Szűz Mária-templom Taliándörögdön

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Taliándörögd 750 lakosú község a Déli-Bakony és a Balaton-felvidék találkozásánál, Tapolcától 20 kilométerre. Neve a nyaranta tíz napig tartó művészeti fesztivál révén vált országosan ismertté, amikor ezrek látogatnak el az amúgy egész évben csendes, Kapolccsal szomszédos zsákfaluba. A tágas Dörögdi-medence nyugati szélén fekvő, hatalmas erdők határolta hosszú utcás település területén a középkorban két egyházas hely létezett: Alsó- és Felsődörögd. Ez utóbbit egy 1249-ben keltezett oklevél említi a Dörögdiek birtokaként. Az ikerközség egészen a XVI. századig a család kezén maradt, majd a török hódoltság idején vált lakatlanná. Szent András templomának messziről látható romja a község északi szélén, a Klastrom-dűlőben dacol a kemény bakonyi széllel, a téli faggyal, a nyári hőséggel és a békeidők ostromlóival. A XII. század közepén egy kisméretű, patkóíves szentélyű templom épült itt – alapfalait 1976-ban tárták fel –, amelyet a tatárjárás pusztított el. Valamikor az 1300-as évek elejére készült el az a hatalmas méretű, egyhajós, nyugati oldalán kéttornyú, emeletes szentélyű, titokzatos épület, amely még romjaiban is lenyűgöző látvány, és talányos művészettörténeti „objektum”. A Szent András-„klastrom” sorozatunk 2001. július 28-án megjelent cikkében szerepelt, most a falu másik középkori egyházát mutatjuk be. Ami késik, nem múlik.
Az 1333 és 1335 közötti pápai tizedjegyzékből megismerhető a dörögdi pap neve, de nem egyértelmű, hogy Pál parókus melyik egyház nevében fizette az 50 dénár dézsmát. A Szent András-templomot 1339-ben említik első ízben, ugyanekkor Alsódörögd Szűz Mária-egyházáról mint régi kőkápolnáról írnak. A szóban forgó oklevél szerint az egri püspök (!) kezdeményezésére a felsődörögdi egyházat kiemelték a zalai főesperesség joghatósága alól, és közvetlenül a veszprémi püspök alá rendelték. Az intézkedés ellen az alsódörögdi nemesek, Kilián fiai, András és István, valamint rokonaik tiltakoztak, a pereskedést lezáró, 1347-ben Avignonban kelt pápai ítélet döntött a templomok kegyuraságáról és tizedjövedelmeiről – ez utóbbi negyede jutott az alsódörögdi fiókegyház papjának –, megtiltotta továbbá, hogy fallal kerítsék be a Szűz Mária-templomot. András és István kegyurak a Rátót nembeli Paksi Olivér királynéi udvarbírónak, több vármegye főispánjának a famulusai voltak, András mester ennek köszönhette kinevezését Zólyomlipcse királyi várnagyának, majd fivérével közösen Tótvázsony birtokát, 1349-től tihanyi várkapitányi rangját és altárnokmesteri címét.
Mohács megpecsételte a bakonyi település sorsát is: a csatamezőn holtan maradt Mihállyal és Jánossal kihalt a Dörögdi família „felső” ága, javadalmaik az alsódörögdi rokonságra szálltak, az 1526 utáni pártharcok, majd az 1540-től ismétlődő török hadjáratok nyomán a település pusztulásnak indult, lakói elmenekültek. Alsódörögd az 1630-as években lakatlan hely volt, csak a hódoltság után telepítették újra. Régi templomát egy ideig a protestánsok használták – írja a település műemlékeit és történetét ismertető Koppány Tibor építész –, később ez is romossá vált. 1760-ig fából készült imaházban tartottak istentiszteletet, ebben az időben a felekezeti viszálykodás nyomta rá bélyegét a községre. Dörögd földbirtokát 1746-ban adományozta Mária Terézia királynő Tallián Ferenc lovassági ezredesnek (tőle kapta a falu az újkori nevét). Fia, Tallián János kezdeményezésére 1762-ben Padányi Bíró Márton szervezte újjá a falu plébániáját, ekkor kezdték meg az új templom építését a középkori maradványokon. Végül 1791-ben készült el, majd szentelte fel Nemeskéri Kiss Pál nagyprépost.
A tilalom dacára még a XIV. században kőfallal körülkerített, barokk stílusú épület hajója és keletelt szentélye a középkori arányokat sejteti, falai régi szakaszokat is magukban foglalhatnak. Északi mellékkápolnájának látnivalója, egy hurkos fonatdíszítésű, román kori kő keresztelőmedence a Szent András-templomból bukkant elő, az újkori festékrétegek alatt 2008-ban barokk kori falfestményeket találtak. A templom búcsúja szeptember 12., Szűz Mária neve napja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.