Lengyel és izlandi modell

Ballai Attila
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap befejeződtek a középdöntők az ausztriai férfi kézilabda Európa-bajnokságon, és bár a magyar csapat már egy hete, az első kör után búcsúzott, kívülállóként is két jó okunk volt rá, hogy vigyázó szemünket Bécsre és Innsbruckra vessük. Egyrészt a jövő évi svédországi vb selejtezőinek vasárnapi sorsolásán válogatottunk a kiemeltek közül kap ellenfelet, de mivel az Eb-érmesek közvetlen vb-résztvevők, ők legalább nem akadhatnak az utunkba; szurkolhatunk tehát azért, hogy a legerősebbek osztozzanak a dobogón. Másrészt a még versenyben lévőket irigységgel vegyes kíváncsisággal figyelhetjük, hiszen ilyenkor önmagától adódik a kérdés: miben különbek ők nálunk?
A válasz nem egyszerű, mert mind a sikernek, mind a kudarcnak több útja van. Pedig olyan megnyugtató lenne egyetlen egzakt okot találni, és rábökni, na, ezért estünk ki, ezt kell megszüntetni! De fájdalom, nincs ilyen. Vegyük csak a lengyeleket, akik elsőként jutottak be a négy közé, így tegnap már tét nélkül találkoztak a franciákkal! Bogdan Wenta 2004 októbere óta tölti be a szövetségi kapitányi tisztet, a 2007-es vb-n ezüst-, a tavalyin bronzéremre vezette fiait. Most pedig Eb-elődöntőbe, miközben ő az első számú lengyel klub, a Kielce edzője. A kétlakiság tehát igenis működőképes, csak szándék kell hozzá – főleg a BL-ben biztos továbbjutónak tűnő, a 16-os Eb-keretbe öt játékost adó gárda (a magyar alakulatba is éppen ennyi veszprémi fért be) vezetői részéről.
Másodikként Izland biztosította a helyét az elitben, miután tegnap 35-34-re verte Norvégiát. A magyar kudarc egyik fő okaként többen hozták fel, hogy roppant kevés itthon a játékos, kicsi a merítési lehetőség, ezért tegnap telefonon érdeklődtünk a 320 ezres lélekszámú szigetország sportági szövetségében, hány igazolt felnőtt férfi kézilabdázót tartanak nyilván. Némi tanakodás után így szólt a válasz: körülbelül 290-et. Nem tévedés, nem hallottunk el egy-két nullát, összesen kétszázkilencven darabot! A pekingi olimpiai döntősnél. A mennyiség tehát nem határozza meg felülírhatatlanul a minőséget, Izlandon legalábbis nem, és ennek egyetlen oka lehet. A képzés. Mintha az energiamegmaradás törvénye érvényes lenne a játékosra is: nem vész el, nem is keletkezik, csak átalakul.
A spanyol hátország más dimenzió, Romeróék el is intézték
40-32-re a szlovéneket, de ezzel nem sokra mentek, mert a franciák lengyelek elleni sikere kiejtette őket. A másik ágon ugyanekkor dán–horvát ki-ki meccs zajlott, amelyen a címvédő skandinávok búcsúztak.

Eredmények. Középdöntő, utolsó forduló, I csoport (Bécs): Izland–Norvégia 35-34, Ausztria– Oroszország 31-30, Horvátország–Dánia 27-23. Végeredmény: 1. Horvátország 9, 2. Izland 8, 3. Dánia 6, 4. Norvégia 4, 5. Ausztria 3, 6. Oroszország 0. II. csoport (Innsbruck): Németország– Csehország 26-26, Spanyolország– Szlovénia 40-32, Franciaország–Lengyelország 29-24. Végerdmény: 1. Franciaország 9, 2. Lengyelország 7, 3. Spanyolország 7, 4. Csehország 3, 5. Németország 2, 6. Szlovénia 2.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.