Szó sincs itt felzárkózásról

Minden fő szám tekintetében rosszabb adatokat közöl Brüsszellel hazánk új konvergenciaprogramja az egy évvel ezelőttihez képest. A lapunk birtokába került pénzügyminisztériumi levelezés szerint már maga a szaktárca sem ítéli tarthatónak az idei költségvetési terveket, s újabb lépéseket tart szükségesnek a büdzsé kordában tartására.

Munkatársunktól
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországot ismét egy év választja el a régóta várt fellendüléstől – ez az egyetlen pont, amelyben a Pénzügyminisztérium (PM) által tegnap közzétett konvergenciaprogram megegyezik a korábbi jelentésekkel. A Brüsszelnek most elküldött program szerint idén még zsugorodik a magyar gazdaság, nő a munkanélküliség, és emelkedik az államadósság, ám a jövő évtől valamennyi mutató tekintetében látványos javulás következik be. Hazánk tavaly januári konvergenciaprogramja is hasonló folyamatokat ígért az EU-nak, csak korábbi időpontokra. Az egyéves „türelmi idő”, valamint az utána meginduló fejlődés a 2003-tól elküldött összes felzárkózási programunkra érvényes.
Az új számok szerint a tavalyi konvergenciajelentés egyetlen fő célkitűzését sem sikerült teljesítenie hazánknak: a korábban megadotthoz képest jóval nagyobb lett a gazdasági visszaesés, több a munkanélküli, és gyorsabb ütemben csökkent a foglalkoztatottak száma. A megszorítások ellenére az egy évvel ezelőtt közölt államháztartási hiánycél sem teljesült, és az államadósság is meredekebben emelkedett a vártnál.
A friss jelentés a korábbi 1,6 százalékos növekedés helyett 0,3 százalékos gazdasági zsugorodást jelez az idei évre, ám 2011-re a PM várakozásai szerint már 3,7 százalékkal fog bővülni a GDP. A munkanélküliségi ráta – az egy évvel ezelőtt megadott 7,7 százalékkal szemben – idén 10,8 százalékra kúszik fel, jövőre azonban 10,1 százalékra mérséklődik. A foglalkoztatottak száma növekedés helyett 1,1 százalékkal csökken ebben az évben, míg jövőre 0,9 százalékos bővülés várható. Az államháztartás GDP-hez mért hiánya az idei 3,8 százalék után jövőre 2,8 százalékra süllyed a program szerint. Az államadósság idén a GDP 79 százalékára rúg, és még 2012-ben is 73,6 százalékot tesz majd ki.
A lapunk birtokába került pénzügyminisztériumi levelezés szerint már maga a szaktárca sem ítéli tarthatónak az idei költségvetési terveket, s újabb lépéseket tart szükségesnek a büdzsé kordában tartására.
A magát Q8-nak nevező minisztériumi tisztviselő, illetve az általa küldött belső levelezés szerint a PM illetékesei már a január 13-i kormányülésen, vagyis az ingatlanadó alkotmánybírósági eltörlése előtt jelezték: egyes állami kiadásokat zárolni kell, mert „kockázat érzékelhető a 2010. évi államháztartási folyamatok vonatkozásában”. Az újabb megszorításokról szóló kormányzati egyeztetések a levelezés szerint két ütemben zajlanak le. Az első körben az elvárásokat beszélik meg az egyes tárcákkal, majd a következő tárgyaláson a végleges kötelezettségeket határozzák meg a PM javaslata alapján.
Mindeközben Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke bejelentette: keddre összehívja a testületet az államháztartási adatok manipulálása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.