Összeillesztették a keresztet

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban szombaton este bemutatták a 2009. júniusi nemzeti zarándoklatról készült dokumentumfilmet – Dárday István és Szalai Györgyi alkotását – Nem sokaság, hanem lélek címmel. Pálháza és Komlóska polgármestere felhívást intézett az ország településeihez, hogy csatlakozzanak a négy égtáj felől induló nemzeti zarándoklathoz, melynek célja, hogy a szeretet erejével tegyenek azért, hogy az ország elkerülje a nemzeti tragédiát.

Varga Klára
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százötven település mondott igent a megkeresésekre. De akadt olyan, hogy a polgármester a zarándokok mellé szeretett volna állni, de a képviselő-testület nem támogatta. Olykor egyházi segédlettel mégis sikerült bekapcsolni a települést a megmozdulássorozatba. A nemzeti zarándokok – hétköznapi falusi, városi emberek, egyháziak, helyi és országos vezető értelmiségiek, önkormányzati politikusok – összesen ezer kilométert tettek meg a budapesti Szent István-bazilikáig, ahol a Szent Jobb közelségében szentmise foglalta szakrális keretbe az addig történteket. Összeillesztették Magyarország keresztjének négy szárát is, melyet addig stafétaszerűen adtak kézről kézre heteken át a vándorünnep résztvevői. Ünnepeltek azután a Hősök terén is, mondván, azért kell a templomon kívül is találkozni, mert úgy hallották, a fővárosi fiatalság nem gyakorolja a vallást.
Az Uránia filmszínházban szombaton a nézőtéren ott ült mindenki a résztvevők közül, aki el tudott jönni, akár az ország legtávolabbi csücskéből is. Citera- és énekszóra lépkedtünk a vetítőterembe, a hollóháziak népdalokat énekeltek. Mohi Sándor operatőr mosolyogva súgta szerényen, hogy ő „csak” keretezte a filmet. Láttuk aztán, hogy mi az a keret. A 2006. őszi rendőrattak megrendítően pontos, véres képei, amelyekkel kezdődik és zárul a film. Maga a zarándoklat és a róla készült alkotás pedig a válasz az erőszak összes általunk tapasztalt formájára.
Éneklő kisebb-nagyobb csoportok nemzetiszín zászlóval, Boldogasszony-szoborral az országúton a magyar tájban: fiatalos nagymamák, unokák, családanyák, családapák. Egy traktor, mellette egy pálos szerzetes biciklin, vakító fehérben. Lovasok bő gatyában, lovasok prémes süvegben. Táncosok népviseletben, a zarándoklatot megáldó papok. Egy híres színész, egy híres környezetvédő, egy híres gondolkodó – buddhista –, ismert és még kevéssé ismert polgármesterek, egy vízügyi társaság első embere a menetben s aztán az ünneplők közt.
Erre a filmre minden sallang sok lenne, szép így csupaszon, ahogy van, sírnivalóan szép. Később, a fogadáson tokaji borok, házi sütemények elfogyasztása közben értettem meg, hogy a mai 40-es generáció az első, amelyik már nem ismerhette az emberi jóságnak ezt az arcát, a hatalmát sem, s így az ősbizalmat sem. Részben a diktatúra miatt, részben a világfolyamatok miatt sem. Amit eddig csak suttogtunk, hogy nincs más hátra, paradicsommá kell visszaváltoztatnunk a Kárpát-medencét, hogy valami nagy fordulat előidézőivé kell lennünk, és hogy nincs jogunk az utánunk jövő generációk jussát akárcsak kockáztatni is, azt itt most kimondja bárki.
A film és a zarándoklat utóéletéhez nemcsak az tartozik, hogy több száz településen vetíteni fogják az alkotást, hogy remélhetőleg két magyar tévéadó is sugározza, és megjelenik DVD-n. Van más is. Márianosztrán a pálos kolostorban Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén – március 25-én – Mária-szobrot szentelnek fel, mely áldott állapotban ábrázolja Jézus anyját. Attól fogva kilenc hónapon át a világ összes pálos szerzetese mindennap imádkozik a „magyar magzat” megszületéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.