Hogyan tovább, filmesek?

Makrai Sonja
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemle helyett fesztivál. Minden idők legrosszabb filmszemléje az idei, a szemlét önmagában elavult fórumnak tartom, és helyette egy fesztiválra lenne szükség – nyilatkozta az MTI-nek Kálomista Gábor, a Magyar Producerek Szövetségének elnöke a szervezet tegnapi közgyűlése után. Kálomista szerint a filmszemle elfedi a filmszakma problémáit, és az MMKA szakkollégiumában is ellenőrizni kellene, helyes döntések születtek-e a támogatási pénzek odaítélésekor. – Jelenleg egy marginális kör határozza meg a filmszakma következő három-négy évének hogyan továbbját, a valós szereplők pedig nem jutnak döntési szerephez – jelentette ki a producerek szövetségének elnöke. (K. R.)


Tegnap a 41. Magyar Filmszemlén a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) nagykuratóriumának ülésén Kőrösi Zoltán, az alapítvány frissen megválasztott elnöke egy szakmai konzultációs tanács létrehozását kezdeményezte, amely a stratégiai tervezés mellett a kuratórium munkáját lesz hivatott értékelni. Kőrösi bejelentette a kuratóriumi jelölőbizottsághoz hasonló csoport megalakítását, amelynek tagjai Durst György, Hutlassa Tamás producer és Mispál Attila filmrendező. Kőrösi Zoltán nyomatékosította, hogy az MMKA elemi kötelességének tartja a cseh finanszírozási mértékhez hasonló támogatási ráta elősegítését, valamint hogy a financiális nehézségek ellenére az átalakítás előtt álló köztelevíziókkal a stratégiai egyezségek mellett törekedni kell a forrás-összekapcsolásra is.
Pár órával később, szintén a filmszemlén, a Magyar Producerek Szövetségének nyilvános ülésén Kálomista Gábor arról faggatta Kőrösi Zoltánt, mit is várhatnak a működésétől a szakmabeliek. A kérdésre, hogy vajon a magyar filmkészítés világában valóban működni kezd-e a kreditrendszer, vagyis egy olyanfajta besorolás, amely alapján a filmes pályázatok elbírálását döntően meghatározza majd, hogy az alkotók korábbi munkáit hányan látták, Kőrösi azt felelte, egyetért a kreditrendszerrel. Sőt úgy gondolja, efféle kérdésekben az MMKA-nak már nincsen hová hátrálnia: a mostani gyakorlat tarthatatlan. Nagyon fontos kérdés, hogy a következő három évben mennyi pénzből gazdálkodhat majd az MMKA, s a kormány által ígért milliárdokra garanciát vállal-e. Kőrösi erről annyit mondott, folynak a tárgyalások. A producereket az is érdekelte, hogy a magyar produkcióban készülő filmek húszszázalékos kedvezménye – amely révén a magyar filmipar tetemes állami bevételeket produkált – nőhet-e, s tesz-e ezért a közalapítvány elnöke. Ekkor derült ki – az MMKA-főtitkár, Tóth Erzsébet szavaiból –, hogy a meglevő kedvezmény sincs még biztonságban, ugyanis a Miniszterelnöki Hivatalból a meghosszabbításról fogalmazott törvénytervezet „technikai probléma” miatt nem került át a parlamentbe, így nem szavaztak róla a képviselők.
Kőrösi Zoltán a téma kapcsán megjegyezte, ő már hallott olyasmit, hogy egyes magyar producerek kereskednek az adókedvezménnyel, és ebből, illetve az MMKA-tól megszerzett pénzből munka, teljesítmény nélkül gazdagodnak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.