Megingott az EMFESZ

Nemzetbiztonsági vizsgálat indítását kéri a gázszolgáltató EMFESZ Bajnai Gordon miniszterelnöktől egy bírósági ítélet miatt. A társaságnak ugyanis szerdáig 6,8 milliárd forintot kellene bírósági letétbe helyezni – a péti Nitrogénművek kérelmére –, ami ellehetetlenítené a működését, és veszélybe sodorja csaknem egymillió hazai fogyasztó gázellátását.

Dékány Lóránt
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb cég távozott a makói árokból. Kiábrándítónak minősítette a kútfúrási teszteket a makói árokban az amerikai Exxon Mobil, majd bejelentette: felfüggesztette a gázkutatást Magyarország délkeleti részén. A texasi központú olajvállalat egyben jelezte, felmondja a kanadai Falcon céggel a termelési és fejlesztési szerződést. Az Exxon Mobil 2008-ban írta alá ezt a dokumentumot a makói árokban végzendő, úgynevezett nem hagyományos földgázkutatásokról – közölte Patrick McGinn szóvivő. Szabó György, a Falcon igazgatóságának elnöke, a cég magyarországi cége, a TXM Kft. ügyvezetője az MTI kérdésére közölte: a Falcon számára újra lehetőség nyílik arra, hogy folytassa a földgáz kutatását a makói árokban, ezenbelül a Földeák–1 kútnál is. Erre a vállalkozás tervekkel és költségvetéssel rendelkezik. A denveri központú Falcon Oil & Gas Ltd. tavaly novemberben jelentette be, hogy átmenetileg felhagy a gázkutatással a makói árok térségében található Földeák–1 kútnál a kedvezőtlen tesztek, a gyenge gázhozamot mutató eredmények miatt. A Falcon közölte: másik partnere, a Mol Nyrt. szintén a szerződés felmondásáról döntött, ezért új stratégiai partnereket keres a kutatás folytatásához. A hazai földgázkutatás felértékelődése annak köszönhető, hogy jelentősen drágult az energia, és a technológia fejlődése lehetővé teszi a nehezebben kitermelhető lelőhelyek elérését is. (D. Z.)


Nemzetbiztonsági vizsgálat indulhat a hazai gázpiac ötödét uraló EMFESZ Kft. ügyében – legalábbis a társaság ezt kéri Bajnai Gordon miniszterelnöktől egy bírósági ítélet miatt. A Pesti Központi Kerületi Bíróság január 28-án úgy határozott, hogy a gázszolgáltató helyezzen letétbe tizenöt napon belül 6,8 milliárd forintot. Az eljárást a péti Nitrogénművek Zrt. indította még tavaly decemberben, s ez a társaság kérte az igen komoly összeg letétbe helyezését is. Az ügy még 2008-ra nyúlik vissza, amikor az EMFESZ a Nitrogénművek bizonytalanná vált pénzügyi helyzete miatt felfüggesztette a társasággal kötött gázszállítási szerződést, a péti üzem nem kapott a cégtől több fűtőanyagot. A Nitrogénművek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara választott bíróságához fordult – amely a mai napig vizsgálja az ügyet. Közben a péti cég a budapesti bíróságra is beadta az ügyet, ahol ideiglenes intézkedés elrendelését kérte, mondván: az EMFESZ nem rendelkezik hosszú távú gázvásárlási szerződéssel, ezért előfordulhat, hogy a Magyar Energia Hivatal egy másik szolgáltatót jelöl ki a cég ügyfeleinek kiszolgálására. Ezzel az EMFESZ nem tudná fenntartani működését, és bizonytalanná válna, hogy a Nitrogénművek megkapná-e követelését a választott bíróság döntése után. A Pesti Központi Kerületi Bíróság a péti cég által felsorakoztatott érveket nagyrészt megalapozottnak találta, ráadásul, mint indoklásukban írták, a jelenlegi köztudomású adatok alapján a letétbe helyezni kért összeg a kérelmezett (tehát az EMFESZ) gazdálkodásában fennakadást nem okozhat.
A gáztársaságnál azonban egészen máshogy látják mindezt. Góczi István, az EMFESZ ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, a letétbe kért összeg körülbelül a cég egyhavi finanszírozását jelenti. Márpedig a cégnél három hónapra előre rendelkezésre kell állnia az anyagi fedezetnek, a letéttel tehát teljesen leállna a működésük. Az EMFESZ első embere kiemelte, a társaság ügye azért nemzetbiztonsági kérdés, mert jelenleg több mint 200 ezer lakossági ügyfelet, több mint 300 önkormányzatot, 35 városi fűtőművet – amely körülbelül százezer lakás távhő- és melegvíz-ellátásáért felelős –, 300 ipari fogyasztót szolgálnak ki gázzal, így a vállalat esetleges leállása végső soron nagyjából egymillió állampolgár stabil ellátását veszélyeztetné.
Az EMFESZ fellebbez a bíróság végzése ellen. Ezt egyébként e hét szerdáig teheti meg, mivel ekkor jár le a 15 napos határidő, viszont a fellebbezés nem halasztó hatályú. Vagyis ha szerdáig nem dönt másként a bíróság, az EMFESZ-nek be kell fizetnie a 6,8 milliárd forintot. A cég jogi szakértői szerint a bíróság szerintük különös döntésekor több hibát is vétett. Egyrészt úgy vélik, az ítélkező fórum hatáskörét túllépve ítélkezett. Másrészt pedig a bíróság csak akkor dönthetett volna a letétről, ha a Nitrogénművek bizonyító erejű okirattal igazolni tudja a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát – ám ilyen dokumentum az EMFESZ szerint nem is létezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.