Románia már betiltotta a mephedrone-t

Cikkünk nyomán tegnap az ÁNTSZ is figyelmeztetett, új, kábító hatású szer jelent meg a piacon. A legális mephedrone-ról a rendőrség is tud, de amíg az anyag nem kerül tiltólistára, tehetetlen. Magyarország szakbizottsággal küzdene az új szerek ellen; Románia tegnap jogszabály megalkotásával tette büntetendővé a szer birtoklását és fogyasztását.

Csibra Tibor
2010. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk új, életveszélyes partidrogról szóló cikkének tegnapi megjelenése után az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) is a mephedrone-fogyasztás kockázataira hívta fel a figyelmet. Mint közleményükben írták: „Értesülve a veszélyről, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal közegészségügyi főosztálya felvette a kapcsolatot a Drogfókuszponttal. A nemzetközi korai jelzőrendszeren keresztül is megtörtént a riasztás. A készítményt a BRFK laboratóriuma beazonosította, a VPOP pedig több alkalommal foglalt már le ilyen anyagot. Az ÁNTSZ felkérte a BRFK-t, mérlegeljék egy eljárás megindítását.”

Némi zavart keltett az ÁNTSZ közleménye: a vám- és pénzügyőrség lapunk türelmét kérte, mondván, egyelőre nem tudják, hol és mikor foglaltak le a veszélyes anyagból. A BRFK sajtóügyeletese pedig elmondta, a rendőrség jogalkalmazó, amíg a mephedrone nincs tiltólistán, addig nem üldözhetik. „Az ÁNTSZ közleményét egyébként nem kaptuk meg, a felkérésről sincs hivatalos információnk” – tette hozzá.
Ródler Norbert őrnagy, a BRFK kábítószer-bűnözés elleni osztályának vezetője lapunknak elmondta, hogy a szakemberek előtt nem ismeretlen a mephedrone. Az egyik kerületi kapitányság korábbi akciójakor – más anyagokkal együtt – ebből is foglaltak le a nyomozók. A rendőrségnek nincs saját laboratóriuma, ezért a szerek vizsgálatát a Bűnügyi Szakértői Kutató Intézet (BSZKI) végezte. A tesztek kimutatták, hogy az egyik csomagban mephedrone van, ami kábító hatású szer, de Magyarországon nem minősül kábítószernek. Birtoklása miatt akkor lehet eljárást indítani valaki ellen, ha visszaél vele, például élettani hatásait kiemelve fogyasztásra ajánlja másoknak – tette hozzá Ródler Norbert.
Miként tegnap megírtuk, a hazánkban szabadon kapható, porszívó-illatosítóként, növényi növekedést serkentő szerként reklámozott mephedrone-t már több EU-tagállamban is betiltották. Az ügyben illetékes szociális tárca lapunkkal kedden azt közölte, márciusra vár egy uniós jelentést a szerről, s ha a dokumentum megérkezik, döntenek a kockázatelemzési eljárás megindításáról. A minisztérium arra is kitért, hogy a kormány döntése szerint egyebek mellett szakbizottság felállításával gyorsítják fel az új anyagok tiltólistára vételét.
Romániában ezzel szemben egyetlen jogszabály megalkotásával véget vetettek a szabadon kapható, kábító hatású szerek terjesztésének. Az Emil Boc vezette kormány tegnap elfogadott rendelete hat hónaptól két évig terjedő börtönnel bünteti a hallucinogén anyagok és növények – köztük a mephedrone – forgalmazását, vásárlását, birtoklását és fogyasztását. A jogszabályt egyebek között az indokolja, hogy tavaly több mint 1300-an kerültek kórházba a könnyű drognak nyilvánított anyagok használata miatt. „Szeretnénk megfékezni a hallucinogén szerek és növények fogyasztásának emelkedő tendenciáját. A rendelethez mellékelt jegyzék azoknak a termékeknek a listáját tartalmazza, amelyek összetételében az egészségre káros anyagok találhatók, összesen 27 hallucinogén anyag és kilenc növényi kivonat” – nyilatkozta Cseke Attila egészségügyi miniszter, akinek rendeletéhez hasonló jogszabályt fogadott el kedden a bukaresti képviselőház is.
A szaktárca előterjesztéséből kiderült, az elmúlt években Románia-szerte gombamód elszaporodtak a könnyű drognak számító növényeket és anyagokat forgalmazó „álomboltok”. Miközben a tavalyi év elején még csak 18, ma már csaknem félezer működik az országban, becslések szerint éves forgalmuk több tíz millió euróra rúg. Ennek megfelelően ezentúl börtönbe kerülhet például, aki Salvia vagy Mitragina fajokat (előbbi hallucinációt, utóbbi függőséget is okoz), lizergsavamid, ketamin vagy piperazin hatóanyagot tartalmazó drogokat forgalmaz vagy fogyaszt. Hasonlóképpen tiltólistára került a Romániában fürdősóként közismert mephedrone.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.