Készülődés a világkiállításra

A MÁV Szimfonikusokat tudósítóként kísérve tizenkét napot töltöttem Kínában. Nem állíthatom, hogy a turné alatt alapos ismeretekre tettem szert: az ország hatalmas, történelme, kultúrája szinte felfoghatatlan. Impresszióim azonban hasznosak lehetnek az odautazóknak. Cikkem első részében Sanghajról tett benyomásaimat teszem közzé.

Tölgyesi Gábor
2010. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurtból félnapos repülőút vezet Sanghajba, van idő lélekben felkészülni arra, hogy a világ legősibb civilizációjába érkezünk. Polonyi Péter kiváló útikalauza – kiegészítve Kartali Zsuzsanna és Udvari Gábor sanghaji beszámolójával – megnyugtat: az egységes Kína Krisztus előtt 221-ben jött létre, így máris könnyebben felfoghatónak tűnik a történelme. A huszadik század címszavakban: Mao Zedong, kommunizmus. És a jelen: Kína atomnagyhatalom, űrnagyhatalommá válik, fejlődését tekintve pedig nemsokára gazdasági nagyhatalom lesz, ha már éppen nem az.
A kissé paranoid nagyhatalmi vonásokat már a sanghaji repülőtéren meg lehet tapasztalni: ugyan rendben van mindenki vízuma, ám különféle űrlapokat töltetnek ki az emberrel az utazás céljáról, valamint igazolnunk kell, nem vagyunk az új influenzával fertőzöttek. A határőrök azonban kevésbé szigorúak és valamivel normálisabbak, mint az Egyesült Államokban. Nem játsszák túl a szerepüket, mint megannyi G. I. Joe, és nem szórakoznak azzal, hogy az útlevelünk szerint miféle országokban jártunk. Igaz, egyikünk sem Tajvanról érkezett.
A repülőtéren a legfontosabb feladat: beszerezni egy sanghaji térképet, ami a tizenkilencmilliós megapolisz tucatnyi metróvonalát feltünteti. Érdemes ugyanis metrózni, szinte mindenhová eljuthatunk a föld alatt, a legdrágább jegy négy jüan, mintegy száztíz forint, és budapestieknek külön élmény, hogy létezik csendesen suhanó metró is a világon.
A zenekar Sanghaj nyugati felén, Csingpu városrészben kapott szállást. Első és utolsó sétánk a közeli parkba vezetett, már az ott látottak módosították a filmekből vagy a kínai piacokról alkotott Kína-elképzelésünket. Az volt szokatlan és irigylésre méltó, hogy itt is, ott is, a park kisebb terein korosztálytól függetlenül az emberek itt tangóznak, bármelyik nap és bármelyik napszakban. Mintha Buenos Aires költözött volna a Jangce torkolatához. A park további érdekessége volt a helyi karaoke- műsor, amelyre bárki jelentkezhetett: a kéthúrú hegedűn játszó muzsikus mellett az énekes, némi erősítéssel énekelhette el a dalát úgy, hogy egy másik muzsikus időnként a dallamot az énekes fülébe súgta, dúdolta. Voltak kisebb kamarazenekarok is, ám a meglepően népszerű időtöltés errefelé inkább az volt, hogy meglett férfiak sárkányt eregettek. Az egyikük állította, a zsinór ezerhatszáz méter hosszú, sárkánya a legnagyobb felhőkarcoló tetejénél is magasabbra repül.
Amikor épült, a 492 méter magas sanghaji Világkereskedelmi Központ volt a világ legnagyobb toronyháza. A Sörnyitónak becézett épület Sanghaj 1990 után épült üzleti negyedében, Pudong városrészben található. Közel van a város szimbólumává vált Kelet Gyöngye tévétoronyhoz, a metró ide is elvisz. A Sörnyitó tetejére egy szórakoztató műsor keretében lehet feljutni. A díszlet, a világítás, a minimál zene, a hoszteszek ruhája egy sci-fi filmet idéz, a szupergyors lift 478 méterig repíti az embert, a Sörnyitó felső peremére. A kilátás azonban korlátozott a szmog miatt. Az épület teli van boltokkal, éttermekkel, több órát el lehet itt tölteni. Itt jártunkkor a televízió kötötte le a többség figyelmét: éppen a 828 méteres Burdzs Dubaj felhőkarcoló borzolta a helyiek kedélyét: a Sörnyitó visszaszorult a harmadik helyre a felhőkarcolók magassági toplistáján.
Magyar szemmel nézve a pudongi építési láz és vetélkedő érthetetlen – az irodaházak kihasználtsága Kína gazdasági fővárosában sem tökéletes. Daruerdők, mindenfelé épülő felhőkarcolók, köztük a dubaji Tüskét lekörözni szándékozó épület is. Ám megjegyzendő: itt mindenfelé parkosítanak, a környezet sokkal elviselhetőbb, mint New Yorkban. Érdekes volt az irodaházak mellett, a dolgozók részére fenntartott meditációs kertek megléte. Az utak minősége pedig példaértékű lehet a budapesti kátyútenger ismeretében.
Sanghaj májustól világkiállítást rendez, amire hetvenmillió látogatót várnak. A város gőzerővel építkezik; húsz-harmincemeletes lakótömböket, közelükben mindenhol parkokat létesítenek. Szegénység és gazdaság mindenütt, egymás mellett. A Huangpo folyó másik partján, a gyarmati építészetet – a neoklasszicizmustól az art decóig – a modernnel keverő Bund városrészben is mindenhol építkezésekbe lehet botlani. Igaz, nem emiatt jöttünk a futurisztikus show-val körített folyó alatti vasúton ide, hanem beleszagolni a város legelegánsabb bevásárlóutcájának, a Nancsing utcának a levegőjébe. Nem messze van innen az ősi Mandarin kert, amely egy Ming- és két Csing-dinasztiabeli kertészeti típust magában foglaló ősi park, pagodákkal, kolostorokkal. A park legalább olyan nagy látványosság, mint a Jáde-Buddha-templom Sanghaj Putuo kerületében, ahol ülő és fekvő Buddhát láthatunk, jádéból kifaragva. A Mandarin kert szomszédságában a régi kereskedőnegyed hagyományos építészetet idéző bazársora vonzza a turistákat. A sokféle csecsebecse mellett a helyi Herendinek megfelelő porcelánokat, szantálfa faragványokat, jó minőségű – nem az itteni kínai piacokon megismert – holmikat találni. Alkudni kötelező, ám veszélyes is – bár sok itt a rendőr, Kínában nagy a közbiztonság, volt, akit épp üzletelés közben zsebeltek ki.
Szereted Maót? – kérdezte a kereskedő. Mondtam, nem, ő pedig már nem akart eladni nekem integető Maóval díszített órát. Ám nem volt olyan balhé, mintha fejjel lefelé kitűzött Lenin-jelvényt hordanék Moszkvában, töretlen kínálta tovább más portékáit. De ne téveszszen meg az epizód senkit: a szólásszabadság, az emberi jogok terén van még mit pótolni Kínában. Az ország a kirakatába a nyugatias értékeket, a modern Japánt követő vonásait teszi ki.
A rendszer diktatórikus vonásait jól elrejtik a turisták elől, akiket nagyon várnak ide. Kényelem, tisztaság, gyógyító masszázs és a világ legjobb teái, amelyet háromszáz forinttól nyolcezerig a gyógyszertárakban is lehet kapni. Ráadásul a sör is jó és olcsó. A konyha: ízlés dolga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.