Dzurinda váratlan és meglepő bejelentését Robert Fico kormányfő idézte elő, aki az elmúlt tíz napban három sajtótájékoztatót is tartott, amelyeken azt bizonygatta, hogy az SDKU finanszírozása „felveti a pénzmosás bűntettének gyanúját”, illetve olyan londoni, svájci és dubaji székhelyű cégeken keresztül történik, amelyek a Dzurinda-kormány idején megvalósított magánosítás törvénytelen módon megtartott maradékaiból származó pénzalapokat kezelik. Fico több olyan céget is felsorolt, amelyek egyedüli tulajdonosa és igazgatója az SDKU pénztárosa. Tíz, illetve hét évvel ezelőtt felvett kölcsönöket is emlegetett a kormányfő, amelyeket állítólag szintén olyan cégektől vett fel Dzurinda pártja, amelyek akár kábítószer-kereskedésből szerzett pénzeket is felhasználhattak, végkövetkeztetésként pedig leszögezte, „Szlovákia demokráciáját és jogállamiságát veszélyezteti Dzurinda pártja, olyan pénzmosásba keveredett, amelyhez hasonló még nem volt az Európai Unióban”.
Dzurinda tagadja a vádakat, „piszkos politikai játéknak” nevezte Robert Fico vádjait, aki „valós cégek valótlan összefonódásával ördögi konstrukciót” talált ki, s immár nemcsak „a magyarkártya otromba kijátszásával harcol a hatalom megtartásáért, hanem az ellenzéki pártok kriminalizálásával is, mert másra képtelen”. Dzurinda azért döntött úgy, hogy nem indul a választásokon, mert nem szeretné, ha „az a paradox helyzet állna elő, hogy egy választási ciklus végén nem a kormánypártok, hanem az ellenzék számol el tevékenységéről a polgároknak. Mikulás Dzurinda pártelnökként nyilvános tévés vitára hívta ki a kormányfőt, mert úgy véli, „Ficónak el kell számolnia négyéves kormányzási időszakával, és vállalnia kell a felelősséget azért, hogy a nemzetközileg elismert, példás reformországnak számító Szlovákiából újra a korrupció és a klientizmus országát hagyja utódaira”.
A kialakult helyzet a szlovák politológusokat nem lepte meg, a történtekből bizonyítottnak vélik korábbi feltevésüket, hogy az idei parlamenti választások kampánya minden eddiginél „élesebb és durvább lesz”. Dzurinda lépését a legtöbben pozitívan értékelik, leginkább azért, mert a kétszeres exkormányfőt „kiégett” politikusnak tartják, aki akadályozta a jobboldali pártok választások előtti együttműködését, holott a jobboldal jelenlegi szétzilált állapotában nem tud alternatívát kínálni az Irány-Szociáldemokrácia szárnyai alatt már négy éve egyesült baloldalnak. Szakértők szerint Dzurinda helyét az SDKU listájának élén a sikeres adóreform „atyja”, Ivan Miklos volt pénzügyminiszter veheti át, a sajtó viszont Iveta Radicová volt államfőjelöltben látja az exkormányfő utódját.

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel