Zuhanórepülésben az ipari termelés

Tavaly 17,7 százalékkal csökkent az ipari termelés 2008-hoz képest – tette közzé tegnap a statisztikai hivatal. Az ipar a rendszerváltás óta nem produkált ilyen rossz eredményt. Elemzők kiábrándítónak nevezték az adatot, amely szerintük komor gazdasági kilátásokra és a vártnál lassabb fellendülésre utal.

Munkatársunktól
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész évben nem tudott felkapaszkodni mélypontjáról az ipar 2009-ben – mutatják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap nyilvánosságra hozott adatai. Ezek szerint a termelési index decemberben az előző hónaphoz viszonyítva 5,7 százalékkal csökkent, így az ipar tavalyi teljesítménye összességében 17,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. Ilyen gyenge évet utoljára 1991-ben zárt az ipar, a rendszerváltáskor 18 százalékos volt a zsugorodás mértéke. A termelés csökkenése 2008 júliusa óta folyamatos, és bár tavaly ősszel bizakodásra utaló számok is megjelentek, a decemberi teljesítmény ismeretében mégis 18 éves negatív rekordot mutatnak a 2009-es számok.
A tegnapi adatokat kiábrándítónak értékelték elemzők, akik decemberre az ipari termelés csaknem ötszázalékos bővülését várták.
*
A szakemberek szerint az ipari termelés zuhanása komor gazdasági kilátásokra és a korábban gondoltnál jóval lassabb fellendülésre utal. Elemzők egyúttal arra is figyelmeztetnek, hogy az ipar legfőbb problémája a szűk belső kereslet, ahol érdemi javulás ebben az évben nem várható. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a termelési statisztikák alapján hazánk gazdasága még a tavalyi negyedik negyedévben is recesszióban maradt, jóllehet, a hivatalos nyilatkozatok már pozitív elmozdulást jeleztek erre az időszakra. Suppan szerint a tavaly decemberi, egy évvel korábbi bázishoz viszonyított, 1 százalékos növekedés nagyon kevés, és különösen rossz, hogy a termelés decemberben munkanaptényezővel korrigálva 1,4 százalékkal esett az egy évvel korábbihoz képest.
Suppan Gergely úgy látja, a vártnál sokkal gyengébb ipari termelés kérdésessé teszi, hogy hazánk gazdasága mennyire tud felkapaszkodni a legfontosabb exportpiacokon beinduló konjunktúrára. A Takarékbank legújabb makrogazdasági előrejelzése szerint a visegrádi országok közül hazánk tud kilábalni a legkésőbb a válságból: Csehországban és Szlovákiában már az idei első negyedévben bővülést mutathatnak a GDP-adatok, Lengyelországot pedig elkerülte a recesszió.
Nagy csalódásnak nevezte az ipari szektor friss mutatóit Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője is, aki szerint az adatok arra utalhatnak, hogy az európai növekedés motorja már a beindulás előtt kezd fulladozni. Kondrát arra is felhívta a figyelmet, hogy a decemberi adat alapján csak lassú gazdasági fellendülésre lehet számítani.
A Magyar Távirati Irodának nyilatkozó Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője elmondta: kissé meglepte az elemzők decemberi igen pozitív várakozása, hiszen átlagosan ötszázalékos növekedést feltételeztek. Kifejtette, ő úgy vélte, hogy növekedés helyett inkább kétszázalékos csökkenés várható. Meglátása szerint a magyar ipari termelés csak lassan tér magához, s 2010-ben éves szinten csak egy százalékkal haladja majd meg a tavalyit. Az elemző arra is rávilágított, hogy miközben Csehországban, Szlovákiában, Ausztriában és már Romániában is érzékelhetően javul az ipari termelés, Magyarországon ennek semmi jele sincs. Kifejtette, hogy a decemberi egyszázalékos növekedés önmagában véve jónak lenne mondható, ám tudni kell, hogy az összehasonlítási alapot szolgáló tavalyi évi adat is nagyon alacsony volt, s csak ezért mutat szerény növekedést az ipari termelés 2009 utolsó hónapjában. Egy esztendővel korábban, 2008 decemberében közel 20 százalékos visszaesést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.