Sir John Chilcot – aki a nagy érdeklődésre számot tartó eseményen elnökölt – a meghallgatás elején nyomatékosan hangsúlyozta: nem valami bírósági tárgyalás folyik, amelyben a volt kormányfő a vádlott, hanem az igazság kiderítését szolgáló meghallgatás.
Tony Blair azt mondta, hogy a világ képe alaposan megváltozott, amikor 2001. szeptember 11-én iszlamista terroristák több ezer áldozatot követelő támadásokat indítottak elrabolt utasszállító repülőgépek segítségével amerikai célpontok ellen. Hangsúlyozottan tagadta, hogy amikor a következő évben felkereste George W. Bush elnököt Washingtonban, együtt elhatározták el, hogy megtámadják Irakot és hogy a támadás célja Szaddám Huszein eltávolítása és az iraki politikai rendszer megváltoztatása. Mindössze arról volt szó, hogy az iraki diktátort valami módon rá kell kényszeríteni tömegpusztító fegyvereinek feladására, az erre vonatkozó ENSZ-utasítások betartására, és az erre irányuló lehetséges lépések közül nem lehet kizárni a katonai beavatkozást sem.
Blair azt is tagadta, hogy a tömegpusztító fegyverek létezése olyan valótlanság volt, amit ő is tudott. Szerinte még ma sem lehet kizárni azt, hogy Szaddám Huszeinnak legalább egy időben voltak ilyen fegyverei, vagy hogy ilyen fegyverek előállítása vagy beszerzése volt a célja.
Ami az iraki rendszer és Szaddám Huszein megdöntését illeti, Blair beismerte: egy alkalommal egy interjú során helytelenül úgy fogalmazott, hogy szavaiból azt lehetett kivenni: Bush és ő eleve eltökélte az iraki vezető eltávolítását és az iraki politikai rendszer megváltoztatását.
Blairt egyébként a vizsgálat helyszínéül szolgáló épület egy elzárt oldalbejáróján csempészték be, mivel a főbejáratot több száz tiltakozó állta el. A demonstrációt a Stop the War! (Állítsátok meg a háborút!) nevű, széles körű háborúellenes koalíció szervezte – írta az MTI. A tömegben ismét feltűntek az iraki beavatkozás elleni korábbi tüntetésekről már ismert, „Bliar” feliratú táblák, amelyek Blairt saját neve kiforgatásával minősítik hazugnak (a „liar” angol szó jelentése hazug). A volt kormányfő megjelenését fokozott biztonsági készültség övezte, mivel a tüntetést szervező csoport bejelentette: az angol jogrendszerben létező „állampolgári őrizetbe vétellel” készül lefogni Blairt, háborús bűncselekmény címén. A meghallgatást olyan nagy érdeklődés előzte meg, hogy sorshúzással kellett eldönteni, ki ülhet be a jelentkezők közül a nyilvánosságnak fenntartott galériára. Az Irakban elesett 179 brit katona hozzátartozói ugyanakkor előnyben részesültek a kiválasztás során.

Jard: bemutatjuk a NAV titkos elitcsapatát, ők kapják el a leggátlástalanabb csalókat – videó