Közös magyar lista

A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) nem kíván önálló listával indulni a tavaszi nemzeti tanácsi választásokon, hanem olyan közös lista felállítását kezdeményezi, amely a vajdasági magyar nemzeti közösség keresztmetszetét adná, s amely listán helyet kapnának a VMSZ képviselői mellett a többi magyar párt, a civil szféra, az értelmiségiek és a történelmi egyházak képviselői is. A program pedig az egész magyar közösség elvárásainak megfelelne.

Sebestyén Imre
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kasza jogi útra lép. A VMSZ-ből kizárt és tiszteletbeli elnöki tisztségétől megfosztott Kasza József meggondolta magát, s nem nyugszik bele a fegyelmi bizottság szerinte az alapszabállyal ütköző döntésébe, s jogi úton igyekszik érvényt szerezni igazának. A tiszteletbeli elnök ellen ugyanis – állítja – nem lehet fegyelmit indítani. A VMSZ másik kizárt tisztségviselője, Bunyik Zoltán, aki egy időben a párt alelnöke volt, majd a VMSZ Tanácsának elnöke, közölte, nem kíván fellebbezni, mert nem számíthat igazságos döntésre. Pásztor István nem kívánta kommentálni Kasza bejelentését. (S. I.)


(Újvidék)

Pásztor István, a VMSZ elnöke pénteki bejelentését a többi vajdasági magyar párt nem vetette el. Az Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) a szombati választmányi ülésen foglalkozott a VMSZ-es kezdeményezéssel, s mint a testület közleménye kiemeli, a VMDP az ilyen nemzeti egyetértést nem ellenzi, sőt bizonyos feltételek érvényesülése esetén hasznosnak tartja. A feltételek közé sorolta, hogy a választói névjegyzéket a szerb állam készítse el a hivatalos választó névjegyzék részeként. Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke fenntartásai ellenére sem utasítja el a kezdeményezést. „Nézzük meg, hogy mi lesz belőle”, nyilatkozta a Vajdaság Ma internetes portálnak. – Úgy gondolom, hogy a nagy gondokkal küszködő Pásztor ezzel akarja eljátszani az integráló szerepét – tette hozzá.
A VMSZ ezzel a két párttal hozta létre annak idején a már csak szinte formálisan létező Magyar Koalíciót. A másik két vajdasági magyar párt, a zentai székhelyű Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) (amelynek segítségével éppen most szorították ki Borisz Tadics demokratái a helyi hatalomból a VMSZ-t) és a Szabadkán alakult, ugyancsak radikális Magyar Remény Mozgalom (MRM) még nem reagált Pásztor javaslatára. A VMSZ elnöke bejelentése azonban azt az üzenetet is tartalmazza, hogy „minden sérelmet félretéve” kívánnak tárgyalni a magyar pártokkal.
Felvetődik a kérdés, hogy ha a magyar pártok (és civilek, valamint mindenki más) egy listán indulnak, akkor hogy lesz ebből többpárti választás, s hogy lesz a Magyar Nemzeti Tanácsban hatalom és ellenzék. A válasz egyszerű: mandátumra pályázik a Demokrata Párt, a Szerb Haladó Párt, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, hiszen ezekben is vannak magyarok, akik indulnának a választásokon „polgárok csoportjainak” jelöltjeiként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.