Hiánycikk a technécium

Az orvosi izotópokra legutóbb akkor irányult fokozott figyelem, amikor Irán ezek előállításának szükségességére is hivatkozva tagadta meg nukleáris programjának korlátozását. A gyógyászatban használatos elemek azonban az előállító-kapacitás visszaesése miatt most világszerte hiánycikknek számítanak; az áthidaló megoldást egy lengyelországi reaktor jelentheti.

Zord Gábor László
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A technécium 99m radioaktív izotóp fontos kelléke a modern gyógyászatnak. Bár élettartama mindössze néhány óra, bomlása során gamma-sugárzást bocsát ki, s ez alkalmassá teszi arra, hogy szerepet játsszon bizonyos diagnosztikai eljárásokban. Az anyagot a megvizsgálni szándékozott páciensbe fecskendezik, majd a szcintográfiának nevezett képalkotó eljárás során gamma-kamerával vagy rétegfelvételek esetén SPECT-kamerával rögzítik sugárzását. Használják a szív véráramának mérésére, valamint a csont- és emlőrák-diagnosztika eszközeként.
A szükséges technécium a természetben rendkívül ritkán fordul elő, orvosi felhasználásra mesterségesen állítják elő. A világban felhasznált mennyiség kétharmada két nukleáris reaktorból származik, az egyik a kanadai Ontarióban, a másik a hollandiai Pettenben működik, ám ezúttal úgy esett, hogy mindkettő egyszerre áll karbantartási munkák miatt. Az észak-amerikai áprilisban nyit újra, az európai pénteken állt le, fél évre. Noha néhány mikrogramm több ezer betegnek elég, a technéciummal végzett eljárások milliós nagyságrendje miatt a leállások hiányt eredményeznek, amely állítólag több évtizede felfüggesztett módszerek felelevenítésére, és kevésbé hatékony anyagok használatára kényszeríthetik az egészségügyi intézményeket.
Az áthidaló megoldás keresése különösen sürgető volt az Egyesült Államokban, ahol a fejlett diagnosztikai módszerek – és a velük foglalkozó ipar – anyagigénye magas, ugyanakkor elégséges hazai forrás nem áll rendelkezésre, s ami van, az is leépülőben van. A Missouri államban székelő Covidien cég – amely a reaktorból kikerülő izotópból állít elő a radiológusok által felhasználható cikkeket – múlt szerdán jelentette be, hogy lengyel forrásból igyekszik pótolni a kieső kapacitást. A Maria Sklodowska-Curie atomfizikusról elnevezett varsói kutatóreaktortól nem várnak csodákat, de az biztos, hogy segít átvészelni a nehéz időszakot. A szükséghelyzet ellenére azonban a megoldást az amerikai hatóságok részéről bürokratikus akadályok nehezítik. Annak ellenére, hogy a röviden csak Mariának nevezett, 1974 óta működő lengyel létesítményen jelentős beruházásokat hajtottak végre a közelmúltban, hogy új feladatokra is képes legyen.
Az amerikai aggodalmak legfontosabbika, hogy nukleáris anyagok ne kerülhessenek illetéktelen kézbe, ugyanis a technéciumot magas dúsítottságú urániumból állítják elő: olyanból, amiből atomfegyvert is készíthetnének. Hogy az alapanyagot a volt szovjet blokk területére vigyék, öt országtól húsz engedélyt kellett beszerezniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.