Péntek este Bukarest első kerületében olykor kisebb tumultus is kialakult az egykori Orlando utcában, amely egy hónapja Gina Patrichi színésznő nevét viseli. A címet az utcanévváltás ellenére mindenki megtalálta, a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet új otthonának avatására péntek este tömegesen érkeztek magyarok és románok, minden korosztályból. Jelen volt harminc nagykövetség képviselője is.
Bukarestben komoly ügy kerekedett abból, lesz-e a román fővárosban magyar intézet. Korábban rémhírként elterjedt, hogy a magyarok – mint Közép-Európában a British Council – beszüntetik a kulturális tevékenységüket, kivonulnak az országból. A kedélyek megnyugtatása végett tavaly külön sajtótájékoztatót kellett tartani.
A rémhírből annyi igaz volt, hogy múlt év elején még nem lehetett tudni, hol fog működni a magyar kulturális intézet. A Batistei utcai épületéből – amelyet 1991-ben kapott bérbe a román államtól – ki kellett költöznie: egy majdnem évtizedes per után az ingatlant 2008 szeptemberében a bíróság visszaadta egykori tulajdonosainak, akik végül végrahajtást is kezdeményeztek. A román állami vagyonkezelő még sokáig nem tudott kulturális intézetnek alkalmas épületet felajánlani cserébe. A gazdasági válság e tekintetben épp jókor jött: anyagi megfontolásokból az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 2009 augusztusának elején kisebb irodába költözött az Orlando utcai székházából. A román kormányválság is segítségére volt az ügynek: az illetékes miniszterek a megfelelő időben mind Bukarestben voltak, így egy nap alatt tető alá lehetett hozni a szerződést.
Az 1936-ban épült, 1120 négyzetméter alapterületű bojár villa tökéletesen megfelel a magyar intézet céljainak, ráadásul a román restitúciós törvény által megszabott határidők miatt itt az a veszély sem áll fenn, hogy egy felbukkanó régi tulajdonos miatt majd tovább kellene állni. Az épület belső felújítása januárban fejeződött be – az EBRD kissé babaházas ízlését el kellett tüntetni, a parkettára ragasztott szőnyegpadlót is fel kellett szedni. A költségeket a román állam állta, a terveket Gebler Krisztina belsőépítész készítette.
A villa födszintjén egy nyolcszögletű, keleti motívumokkal díszített kupolateremből lehet megközelíteni a mintegy ötvenfős koncerttermet, amely egybenyitható az egyik kiállítóteremmel. Ez utóbbiból van három. Az emeleten irodák, vendégszobák, az alagsorban könyvtár, kutatószoba – itt zajlanak a magyar nyelvtanfolyamok, amelyeket negyvenen-negyvenöten látogatnak. Motivációs tényező: a munka és a szerelem. Tervek: szabadtéri előadások az udvaron, kamaraszínház a tetőtérben.
Nagy a ház, péntek este mégis szűknek bizonyult. Román és magyar beszéd keveredett a Mediawave kiállításán, a gitárfenomének koncertjén. Mintha a kilencvenes évek közepét írnánk, és egy felkapott pesti dzsesszklubba csöppentünk volna. Vagy éppen a jövőbe: ahol létezik jó szomszédság, és szeretik a magyar kultúrát.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben