Hátrányban a magyar cégek

Közérdekű pert indít az állam ellen egy vállalkozások érdekeit védő szervezet, mert a cégek tönkretételéért szerintük a rossz gazdaságpolitika a felelős. Az idén hatalmas csődhullám tarolhatja le a cégeket.

Csécsi László
2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közérdekű pert indít az állam ellen a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért (MMV) nevű érdekvédelmi szervezet. A társaság tagjai úgy gondolják, az állam felelős azért, hogy hátrányos helyzetbe kerültek a kis- és közepes vállalkozások (kkv) a saját hazájukban. Nagybákay Antal, a szervezet gazdasági tanácsadója példaként azt a tarthatatlan helyzetet említette, miszerint számlakibocsátás esetén áfafizetési kötelezettség keletkezik, még akkor is, ha a vállalkozás soha nem kapja meg a neki járó pénzt. E törvény miatt könynyen a szakadék szélére sodródhatnak a cégek, amelyek a partnereiket magukkal rántva a lánctartozások számát gyarapítják.
Mészárosné Győrvári Bella, az MMV alapító tagja közölte: a magyar kis- és közepes vállalkozásokat helyzetbe kell hozni, mert a munkahelyek kétharmadát biztosító kis cégek már a vésztartalékaikat élik fel. A szervezet a tarthatatlan helyzet javítása érdekében már felvette a kapcsolatot a Fidesszel, azzal a céllal, hogy egymással együttműködve keressenek gyógyírt a kis cégek bajaira. – Az MMV azért csak az ellenzéki párttal vette fel a kapcsolatot, mert egyedül ők reagáltak a szervezet unióhoz benyújtott, kkv-kat érintő petíciójára – közölte Mészárosné Győrvári Bella.
– A jelenlegi gazdaságpolitika egyik nagy illúziója az, hogy a fejlett nyugati országok kilábalásával a hazai cégek is több megrendelést kapnak, így ők is talpra állhatnak – jegyezte meg Csath Magdolna közgazdász. – Pedig minden országnak a saját erőforrásaira építve kell túllépni a válságon – tette hozzá. Az elmúlt évek gazdaságpolitikájának hozadékát a szakember egy nemzetközi felmérés eredményével szemléltette: a kkv-k hatékonyság szerinti listáján Magyarország tíz helyet csúszott vissza 2006 és 2009 között, míg Szlovákia ez idő alatt tizenegy helyet javított.
Úgy tűnik, az MMV aggodalma egyáltalán nem alaptalan. A kockázatkezeléssel foglalkozó Dun & Bradstreet legfrissebb előrejelzése szerint az idén újabb magyar fizetésképtelenségi csúcs várható, annak ellenére, hogy az eljárások száma 2009-ben is rekordot döntött. 2007-ben a cégek 2,21 százaléka, 2008-ban a 2,34 százaléka, míg tavaly, drasztikus növekedés után, a vállalkozások 2,84 százaléka nem tudta kifizetni a szállítóit. – Egy biztos, a válság végéről még nem beszélhetünk – olvasható a cég közleményében.
Tavaly a számlákon rögzített átlagos fizetési határidő 30,5 nap volt. A számlák kevesebb mint felét fizették ki a cégek határidőben, a többivel késtek, és ha már késtek, akkor a kifizetéssel is vártak átlagosan 21 napot. Egy késve fizetőnél tehát átlagosan majdnem 52 napot kellett várnia a szállítóknak a számlák ellenértékének kiegyenlítésére. Ez a késedelem egyébként 2007-ben még csak 47 nap volt. A legnagyobb késéssel fizető szektorok listája évek óta hasonlóan alakul: mindegyiknél harminc napnál nagyobb késedelem a jellemző. Ezek közé tartoznak az ingatlanos cégek, az építőipar, a papíripar, a fafeldolgozás, de érdekes módon az informatikai-komunikációs szektorban is sokat kell várni a számlák rendezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.