Százötvenezernél több halott Haitin

Meghaladja a százötvenezret a halottak száma a földrengés sújtotta Haitin, ahol már nem kutatnak túlélők után. A segélyek szétosztása még mindig szervezetlenül folyik, a kórházak megteltek, az orvosok nem győzik a sérültek ellátását.

György Zsombor
2010. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Művészek a földrengés áldozataiért. Rekordösszeg, több mint 57 millió dollár gyűlt össze a hét végéig annak a segélyműsornak a jóvoltából, amelyet péntek este szerveztek világsztárok részvételével Haiti megsegítésére. A négy helyszínről közvetített kétórás programot, amelynek George Clooney színész és Wyclef Jean haiti rapper volt a szervező-műsorvezetője, az összes nagy amerikai televíziós csatorna, valamint számos ismert portál élőben sugározta, a haitiak országos rádióállomásukat hallgatva követhették figyelemmel. A nemzetközi programban többek között szerepet vállalt Brad Pitt, Beyoncé, Madonna, Bruce Springsteen, Denzel Washington, Leonardo DiCaprio, Nicole Kidman, Stevie Wonder és Justin Timberlake, hogy részvételükkel ösztönözzék az adakozást a karibi szigetország szenvedő lakosságának. Az adományokat telefonon, SMS-ben és internetes közösségi portálokon lehetett eljuttatni. A telefonhívásokat Mel Gibson, Reese Witherspoon és Julia Roberts fogadta.


Több mint 150 ezer holttestet temettek tömegsírba Haitin a január 12-i földrengés óta. A nemzetközi mentőalakulatok 132 túlélőt emeltek ki a romok alól, közülük kettőre pénteken, egyre pedig szombaton bukkantak rá, nem sokkal azután, hogy a Port-au-Prince-i kormány bejelentette: felhagynak a további kutatással. A segélyek szétosztása változatlanul szervezetlenül és lassan folyik. Ennek egyik oka az, hogy a főváros repülőtere nem alkalmas valamennyi érkező gép fogadására, s a kikötőt is megrongálta a természeti csapás, ezért egyszerre csak egy teherautóba tudnak átrakodni. Használhatatlan az olajkikötő is, a tartályhajók nem tudnak kikötni, ezért az üzemanyag a Dominikai Köztársaságba érkezik, ahonnan közúton szállítják Port-au-Prince-be. Szombaton az ENSZ békefenntartóinak figyelmeztető lövésekkel és könnygázzal kellett megfékezniük a segélyosztásnál összeverődött tömeget Port-au-Prince-ben.
Nagy gond az orvosi ellátás hiánya is. A sebtiben felállított tábori kórházakban ugyan tízezreket kezelnek, de a rászorulók száma ennek a sokszorosa lehet. Sebészből lenne elég, műtőből viszont nincs. Ha húsz újabb ellátóhelyet meg lehetne nyitni, talán győznék a sérültek ellátását. A Baptista Szeretetszolgálat Rescue 24 nemzetközi mentőcsoportja az elsők között érkezett Port-au-Prince-be, munkatársaik még két napig dolgoznak a szigeten. Az egységet vezető Pavelcze László és Cseke Zsolt doktor a helyszínen elmondta: nagyon sok már megoperált embert újra kell műteni, mivel a sebeik elfertőződtek. Gyakori az amputáció, pedig rendes körülmények között ezek egy része elkerülhető lenne. Előfordul, hogy súlyosabb beavatkozásokat is a földön végeznek. De a példátlan összefogásnak hála, legalább élelmiszer és gyógyszer érkezett, ivóvizet pedig helyben tisztítanak és palackoznak az erre szakosodott külföldi szervezetek.
A magyar mentőcsoport keze alá naponta kétszáz sérült kerül. Az orvosok tapasztalatai szerint az emberek hihetetlen türelemmel viselik a velük történteket.
Mindenhol fegyelmezetten sorban állnak, hangos szót szinte sehol sem hallani. Pedig a végzetes nap, január 12. óta a föld szinte mindennap megmozdul, amit lehetetlen megszokni. Sokan újra és újra az utcára menekülnek, Port-au-Prince-ben és környékén legalább félmillióan még most is sátortáborokban élnek. A hivatalos adatok szerint jelenleg 447 tábor működik, ellátásukról a segélyszervezetek próbálnak gondoskodni. A magyarok napi huszonnégy órában dolgoznak, s hamarosan következik az újabb műszak.
Megérkezett tegnap Haitire a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportja (DEKOM) – közölték az MTI-vel a csapat Debrecenben maradt tagjai. A DEKOM sátorkórház felállításával olyan helyen kíván segíteni a sérülteken, ahová eddig nem vagy csak kisszámban jutottak el a mentőcsapatok. A Református Szeretetszolgálat mentőcsoportja szombaton érkezett haza a földrengés sújtotta országból, de ezen a héten újabb csapatot indít a térségbe. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke szombaton közölte, a református egyház által fenntartott Bethesda-kórház minden segítséget megad a haiti szenvedőknek, s az onnan induló új csoportnak már nemcsak az orvosi ellátás, hanem a segélyek osztása is feladata lesz. A református püspök megjegyezte, hogy a magyar kormány akadályozza a jó szándékú embereket azzal, hogy 25 százalékos adóval sújtja az adományozókat, pedig tavaly megígérte, hogy megvizsgálják az ügyet, de azóta sem történt semmi. Megemlítette, hogy a Magyarországi Református Egyház néhány napja gyűjtést szervez a katasztrófa áldozatainak, s eddig kétmillió forint gyűlt össze.
Már csaknem 240 ezer telefonhívás vagy SMS érkezett az 1749-es segélyvonalra, ez 48 millió forintos támogatást jelent a földrengés sújtotta Haiti lakóinak – közölte az UNICEF Magyar Bizottsága a hét végén az MTI-vel. Hazai mobilszolgáltatók kedden indították el közös segélyvonalukat. A 1749-es számot hívó vagy az erre a számra a Haiti szót szöveges üzenetben küldő ügyfelek 200 forintot adományoznak az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF részére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.