Merkelék felemás bizonyítványa

Nem örülhet teljes szívéből a sajtó bizonyítványának a berlini koalíciós kormány. A Merkel-kabinet első száz napját górcső alá vevő lapok ugyanis úgy látják, hogy bár a kereszténydemokrata–liberális szövetség biztatóan indult a gyorsan kidolgozott koalíciós szerződéssel, a politikai irányvonal lefektetését viszont olyan ellentétek követték, amelyekre a CDU–CSU–FDP házasság résztvevői aligha számítottak.

Stefan Lázár
2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyiküknek sincs elképzelése a társadalomról vagy arról, hogyan lehetne az exportorientált országot a jövőbe vezetni – állította a baloldali, azaz a kormánnyal szemben kritikus Tageszeitung, Angela Merkel kancellárt vak emberként, Guido Westerwelle liberális pártvezért vezetőkutyaként ábrázolva karikatúráján. Ha mindezzel nem is ért egyet a kormány első embere, a száznapos nyitány elteltével a tőle megszokott józan realitással utal a folytatásra: „Nincsenek illúzióim. A törvényhozási időszak nem lesz egyszerű.” A kancellár asszony ezen meglátásának van is alapja. Az előzőleg a szociáldemokratákkal alkotott nagykoalíciót ügyesen vezető Merkel a sokat ígérő és a választók bizalmát élvező polgári erőkre épült szövetségen belül az annyira óhajtott „házastársak” – az FDP és a bajor CSU – rendszeresen visszatérő torzsalkodásával találta szemben magát. A talán túlságosan is magabiztos, tizenkét év után kormányra kerülő liberálisokat rendre helyreutasította a megkopott befolyása miatt aggódó Keresztényszociális Unió.
Az ellentétes vélemények áthidalásában gazdag tapasztalattal rendelkező kormányfő lehetőségeit ugyanakkor szűk keretek közé kényszeríti a május 9-re kitűzött választás Észak-Rajna-Vesztfáliában. Ha a legsűrűbben lakott tartományban nem sikerül megvédeni a CDU–FDP-koalíciót, akkor a polgári blokk a szövetségi tanácsban, a Bundesratban is elvesztené eddigi fölényét és kiszolgáltatná magát a szociáldemokraták vagy Zöldek jóindulatának. E latolgatásnak megfelelően Angela Merkel kiadta a jelszót: „Előbb a párt, és csak azután a tartomány.” A kancellár a tavaszi dátum előtt minden népszerűtlen döntést el kíván kerülni. Ezzel azonban azt a benyomást is kelti, hogy nem kormányoz céltudatosan és határozottan.
E látszatot a megoldatlan problémák láncolata támasztja alá. Az egészségügyi rendszer reformja, az adócsökkentés, a gazdasági élet fellendítése, az atomerőművek üzemeltetésének meghosszabbítása, a hadsereg létszámának növelése Afganisztánban, az oktatás és tudományos kutatás fokozott támogatása, a családoknak nyújtandó szociális segítség elmélyítése olyan finanszírozási terheket helyez kilátásba, amelyek aligha egyeztethetők össze a milliárdos államadósságok megfékezését szolgáló intézkedésekkel.
A kormányon belül ennek megfelelően Wolfgang Schäuble (CDU), a sokéves tapasztalatra támaszkodó pénzügyminiszter áll a legnehezebb feladatok előtt. A népszerűségi listát a védelmi miniszter, Karl-Theodor zu Guttenberg vezeti, annak ellenére, hogy az afganisztáni események, a számos civil áldozat tényének magyarázatánál nem tett tanúságot önállóságról. A kabinet FDP-minisztereinek többségén érződik a tapasztalatlanság, a megoldások bizonytalan keresése. Nem meglepő, hogy a lakosság reakciója száz nap elteltével elgondolkoztató: a fekete–sárga-koalíció támogatottsága 46 százalékra esett vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.