Ahhoz, hogy egy párt területi listát (megyeit vagy fővárosit) tudjon állítani, az adott régióban lévő választókerületek egynegyedében, de legalább kettő körzetben tudnia kell egyéni jelöltet állítani. Ez a múlt héttel bezárólag az ország 176 körzetéből mindössze 20-ban sikerült az MDF-nek, harmadanynyi helyen, mint négy éve (a párt kampányait jól ismerő, azok lebonyolításában rendszeresen részt vett forrásunk szerint 2006-ban – a kopogtatócédulák postázása után három héttel – közel 70 jelöltjüknek volt már meg a szükséges számú, vagyis 750 ajánlása). A legérdekesebb azonban a főváros helyzete, ahol az MDF – az SZDSZ-szel kötött alku eredményeként – igencsak megnehezítette a saját dolgát. Budapesten 32 egyéni választókerület van, ebből 14-ben az MDF, 17-ben az SZDSZ állít jelöltet, egy körzetben pedig, Budafok-Tétényben közös jelöltnek gyűjtik a cédulákat. Az MDF-nek a 32 körzet negyedében, vagyis nyolc választókerületben kell jelöltet állítania ahhoz, hogy területi listát állíthasson. A Magyar Demokrata Fórum viszont – most úgy tűnik – nagyon messze van ettől. Egy „eredmény” már van, mégpedig a már említett tétényi közös jelölt, Iván János jóvoltából. Ő már összegyűjtötte az ajánlásokat, bár a választási bizottság még nem vette nyilvántartásba. De ha ez meg is történik, az MDF akkor sincs előrébb. A közös jelölt nyilvántartásba vétele ugyanis nem számít be az egyedül listát állítani szándékozó demokrata fórum eredményébe.
Országosan más jellegű problémák jelentkezhetnek. Úgy tudjuk, a Szabolcs-Szatmár Bereg megyei Nagykálló MDF-es polgármestere, Juhász Zoltán már több ezer ajánlást összegyűjtött; az ő nyilvántartásba vételéről még nincs szó az országos választási bizottság, illetve iroda honlapján, vagyis a kopogtatócéduláit még nem adta le. Értesüléseink szerint több olyan körzet is van, ahol hasonló a helyzet. Ennek oka pedig az lehet, hogy az MDF-nek még nincs országos listája, és több, vidéken viszonylag sikeres MDF-politikus attól tart, a pártvezetésnek nem is áll szándékában szerepeltetni őket.
A vezérkar köreiből is úgy értesültünk, hogy a Bokros Lajosnak tulajdonított elitlista-szemlélet befolyásolhatja az országos listát, így a belső körön kívül állóknak nincs túl sok esélyük bekerülni a névsorba. Ezért többen visszatartják az ajánlószelvényeket abból a célból, hogy az országos listára vonatkozó zsarolási potenciáljukat fenntarthassák a pártvezetéssel szemben.

A mai az utolsó hideg nap, végre jön a felmelegedés