Egyéb elfoglaltságra hivatkozva sem Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök, sem Veres János volt pénzügyminiszter nem volt hajlandó megjelenni tegnap az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtt. Az ülésen mindkét politikusnak arról kellett volna beszámolnia, hogy valódiak voltak-e az államadósságról, költségvetési hiányról és kormányzati hitelfelvételről közzétett egyes kimutatások. Indoklásában Gyurcsány hivatalos külföldi útjára hivatkozott: a volt kormányfő sajtóértesülések szerint Izraelben tartózkodik, ahol egy konferencián vesz részt, valamint politikusokkal és üzletemberekkel tárgyal. Gyurcsány emellett egyértelművé tette: nincs szándékában elfogadni a bizottság meghívását, mert a hivatkozott témakörben nem rendelkezik olyan információval, amit a bizottság eddigi tevékenysége során nem ismerhetett volna meg. Előre egyeztetett programra hivatkozott Veres is, aki az Indexnek nyilatkozva még a téma felvetését is hazugnak nevezte.
Mivel az ülésen Oszkó Péter jelenlegi pénzügyminiszter sem jelent meg, a szaktárcát Katona Tamás államtitkár képviselte. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke, Belyó Pál sem tett eleget a meghívásnak, helyette Bagó Eszter elnökhelyettes válaszolt a kérdésekre. Beidézték Langmár Ferenc újságírót is, aki hároméves pereskedés után decemberben nyert jogerősen pert a KSH-val szemben, miután a bíróság kimondta: közérdekű adatnak számítanak az államháztartási adatokról szóló, Brüszszelnek elküldött eredeti jelentések. A Pénzügyminisztérium (PM) és a KSH képviselője a tegnapi ülésen arra hivatkozott, hogy minden tényadatot a törvényi kötelezettségüknek megfelelően hoztak nyilvánosságra. Katona Tamás annyit ugyanakkor elismert, hogy a kormány prognózisai nem teljesültek minden esetben, ám mint mondta, az előrejelzéseket és a tényadatokat hiba lenne összekeverni. Langmár Ferenc ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet, hogy a KSH a mai napig nem hozta nyilvánosságra az eredeti jelentéseket abban a formában, amelyre a bíróság kötelezte, mivel a jelentések szöveges részei még mindig nem elérhetők.
Az ülésen felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz) Veres János korábbi nyilatkozataiból idézett, amelyekben a volt pénzügyminiszter maga ismerte el, hogy bizonyos adatok nem voltak valósak. Veres szavait elevenítette fel a fideszes Balla György is, aki szerint az adatok eltitkolását bizonyítja, hogy hosszú ideig mindössze egy példányban létezett a volt pénzügyminiszter által emlegetett program.
A szocialista képviselők ezzel szemben az Orbán-kormány tájékoztatási gyakorlatát kritizálták, mondván, az adatközlés éppen 2002-től szigorodott. Keller László egyenesen azt állította, hogy a polgári kormány csak a közérdekű adatok „elsumákolására” törekedett. Kovács Tibor (MSZP) szerint a Fidesz tegnap kampányrendezvényt akart tartani, s emiatt hívatta össze a bizottság ülését. Arra az újságírói kérdésre, hogy ha nem volt adateltitkolás, akkor mire vonatkoztak a Gyurcsány Ferenctől és Veres Jánostól származó balatonőszödi idézetek, Kovács Tibor azt válaszolta: a statisztikai adatok akkor is ismertek voltak. Mint mondta, az őszödi frakcióülésen a miniszterelnök politikai szándékú megjegyzést tett azért, hogy „a képviselőket kizökkentse az optimista hangulatból”.
– Bebizonyosodott, hogy 2006-ban a kormány nem valós adatokat közölt az államháztartás állapotáról – összegezte tegnap Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke az ülésen elhangzottakat. Az ellenzéki politikus szerint Gyurcsány és Veres távolmaradása nyomán a testület nem kapott választ, kit terhel a felelősség azért, hogy a magyar lakosság nem tájékozódhatott az ország valós gazdasági állapotáról.
Mindeközben a Fidesz tegnap nyilvánosságra hozta azt a feljelentést, amelyet a párt elnöki stábjának jogi igazgatója, Balsai István tett múlt héten Gyurcsány Ferenc és Veres János ellen a Legfőbb Ügyészségen. A feljelentés többek között a tájékoztatási kötelezettség megszegésével és közérdekű adat hozzáférhetetlenné tételével vádolja a szocialista politikusokat.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben