A HÁBORÚ A HÁTORSZÁGBAN
Hadifém-kiállítás
ERZSÉBET-KÖRÚT 32.
RENDEZI:
A MAGYAR SZENT KORONA ORSZÁGAINAK FÉMKÖZPONTJA.
BELÉPŐDÍJ NINCS.
VASÁRNAP IS NYITVA.
A háborút nemcsak a hadsereg vívja meg. A polgári társadalom minden rétege harcol, s minden újabb erőfeszítése egy lépés a béke felé. Egész országunk egy jól felszerelt tábor, és a győzelem dicsőségén egyformán osztozik a katona, a polgár, a férfi és a nő.
Muníció kell. Ez az első feltétele a győzelemnek. A muníciógyártáshoz pedig fémekre van szükség. Ha az ellenség megakadályozza, hogy fémszükségleteinket külföldről beszerezzük, akkor a fémeket máshonnan kell előteremteni. Ezt a feladatot is megoldotta a magyar társadalom.
Fémtárgyait a magyar közönség nagy része eladásra ajánlotta a fémközpontnak, ezzel lehetővé tette, hogy a hadseregnek dolgozó gyárakat muníció gyártásához szükséges fémanyaggal lássuk el. Fémgyűjtő telepeinkről naponta vagonszámra küldjük a vörös- és sárgaréz, ólom-, nikkel-, bronz- és alumíniumtárgyakat, amit a muníciógyárak beolvasztanak, és fegyver és hadianyag előállítására fordítják.
Kiállításunk csak egy kis bemutatója annak a nagy anyaggyűjteménynek, amit a magyar közönség kiapadhatatlan áldozatkészsége halmozott fel. De be akarjuk mutatni itten azt is, hogy az áldozatkészség mellett milyen nagy szerepe van a praktikus érzéknek is. Nézzük végig a kiállított, a közönségtől beváltásra kapott ócska és új fémtárgyakat. Először is feltűnnek a különféle dísztárgyak, amiket első pillanatra szinte sajnálunk munícióvá változtatni. Ha azonban egyenként tekintjük ezeket meg, látjuk, hogy csupa cifra, minden művészi érték nélkül való tárgy, amelyek nem a lakások ékességére, hanem elcsúfítására szolgáltak. Ilyen művészietlen dísztárgy különböző fémekből még annyi van, hogy nyert ügyünk lesz, ha csak ezeket ajánlja fel a közönség eladásra. Ez ízléstelen tárgyaktól való megszabadulásra a legjobb alkalom!
A konyha fémből készült felszerelésének felajánlása már valamivel nagyobb áldozatnak látszik, azonban a magyar iparos- és kereskedővilág gyönyörűen gondoskodott arról, hogy a felajánlott háztartási eszközöket könnyen és célszerűen pótolják.
A pótló eszközöket is bemutatjuk itt. Valamennyi nemcsak célszerű, hanem szép háborús emléke a háziasszonynak. Feltétlenül van olyan értékes és nemes emlék egy hadimozsár, mint az, amit nagyanyánktól örököltünk.
Hulladék tárgyak, mindenféle régi csövek, drótok, amelyek a pincében, a padláson és a lomtárban hevernek, ma fontos szerepet nyertek, ezt szemléltetően bizonyítja kiállításunk. Nézzünk körül háztartásunkban, hogy mit ajánlhatunk eladásra a fémközpontnak!
Aki rézmozsarát eladásra felkínálja a fémközpontnak, az körülbelül 200 töltényt ad a hadseregnek. Már kétszáz töltény is az ellenség gyöngülését jelenti.
Aki habverő üstjét eladásra kínálja fel a fémközpontnak, 13 srapnel réz alkatrészeinek előállításához járul hozzá, vagyis száz habverő üst 1300 srapnel előállítását jelenti. Ezerháromszáz srapnel pedig 4 kilométeres fronton egy lövészárok elfoglalását eredményezheti.
(Röplap, 1916)

Jard: bemutatjuk a NAV titkos elitcsapatát, ők kapják el a leggátlástalanabb csalókat – videó