Mese a 400 milliárd forintról

Ebben az évben az adó és a bürokrácia csökkentésének köszönhetően 400 milliárd forinttal több marad a vállalkozásoknál – ismét ezzel az állítással kampányol Bajnai Gordon miniszterelnök és a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium. A tehercsökkenés azonban csak papíron létezik.

Szabó Eszter
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) szerint az idei költségvetés friss számai sem támasztják alá a kampány állításait. Mint azt Parragh László, a kamara elnöke lapunknak elmondta, szó sincs arról, hogy idén csökkenne a vállalkozásokra nehezedő adóteher. Az MKIK számításai azt mutatják, hogy az élőmunkát terhelő adók mérséklése nyomán elvileg mintegy 300 milliárd forinttal több maradna a vállalkozások zsebében, ám az adókedvezmények eltörlése, a társasági adó alapjának kiszélesítése, a kafetériarendszer szigorítása, valamint a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására vonatkozó szabályok módosításai nyomán legalább 300 milliárd forintos többletfizetéssel kell idén szembesülniük a cégeknek. Ha mindezt a mérleg két serpenyőjébe tesszük, az eredmény az, hogy idén jó esetben nem változik, rosszabb esetben viszont tovább nő a vállalkozások adóterhelése – hangsúlyozta Parragh.
A költségvetés számai sem igazolják vissza a 400 milliárd forintos teherkönnyítésről szóló kampányt: míg tavaly 385 milliárd forint folyt be társasági adóból, addig idén a Pénzügyminisztérium (PM) nagyságrendekkel több, 564,3 milliárd forintos bevétellel kalkulál, elsősorban az adóalap szélesítésére hivatkozva. A költségvetési törvény eredetileg 609 milliárd forintos bevétellel kalkulált, ám az apadó befizetések nyomán a szaktárca február elején 45 milliárd forinttal csökkentette a befizetési tervet. Összességében az egész évre vonatkozóan a vállalkozásoktól 1036 milliárd forintnyi adóbefizetést remél a PM.
Az iparkamara egy néhány hónappal ezelőtt született tanulmányában már felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági visszaesés következtében 2009–2010-ben a hazai cégek árbevétele hozzávetőlegesen 1200 milliárd forinttal csökken. A vállalkozók korábban azt is jelezték, hogy az evakulcs, az áfa, a jövedéki és a társasági adó növelésén túl a minimálbér emelkedése is jelentős pluszterhet jelent számukra. Ráadásul nem javult a helyzet a bürokrácia csökkentése, a kamattámogatások és az üzleti környezet terén sem, holott a gazdasági tárca éppen itt számol be előrelépésről.
– A Széchenyi-kártya állami forrású kamattámogatását még az indulási szinthez képest is lecsökkentették, holott ezt a hitelformát hozzávetőlegesen 120 ezren veszik igénybe – nyilatkozta lapunknak Szatmáry Kristóf, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke, aki hangsúlyozta: a fővárosi cégek semmit nem éreznek a gazdasági tárca által beharangozott javuló üzleti környezetből, mivel a legfontosabb tényező, a lakosság fogyasztása továbbra is mélyponton van. – A cégek csődhulláma még nem ért a végéhez, a jogi bizonytalanság és a körbetartozások helyzete egy jottányit sem javult – tette hozzá a BKIK elnöke, aki szerint a vállalkozói környezet kiszámíthatatlanságát az úgynevezett elvárt jövedelem bevezetésére vonatkozó, jelenleg az alkotmánybírósági ítéletére váró törvény is fokozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.