Görögország: mindenki trükközött

Görögországban gyűlölik a valutaalapot, és óriási presztízsveszteség lenne, ha az unió beváltatlan ígéretei miatt végül az IMF-nek kellene kisegítenie egy euróövezeti tagállamot – hangzott el a Magyar Külügyi Intézet konferenciáján, ahol hangsúlyozták: az elmúlt évtizedben mindegyik görög kormány manőverezett az államháztartási adatokkal.

Szabó Anna
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt tíz évben kormányzó pártok többször is megígérték, mégsem sikerült megszüntetni a görög államháztartási adatok manőverezését: az elmúlt két évtizedben kormányzó Pánhellén Szocialista Mozgalom (Paszok) és az Új Demokrácia pártja egyaránt kivette részét a trükközésekből – hangzott el a Magyar Külügyi Intézet Válságkezelés görög módra című tegnapi rendezvényén. Fokasz Nikosz, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Szociológiai Intézetének vezetője hangsúlyozta: 2004-ben az „összeírásnak” nevezett folyamat részében ígértek teljes átláthatóságot és megtisztulást azok a szocialisták, akik tavaly éppen a kozmetikázásokba buktak bele. Ám a jelenleg kormányzó Paszok szénája sem áll jobban: politikai ellenfelei már korábban feljelentették Brüsszelben az államháztartási adatmanőverezések miatt, amelyek célja az euró bevezetéséhez szükséges mutatók bemutatása volt. A helyzetet bonyolítja, hogy az euróövezet szégyenpadjára került Görögországban úgy nyert választást tavaly ősszel a Paszok, hogy béremeléseket, az oktatásra fordított állami pénzek megemelését, valamint a munkanélküli-segélyek növelését ígérték, most pedig megszorításokra kényszerülnek. A költségvetési manőverezésekkel kapcsolatban elmondta: az eredetileg 5,9 százalékra tervezett tavalyi deficitről az urnák lezárása után néhány héttel derült ki, hogy a valóságban több mint 12 százalék, miközben az államadósság a maastrichti feltételekben meghatározott szint csaknem kétszeresére duzzadt. A szakember hangsúlyozta: a manőverezéseket és a statisztikák slendriánságát mutatja, hogy tavaly októberben még a 2008-as hiányt is utólag jelentősen felfelé kellett módosítani. További példaként a kórházak adósságának elrejtését, illetve az új kormányciklusra áttolását említette, csak ez az egy tétel a GDP egy százalékára rúgott.
– Görögország legnagyobb problémája a fekete- és a szürkegazdaság – magyarázta Fokasz Nikosz, aki szerint a csekély adófegyelemre utal, hogy az áfa korábbi megemelésekor sem folyt be több pénz a központi kasszába. A jelenlegi helyzettel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy George Papandreu kormányfő még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy nem kérnek gazdasági segítséget, holott a görög állampapírokat még rekordkamat fejében is alig lehet eladni. A Magyar Külügyi Intézet tudományos igazgatója, Tóth J. László hangsúlyozta: az unió és Görögország két, egymással párhuzamos válsággal küzd, és az ebből kivezető legvalószínűbb forgatókönyv az eurózóna átalakítása lehet úgy, hogy a szabályokat hatékonyabban betartassák. Tóth nem tartja valószínűnek, hogy a németek úgy dobnának mentőövet Athénnak, hogy görög államkötvényeket vásárolnának, mivel ez precedens lenne a többi túlköltekező állam számára. Angela Merkel német kancellár tegnap élesen bírálta azokat a nemzetközi befektetési bankokat, amelyek hozzájárulhattak ahhoz, hogy Görögország elrejthesse az elmúlt években felhalmozódott hiányát.
– Sajnálatos lenne, ha kiderülne, azok a bankok, amelyek a szakadék szélére taszítottak minket, még a görög statisztikák meghamisításában is segédkeztek – mondta a kancellár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.