Hozva a papírformát, 25 bázispontos csökkentéssel 5,75 százalékra módosította az alapkamat szintjét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa tegnapi ülésén. Tavaly július óta ez a nyolcadik kamatvágás, de a magyar alapkamat a régióban még mindig a legmagasabbnak számít Románia után. A döntést követő sajtótájékoztatón a jegybank nyilvánosságra hozta az inflációval kapcsolatos előrejelzését is: eszerint az adóemelések és a hatósági áremelkedések miatt hat százalék fölé kúszó pénzromlás miatt az idén még 4,4 százalékos drágulási ütem várható, amely még így is az egyik legrosszabb mutatónak számít az Európai Unióban. Az MNB jövőre is csak lassú inflációcsökkenéssel, 2011 végére 2,3 százalékos inflációval számol. Simor András MNB-elnök szerint ennek oka, hogy a dollár erősödése nyomán sokkal drágább lett az olaj, valamint a rezsiköltséget befolyásoló árak is a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek. A jegybanki előrejelzés szerint a gazdasági visszaesés folytatódik, és csak a következő évben várható hozzávetőlegesen 3,4 százalékos növekedés. A gazdasági kilátásokat illetően a jegybank úgy látja, hogy a lakossági fogyasztás további zsugorodása miatt a kilábalásunk csak késve követheti a fejlett országok és a térség többi államának fejlődését. Simor szerint ennek egyik legfontosabb eleme, hogy a munkanélküliség is csak 2011-ben kezdhet el csökkenni. Hazánk külföldi megítélésével kapcsolatban a monetáris tanács úgy látja, hogy a magas államadósság és a gyenge gazdasági mutatók miatt továbbra is kockázatos hazánk megítélése. Hazánk sérülékenységével párhuzamosan a nemzetközi pénzügyi környezet bizonytalansága is nőtt, ezért a további kamatcsökkentések jövője bizonytalan. Elemzők szerint a „kamatpolitika mozgásterének leszűkülése” arra utal, hogy az idén csak 5,5 százalékra módosíthatják az alapkamatot.
Bajnai Gordon kormányfő tegnapi beszédében bejelentett 2014-es euróbevezetéssel kapcsolatban a jegybank elnöke leszögezte: választások előtt állunk, nem alkalmas az időpont céldátumok kihirdetésére.
– A következő kormánynak kell kitűznie az euró bevezetésének dátumát, vélhetőleg a jegybank bevonásával – mondta Simor, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a csatlakozás feltételeinek teljesítése az utóbbi időben jelentősen megnehezedett. Hangsúlyozta: nemcsak az infláció, hanem az állampapírkamatok alacsony szintjét és az árfolyam stabilitásának feltételét is garantálnunk kell.

Ugye önökkel is előfordult már, hogy valakitől kaptak csak úgy, egy csomó pénzt?