Vad, úri tatárok

Ugró Miklós
2010. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szegény, jó szocialistákat – meg liberálisokat is, de most nem róluk lesz szó – gyakorta illetik a hazafiatlanság, a nemzetietlenség vádjaival, amely állításokat sokkal nehezebb kimondani, mint érvekkel alátámasztani. Ám az is megesik, hogy a vád ok nélkül és méltatlanul hullik a derék szocik fejére, akik amúgy is váltig hirdetik, hogy ők a lehető legnemzetibb párt, csak a hazafiaskodó túlzásoktól tartják távol magukat.
Meggyőzően demonstrálja az MSZP-sek nemzeti elkötelezettségét a nemrég indított óriásplakát-akciójuk. Bármerre járunk, a párt képviselőjelöltjeinek óriási fotográfiája bizalomgerjesztkedik ránk egy biztatónak, netán szellemesnek gondolt szlogen kíséretében. Természetesen ezen reklámobjektumoknak még nincs közük a választási kampányhoz, kizárólag közérdekű tájékoztatás céljából helyezték ki őket, energiát és költséget nem kímélve. Hiszen minden választópolgár elemi érdeke, hogy tudatosuljon benne például Budai Bernadett fenyegetőzése, miszerint a szavak után jönnek a tettek, mely ismeret nélkülözhetetlen az ember boldogulásához. A lenyűgöző képekhez és bölcs szövegekhez a magyar nemzeti színek szolgáltatnak hátteret, átütő erővel szemléltetve, miként termékenyíti meg az internacionalizmus (globalizmus) eszménye a szocialista hazafiság sajátos érzeményét. A plakát megálmodójának javára kell írjuk, hogy hibátlanul eltalálta a magyar trikolór mindhárom színét, sőt, azok sorrendjét is, amely tény feltétlenül koncentrált alkotási figyelemre és fegyelemre utal. Csak egyetlen aprócska baj van: a széles piros és zöld sáv közé egy keskeny fehér szalag került, s ez így a Tatár Köztársaság trikolórja, mely nép szegről-végről rokonunk ugyan, de a tavaszi országgyűlési választásokon remélhetőleg mégsem jut jelentős szerephez. Persze vélhetjük ezt is egyfajta nemzeti elkötelezettségnek, bár pont a tatárokat választani, akiknek nincs túl jó reputációjuk a művelt nyugaton – átgondolatlan döntésnek látszik.
A Tatár Köztársaság az Oroszországi Föderáció 89 tagállamának egyikeként, nem biztos, hogy különösebb büszkeséget érez azért, mert nemzeti jelképei belekeverednek a magyar választási kampányba. (Bár mint jeleztük: az óriásplakát-nyomulás az MSZP szerint nem a kampány része, de ezt magyarázzák el egy tatárnak.) A hagyományosan jó magyar–tatár kapcsolatokra való hivatkozás is szerencsétlen lenne, mert félő, hogy a tatárok nem őriznek igazán pozitív emlékeket rólunk, hiszen magyar területen értek véget hódításaik, innen nem tudtak tovább terjeszkedni, ami nyilvánvalóan frusztrálhatja őket mint a győzelmeiket megkeserítő, a diadalaik közepette is deprimáló élmény.
Ám a probléma mélyebb, alaposabb és természetesen elfogulatlan vizsgálata után ki kell jelentenünk, hogy az MSZP igenis helyénvaló módon, indokoltan használja a tatár trikolórt. Szocialistákhoz méltó kifinomult utalás ez arra, hogy a nevükkel fémjelzett kormánykoalíció és hatalmi összefonódás, főleg Fletó kán vezetésével, akkora pusztítást vitt végbe az országban, amely külsőségeiben nem, de hatásaiban a tatárdúláshoz hasonlítható. Most felhatalmazást kérnek rá, hogy folytathassák. Bármiféle egyéb, értelmes, hasznos, értékelhető teljesítmény híján csak ezzel a rombolással „kérkedhetnek”, amikor a kormányzásuk eredményeire hivatkoznak, a folytonosság szükségességét sulykolják.
„Nyakatokon vad, úri tatárok” – írta valaha Ady Endre. Ma legfeljebb „urizáló elvtársi tatárokról” írhatna. A szocialista Arany Hordáról, bár az „arany” jelzőt nyugodtan elhagyhatná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.