Ráérős küzdelem a drogok ellen

Nyárra felállhat az a szakbizottság, amely várhatóan gyorsít majd az új kábítószerek tiltólistára vételének hosszadalmas folyamatán. A magyarországi drogszabályozás átfogó reformjára egyelőre nincs kilátás, pedig a szakértő szerint praktikusabb lenne olyan rendszerre váltani, amely hatásosabban zárja ki az alternatív szerek legális terjesztésének lehetőségét.

Nagy Áron
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március elején dönthet a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) annak a szaktestületnek a felállításáról, amelytől a drogellenes küzdelem eredményességének növekedését remélik a döntéshozók – tudtuk meg Portörő Pétertől, a KKB titkárától. Elmondta, az új bizottság ajánlatot tehet majd a felelős miniszternek arról, mit javasoljon tiltólistára venni, s reméli, hogy a kábítószer-szabályozás technikai változtatásait is kezdeményezheti. Ismert, hogy a lapunk által bemutatott alternatív drogok (az egyik internetes oldalon reklámozott növényi keverékek, valamint a növényi növekedést serkentő szerként árult mephedrone) szabadon forgalmazhatók, ami felveti a kérdést: alkalmasak-e a hatályos jogi normák az új kábítószerek terjedésének megfékezésére.
Magyarország Európa azon országai közé tartozik, ahol az úgynevezett egyedi listás szabályozást alkalmazzák – tudtuk meg a Drog Fókuszponttól. A szervezet koordinátora szerint ennek a rendszernek az a legjellemzőbb ismérve, hogy adott szereket sorol fel egy listán, és a szabályozás csak ezekre terjed ki. Ezzel szemben áll az úgynevezett generikus rendszer, amelyben szercsoportokat határoznak meg annak alapján, hogy mely pszichoaktív anyagból vezethetők le szerkezetileg – magyarázták a Fókuszpontnál. Az alkalmazásra példaként Norvégiát említették, ahol a világszerte több halálos áldozatot követelő mephedrone tiltott, mert szabályozott csoportba tartozik.
Az egyedi listás rendszerek is működhetnek jól – közölte lapunkkal Ujváry István. A szakértő rámutatott: vannak olyan államok, ahol lehetőség van egy új, gyanús szer átmeneti tiltására. Ez addig tart, amíg megvizsgálják, s az eredmények alapján fél-egy éven belül végleges döntést hoznak. Magyarország egyelőre nem mozdult ebbe az irányba. Nálunk mindössze az történt, hogy egy tavaly novemberben elfogadott jogszabály, valamint egy hozzá kapcsolódó módosítás szabályozza az új szerek listára vételét, amit elősegít egy szakbizottság felállítása is. Ez a – várhatóan nyár elejére felálló – testület arra lesz hivatott, hogy figyelemmel kísérje a kül- és belföldi riasztásokat, s ha gyanús szer tűnik fel a piacon, kezdeményezze annak megvizsgálását, majd listára vételét. Eközben viszont továbbra is szabadon árusítható marad.
Ujváry szerint szakmai szempontból a generikus rendszer tűnik praktikusnak, hiszen a jól megfogalmazott, általános szabályok szinte kizárják új, alternativ pszichoaktiv szerek, például a módosított amfetaminok és cannabinoidok legális árusításának lehetőségét. Azt, hogy a hazai szabályozási rendszer változtatásokra szorul, Portörő Péter is elismerte. A KKB titkára elmondta: éppen ezért bízik abban, hogy az új testület a technikai kérdések vizsgálatára is jogosítványt kap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.