Olyan területre téved, aki az egészségügyben dolgozók elfogulatlanságát bírálja, amivel még csak gondolatban sem szabad játszani – vélekedett Rácz Jenő. A Veszprém Megyei Kórház főigazgatója, aki a Gyurcsány-kormány idején a szocialisták egészségügyi minisztere volt, úgy fogalmazott lapunknak adott nyilatkozatában, hogy az orvosi mentalitáshoz alapvetően hozzátartozó követelmény, hogy a betegek gyógyítását bőrszíntől, beosztástól és politikai nézetektől függetlenül kell elvégezni. Minden olyan kijelentés, ami ezt megkérdőjelezi, aláássa azt a bizalmat, ami amúgy is megrendült az egészségügyben.
Ismeretes, hogy Mesterházy Attila egy lakossági fórumon úgy fogalmazott: „Nem akar olyan országban élni, ahol attól kell tartania, hogy édesapja baloldali kötődése miatt nem kapja meg a megfelelő ellátást, vagy az alapján kell iskolát választania a gyermekének, hogy ott milyen a hovatartozása, a pártállása az iskolaigazgatónak”. Az MSZP kormányfőjelöltjét számtalan szakmai szervezet szólította már fel bocsánatkérésre a kijelentése miatt. Rácz Jenő megjegyezte: azokat az egészségügyi dolgozókat, akik egyébként is bizonytalannak látják a jövőt, egy ilyen jellegű kijelentés még erősebben érint. – Az egészségügyi intézmény az életmentés színhelye, nem pedig a személyes meggyőződéseké vagy a magánjellegű problémáké. Az orvosok, függetlenül attól, hogy magánszemélyként kivel értenek vagy nem értenek egyet, azt a munkát végzik, amire felesküdtek – tette hozzá.
Rácz Jenő bízik abban, hogy nem a veszprémi kórházra vonatkozott Mesterházy mondandója, mert – mint azt hangsúlyozta – ebben az intézményben politikai meggyőződése miatt senkit sem érhet hátrány. Hozzátette: a miniszterelnök-jelölt édesapjának esetében nem sürgősségi beavatkozásról volt szó, előjegyzés alapján ezt a Veszprém Megyei Kórház elvégezte volna, mivel ez az intézmény a területileg illetékes. – De a beteg nem hozzánk érkezett – fogalmazott Rácz Jenő, aki szerint a szabad orvosválasztás jogát senkinél sem szabad megkérdőjelezni, de ezzel a lehetőséggel ma azt emberek többsége nem tud élni. A teljesítményvolumen-korlát miatt ugyanis az intézmények többsége nem fogadja a területen kívülről érkező betegeket. Így van ez náluk is, a kórház sebészeti osztálya országos hírű – mondta –, így nem az okoz gondot, hogy elmennek a betegek, hanem sokkal inkább az, hogy a volumenkorlát mellett a területen kívülről érkezőket már fogadni sem tudja, csak sürgős esetben.
Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy az MSZP nem határolódott el Mesterházy Attila kijelentésétől, a szocialista miniszterelnök-jelölt pedig mindeddig nem kért bocsánatot az egészségügyi dolgozóktól, s olyan bizonyítékokkal sem állt elő, amelyek igazolták volna állítását. Mint mondta: kéri, hogy az orvos-beteg kapcsolat helyreállítása érdekében tegye meg ezt a gesztust, s kérjen bocsánatot. Az ellenzéki politikus kijelentette: soha nem tapasztalta, hogy bárki másképp kezelte volna a beteget annak pártállása miatt, az orvosok számára ugyanis a szakmai előírások mindig is fontosabbak voltak, mint a politikai vagy más irányelvek.
Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke szerint a Fidesz félremagyarázza Mesterházy Attila szavait. A politikus úgy látja: miniszterelnök-jelöltjüknek nincs miért bocsánatot kérnie, hiszen tény, hogy a magyar társadalom politikailag megosztott, ami az orvosi rendelőkben is érzékelhető. Az MSZP országgyűlési képviselője közölte: Pesti Imrének és politikustársainak szakpolitikai vitákban kellene álláspontjuk mellett érvelniük, s nem az orvostársadalom fogadatlan prókátorának szerepében tetszelegniük.

Ennyi a belépő a 200. Anna-bálra – brutális jegyárak