-bajnokságot, ezzel a sportág történelme során először birtokolja egy csapat az olimpiai, a vb- és az Eb-aranyat. Nekünk, magyaroknak már csak a vb-selejtező sorsolása miatt kellett izgulnunk, és a szlovén játszótárssal nem lehetünk elégedetlenek.

Munkatársunktól
2010. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kis sportdiplomáciai bravúr árán sikerült elérni, hogy válogatottunkat mégsem helyezték automatikusan a második kasztba, más kérdés, hogy az elősorsolás aztán oda süllyesztette. Arra viszont már nem lehet különösebb panaszunk, hogy a kiemeltek közül végül a szlovének rendeltettek vetélytársul, mert így legalább kiegyenlítettek az esélyek. Az idegenbeli kezdés is kedvező, ennél többet pedig nem remélhettünk, hisz a jelek szerint azok az idők elmúltak, amikor Magyarország egyértelmű favoritként készülhetett egy ilyen párharcra.
Mondjuk úgy, mint a franciák az izlandiak elleni, első szombati elődöntőre. Esélyességüket a második félidő elején igazolták is a pekingi olimpiai finálé újrajátszásán, és a kilencgólos Karabatic vezérletével végül 36-28-cal léptek tovább. A másik ágon a lengyelek harminc percen át határozottabbnak és dinamikusabbnak tűntek a horvátoknál, akik rutinjukkal és a mindenkori ellenfél lelkét, idegeit őrlő stílusukkal felülkerekedtek, és 24-21-re nyertek.
A tegnap délutáni döntőben az egy évvel ezelőtti vb-végjáték két résztvevője csapott össze ismét, és ezúttal Balicék kezdetben sokkal inkább domináltak, mint tavaly, hazai pályán, Zágrábban. Szinte minden statisztikai mutató terén – kapus- és lövőteljesítmény, indítások, labdaszerzések – uralták a pályát, el is léptek 12-9-re, de a franciák hármat villantak, és 12-12-vel zárult az első játékrész. No meg azzal, hogy Alilovic kapus dühében földhöz vágta a labdát, mert érezte, hogy ebben a rajtban több volt. Karabaticék aztán, szokásukhoz híven, döbbenetes tempóban és eltökéltséggel vágtak neki a második felvonásnak. Magától értetődő természetességgel növelték négyre a különbséget, ami egyszer még egyre szűkült, de a diadal 25-21-ben teljesedett ki.
Franciaország ezzel a pekingi olimpia és a 2009-es vb után 2010-ben az Eb-t is megnyerte, ilyen mesterhármasra még soha senki nem volt képes. A január 19-i nyitányon válogatottunk ezzel a gárdával játszott döntetlent. A triplázók mellett akadt egy duplázó is: a cseh Filip Jicha 53 találattal gólkirály, valamint a torna legértékesebb játékosa, MVP-je lett. E két büszke címhez sajnos a mieink is alaposan hozzásegítették. Izland pedig a lengyelek feletti 29-26-tal (18-10-es félidő után) első Eb-érmét söpörte be úgy, hogy összvissz 290 felnőtt férfi igazolt kézilabdázót foglalkoztat. Ez nem is Európa-, hanem világrekorddal ér fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.