Hiába szaporodik hazánkban az erőszakos bűncselekmények száma, mégis egyre nehezebb az önvédelmi célú fegyverengedélyek megszerzése. Az új fegyvertörvény értelmében ma már a 7,5 joule alatti tűzfegyverek megszerzése is engedélyköteles lett, pedig ezek a pisztolyok emberélet kioltására nem alkalmasak. Gáz riasztófegyvert sem vihetnek ma már a táskájukban azok, akik félnek, ugyanis a hatályos törvények szerint gázpisztolyt bárki vásárolhat, de azt csak az otthonában használhatja, közterületen már engedélyköteles a viselése. Az Országgyűlés által elfogadott, majd kihirdetett 2009. évi CXLIX. új fegyvertörvényt használhatatlannak találják a sportlövők, a vadászok és a lőterek üzemeltetői is. Az érintettek szerint az új törvény egyszerűen szakszerűtlen.
A törvénymódosítás Ecsődi László (MSZP) képviselő módosító indítványa nyomán készült, amit Draskovics Tibor akkori igazságügyi és rendészeti miniszter terjesztett az Országgyűlés elé még decemberben.
– Az elfogadott törvény minősíthetetlenül rossz, ráadásul az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium megkeresésére a Civil Bizottság szakemberei elkészítették azt a törvénymódosítás-tervezetet, amit a szocialisták kigolyóztak – mondta lapunknak Nyikos Attila ügyvéd, a Civil Bizottság főtitkára, aki a jogszabály több hibás rendelkezésére is rámutatott. – Az új uniós irányelvnek (51/2008 EKD) teljesen ellentmond a törvénymódosítás. Ez a direktíva ugyanis konkrétan meghatározza, hogy mely bűncselekmények elkövetői nem jogosultak fegyvertartási engedélyre. Nem tarthat fegyvert az, aki szándékos bűncselekményt követett el, akit erőszakos cselekményért már elítéltek, illetve aki súlyosan veszélyes a társadalomra. A hazánkban hatályos fegyvertörvény azonban ezeknek az elveknek nem felel meg – magyarázta Nyilkos. – Ma egy sikkasztásért elítélt bűnöző már kaphat fegyvertartási engedélyt, mert az általa elkövetett cselekmény nem irányult személy ellen, és nem minősül erőszakos bűnelkövetőnek sem – mutatott rá a problémákra az ügyvéd, majd hozzátette: a törvény szerint már arra is van lehetőség, hogy a bírói intézkedéssel kényszergyógykezelés alá helyezett beteg szabadulása után fegyvert vegyen, hiszen a jogszabály-módosításból kimaradt az, hogy a kényszergyógykezelés alá helyezettek nem kérelmezhetnek fegyvert.
– Megszigorították a színházi fegyverek tartását, engedélykötelessé tették a flóbertpisztolyok birtoklását és eltörölték azt a lehetőséget is, hogy a fegyvertartó meghatalmazott személy útján segítségét kérjen az ügyintézéshez – folytatta Nyikos, aki szerint az MSZP-s Ecsődi László által beterjesztett javaslat az Országos Rendőr-főkapitányságtól érkező információkat tartalmazta. Az új törvénnyel kapcsolatos abszurd rendelkezéseknek azonban még nincs vége, ugyanis a jogszabályok szerint a fegyvertartónak kell bizonyítania a rendőrség előtt azt is, hogy büntetlen előéletű. – A közigazgatási törvényben benne van, hogy az állam nem kérhet a polgárától olyan adatot, ami a rendelkezésére áll, így a jogszabály még alkotmányellenes is – tette hozzá Nyikos. A büntetlen előéletre vonatkozó igazolás kiadására csak a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala jogosult.
– A törvénymódosítás ráadásul úgy szól, hogy hatósági bizonyítványt a rendőrség csak két esetben kérhet az állampolgártól: ha új engedély iránt folyamodik az érintett, vagy ha a meglévő fegyvertartási engedély meghosszabbítását kéri. A jogalkotók viszont arról nem rendelkeztek, hogy mi történjen akkor, ha az érintett új fegyvert vesz, illetve ha lejárt az orvosi alkalmasságáról szóló igazolása. Ezekben az esetekben ugyanis a rendőrségnek ellenőriznie kellene a fegyvertartó előéletét, de ezt nem teheti meg – fejtette ki Nyikos, aki szerint az anomáliákat csak egy új törvénnyel lehetne orvosolni.

Lánczi András: A celebpolitikus politizálás üres és felszínes