Erdő Romániában a kvótapénzünkből?

Elképzelhető, hogy az eladott szén-dioxid-kvótákból befolyt összeg egy részét romániai erdőtelepítésre fordítja a zöldtárca? – egyebek között ezt tudakolja az LMP a környezetvédelmi minisztériumtól. Bár a tárca szerint minden egyes forintot zöldprogramokra költenek, a kiírt pályázatokon kívül továbbra is húszmilliárd forintnak ismeretlen a sorsa.

Dékány Lóránt
2010. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy négymilliárd forint bevétele keletkezik napokon belül a magyar államnak abból, hogy szén-dioxid-kvótát értékesít – közölték a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál lapunk kérdésére. A részletekről annyit lehet tudni, hogy kétmilliót ad el hazánk a károsanyag-kibocsátási egységekből, melyek felhasználója Japán lesz. A tárcánál nem ismerték el azt a körülbelül 120 milliárd forint értékű tranzakciót, amellyel korábbi információink szerint 44 millió kvótától szabadulunk meg. Mint fogalmaztak: napjainkban a folyamatban lévő tárgyalások leginkább a vevői érdeklődés szintjén vannak. – Ám reményeink szerint hazánk továbbra is sikeres szereplője lesz a kvótakereskedelemnek, s ha további megkötött szerződések lesznek, az abból származó bevételeket szintén a lakosság költségeit csökkentő, az ország kibocsátását mérséklő beruházásokra fordítja a tárca – tették hozzá.
Az LMP értesülései szerint nem csak Magyarország élvezheti előnyét ezen eladásoknak. A szervezet kérdést tett fel a minisztériumnak: igaz-e, hogy az ilyen címen befolyt összeg öt százalékáig erdőtelepítés is támogatható a tavalyi szerződések alapján, s ha igen, valóban egy romániai erdőtelepítéseket támogató pályázat részesül belőle?
A zöldtárca lapunkhoz eljuttatott válaszai alapján továbbra sem világos, mi lesz több mint húszmilliárd forint kvótapénz sorsa. A közlés szerint a Klímabarát Otthon tavalyi, panelházaknak szóló kiírásában pályázók csaknem tizenötmilliárd forint energiatakarékossági támogatást kötöttek le. A program idei szakaszában ugyanakkor már csak kétmilliárd forintra adhatnak be kérelmeket a hagyományos építésű lakások tulajdonosai. (Ebből egyébként eddig kevesebb mint 190 millió forint értékben érkezett be 159 pályázat). Mindezen kívül az energiatakarékos izzócsere programra a kvótabevételből egymilliárd forintot tervez felhasználni a tárca, míg az energiatakarékos háztartási gépcsere program támogatási forrása is egymilliárd forintot tesz majd ki. Ez összeadva tizenkilencmilliárd forint, miközben 2008-ban huszonnyolc-, 2009-ben nyolcmilliárd forint bevétel keletkezett a kvótákból; ehhez hozzáadva a fentebb említett négymilliárdot, összesen negyvenmilliárd forintot kapunk.
Ugyanakkor a minisztérium arról tájékoztatott, tőlük egyetlen fillér sem tűnt el, a kvótabevételeket pedig elkülönített számlán kezelik. Kiemelték, hogy ezt az összeget csak energiatakarékossági beruházásokra lehet fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.