Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) összesítése szerint Magyarországon 2010. január 15-ig nyolcvan esetben igazolódott be, hogy a halál az új influenza szövődményei miatt következett be. A legfiatalabb beteg 10, a legidősebb 93 éves volt, a legtöbb áldozat – 57,5 százalék – középkorú, 30 és 59 év közötti. Tízen tartoztak a 15–29 éves korosztályhoz, míg 23 áldozat volt idősebb 60 évesnél. Az elhunytak 52,5 százaléka férfi, 47,5 százaléka nő.
Az OEK szaklapjában, az Epinfóban közzétett elemzésből az is kiderül, hogy a H1N1 szövődményei miatt elhunytak 90,7 százaléka nem volt beoltva. Hét áldozat kapta meg korábban a vakcinát: három a megbetegedést megelőző két héten belül – esetükben tehát elképzelhető, hogy a szer még nem fejtette ki a kellő hatást –, négyen viszont 16–44 nappal a tünetek megjelenése előtt kapták meg az injekciót. Náluk tehát hatástalannak bizonyult a vakcina, hiszen a szert időben megkapták, mégis megfertőzte őket a vírus. Az Epinfo elemzésében az áll, hogy a négy említett áldozat közül egy rosszindulatú daganatos betegségben, egy alkoholizmusban szenvedett, míg egy másik különösen idős, 93 éves volt. Arról egyébként nincs pontos adat, hogy hányan betegedtek meg a védőoltás ellenére. Ilyen összesítést ugyanis sehol sem vezetnek, ráadásul sok beteg nem is fordul orvoshoz, ha csak enyhébb tünetek jelentkeznek nála.
Az elhunytak háromnegyede valamilyen krónikus betegségben szenvedett: a legtöbben (20,5 százalék) cukorbetegek voltak, de sokan (16,4 százalék) szenvedtek légzőszervi betegségben, például asztmában, COPD-ben, tüdőfibrózisban, krónikus bronchitisben. Tíz áldozatnál rosszindulatú daganat volt a kórkép, hét esetben szív-érrendszeri, öt betegnél krónikus idegrendszeri elváltozást, többek között agyidegbénulást, epilepsziát, mentális retardációt, Parkinson-kórt, alkoholos demenciát állapítottak meg az orvosok. Az áldozatok között volt hepatitis C-fertőzött, krónikus mellékvese-elégtelenségben, szteroiddal kezelt rheumatoid arthritisben, alkoholos májzsugorban szenvedő, de akadt, aki vesetranszplantáció utáni legyengült állapotban volt. Az Epinfo tájékoztatása szerint tíz, az előbbiekben felsorolt alapbetegségben szenvedő beteg elhízott is volt. Az áldozatok 26 százalékának, vagyis 19 embernek viszont semmilyen krónikus betegsége nem volt. Közöttük van négy várandós nő (20, 21, 27 és 40 évesek), valamint kilenc másik áldozat, akik – bár egészségesek voltak –, a betegség kockázatát növelte a túlsúlyuk.
Közép-Magyarországon történt a legtöbb haláleset, Budapesten kilenc, Pest megyében pedig tíz áldozatot követelt a járvány. A legkevesebb újinfluenzás – összesen hét – a Dél-Dunántúlon halt meg, a többi régióban 9-12 elhunytnál lehetett kimutatni a H1N1 vírust. Az ország 19 megyéje közül csupán Fejér és Nógrád megyében nem halt meg senki. A vizsgált eseteknél a tünetek kezdetétől a halál beálltáig általában hét nap telt el. A megbetegedések több mint negyede 4–7 napig, közel ugyanennyi 8–14 napig tartott, de volt olyan eset is, ahol az első tünetek megjelenésétől a halálig 40 nap telt el. A halál közvetlen oka az esetek több mint 80 százalékában tüdőgyulladás volt, a többi esetben légzési, egy-egy áldozatnál pedig több szervi elégtelenséget, szepszist, szívinfarktust, illetve epilepsziás rohamot állapítottak meg.
Az elemzés a január 15-ig tartó időszakot vizsgálta. Azóta – amint azt nemrégiben Falus Ferenc országos tiszti főorvos közölte – már 94-re nőtt azon halálesetek száma, amelyek összefüggésbe hozhatók az új influenzával Magyarországon.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”