Közérdekű keresetet nyújt be márciusban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) több hitelezéssel foglalkozó cég ellen. Az ügyfelek nevében indított eljárással a felügyelet azt akarja elérni, hogy a szerződésekben talált tisztességtelen feltételek érvényüket veszítsék. A közérdekű kereseteket a PSZÁF a díjstruktúrák, az opciós vételi jog, a szerződésfelmondási feltételek kapcsán indítja. A tizenkét vállalkozást érintő vizsgálatból kiderült, hogy a cégek számtalan olyan díjat számoltak fel, amelyeknél teljesen átláthatatlan volt, hogy milyen szolgáltatást kap az ügyfél a pénzéért. Az is előfordult, hogy egy tevékenységért többféle címen is fizetni kellett, ráadásul a díjaknak nem volt felső határa, általában a felvett kölcsön bizonyos százalékában határozta meg azokat a hitelező.
A PSZÁF által vizsgált egyik ügyben például 6,3 millió forintot vett fel az ügyfél svájcifrank-alapon, húsz évre. Az adós öt hónapig nem tudott fizetni, ekkor a cég felmondta a szerződést. Ugyanakkor a felmondáshoz kapcsolódó különböző díjak és költségek miatt a tartozás hirtelen 9,6 millió forintra ugrott, és még az ingatlan értékesítése után is 2,2 millió forinttal tartozott az ügyfél. A hitel bedőlése után alaposan össze kellett kapnia magát az adósnak, mert a szerződés szerint öt napon belül rendeznie kellett a teljes tartozását. Ha erre nem volt képes, akkor a hitelező cég havi 2,5 százalékos kamatot számolt fel késedelmi díjként. Vagyis egy hatmillió forintos hitel esetén havi százötvenezer forinttal nőtt a tartozása.
A hitel megkötésekor felszámolt költségeknél és díjaknál is igen vastagon fogott a cég alkalmazottainak ceruzája: több mint nyolcszázezer forintot kellett kifizetnie az ügyfélnek a 6,3 millió forintos kölcsönért. És akkor az ügynöknek járó jutalékról még nem is ejtettünk szót, pedig ezt az összeget is a felvett hitelből vonják le a hitelezők. A felügyelet szerint a közvetítők gyakran két helyről, a vállalkozástól és az ügyféltől is jutalékot szednek. Nem is keveset: a sikerdíj legalább a felvett összeg tíz százaléka, de felső határa nincs.
Farkas Ádám, a felügyelet elnöke szerint a vizsgált szerződésekben rengeteg, az adósok érdekeit sértő pont volt. Gyakran előfordult például, hogy a hitel felvevőjének le kellett mondania az őt törvényileg megillető jogok egy részéről. Az elnök hangsúlyozta: a PSZÁF vizsgálata tizenkét céget érintett, ezek közül nem mind sértette meg a szabályokat, ennek ellenére világosan kirajzolódtak azok a problémák, amelyek a pénzügyi vállalkozások piacát érintik. – A törvénysértő cégekre bírság vár – tette hozzá Farkas Ádám.
A PSZÁF látókörébe került vállalkozások rendszerint nagy kockázatot vállaltak, általában olyan ügyfeleknek adtak hitelt, akik a kereskedelmi bankoktól nem kaphattak, mert vagy a BAR-listán szerepelt a nevük, vagy a jövedelmük nem volt elég a kölcsönhöz. A bedőlések magas aránya is arra utal, hogy a vállalkozások nem mérlegelték, hogy az ügyfél valóban viszsza tudja-e fizetni a kölcsönt. Tavaly ősszel a vizsgált pénzügyi vállalkozások a hiteleik tizennégy százalékát már felmondták, mert az ügyfél nem fizetett. Ugyanabben az időben a kereskedelmi bankoknál 4,6 százalék volt a kilencven napnál nagyobb késésben lévő hitelek aránya, de ennél jóval kevesebb kölcsön dőlt be. Persze a kockázatos hitelezésben a bankok is ludasak, hiszen a pénzügyi vállalkozások azoktól vették fel a továbbadott pénzeket. Farkas Ádám közölte: ezentúl a felügyelet nagyobb tőkekövetelményeket ír elő azoknak a pénzintézeteknek, amelyek a hitelező cégeket finanszírozzák. – Négy nagy hazai bank vett részt a vállalkozások finanszírozásában – tette hozzá. A tőkemegfelelést érintő szigorítás egyébként azt eredményezheti, hogy a bankok nem fognak hitelt adni a pénzügyi vállalkozásoknak. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint már el is fogyott a levegő a cégek körül, csak nehezen és drágán jutnak továbbadható pénzhez, ezért sokuk felhagyott a hitelezéssel.
Cáfol az AEGON. Az Aegon Hitel Zrt. is szerepel a PSZÁF sajtóközleményében a vizsgálat alá vont pénzügyi vállalkozások között, jelenleg azonban társaságunknál nem folyik vizsgálat – tette közzé a hiteltársaság, hozzátéve, hogy minden korábbi vizsgálat is negatív megállapítás nélkül zárult. Mint írják, az Aegon Hitel Zrt. megalakulása óta a hatályos törvényi rendelkezéseket betartva végzi hitelezési tevékenységét. Folyamataiban és működésében a tisztességes piaci magatartást követve, törvényes és etikus szolgáltatást nyújt ügyfelei részére.

Az ukrán kém, aki éveken át kijátszotta a nemzetbiztonsági megfigyelést