A titkosszolgálatnak dolgozó illetékes vezetőkön, illetve gyaníthatóan az MSZP néhány elnökségi tagján és meghatározó háttéremberén kívül senki sem tudja (leszámítva az elkövetőket), hogyan került nyilvánosságra Gyurcsány Ferenc 2006 májusában, a balatonőszödi kormányüdülőben tartott előadása. A téma mégis napirenden van, s a beszéd 2006. szeptemberi kiszivárogtatása óta a Fideszt és gyakorlatilag a fél szocialista frakciót is meggyanúsították már azzal, hogy közreműködtek az elmúlt évtized legnagyobb politikai botrányának kirobbantásában. Az ügyben indított nemzetbiztonsági vizsgálatból tavaly év végén annyi derült ki, hogy az őszödi frakcióülésen részt vevők között kell keresni a kiszivárogtatókat.
Szili Katalin szerint ennyi információ azonban nem elegendő ahhoz, hogy az MSZP „történelmi és katasztrofális mértékű elhiteltelenedését” eredményező beszéd okozta morális válságot feldolgozza a párt. A volt házelnök éppen ezért levelet írt a szocialista elnökségnek, amelyben azt kérte, kezdeményezzék a Nemzetbiztonsági Hivatalnál lefolytatott, három év után lezárt vizsgálat nyilvánosságra hozatalát. Szili Katalin – miként azt az MTI megtudta – még decemberben fogalmazta meg javaslatait, amelyek között szerepel az is, hogy Mesterházy Attila tegyen jogi lépéseket, hogy kiderüljön, kik vettek részt az őszödi beszéd kiszivárogtatásában.
*
Szili Katalin szerint a frakció zárt ülésén elhangzottak titokgazdája a képviselőcsoport vezetője, aki eddig nem tett jogi lépéseket az ügyben. Információink szerint a kezdeményezés hátterében az áll, hogy az Országgyűlés volt elnökét is zavarja az a körülmény, hogy mások mellett esetenként az ő neve is felmerül mint lehetséges „áruló”. A levelében erről a problémáról állítólag így ír: „a tisztázatlan helyzet pedig lehetőséget ad arra, hogy támadják a Gyurcsány Ferencet és Lendvai Ildikót bíráló szocialista politikusokat”.
A volt házelnök kezdeményezte azt is, hogy az MSZP vezető testületei tárgyalják meg a kialakult helyzetet, valamint hozzanak állásfoglalást az őszödi beszéddel és annak kiszivárogtatásával kapcsolatban (az MTI úgy tudja, hogy a levél már téma volt az elnökség egyik ülésén, de hivatalosan nem döntöttek róla). Szili állítólag „hihetetlennek és elfogadhatatlannak” tartja azt a tájékoztatást, amit a három évig tartó vizsgálatról közzétettek, és azt is, hogy nem nevezték meg a kiszivárogtatásban közreműködőket, továbbá azt sem tették világossá, hogy hogyan történhetett meg az eset. – Megengedhetetlen, hogy az őszödi beszéd folyton a megosztottságot és a ködösítést felerősítve kerül elő – írta az MTI szerint a politikus.
Nyakó István, az MSZP szóvivője érdeklődésünkre elmondta, a párt elnökségi üléseinek napirendi pontjai között nem szerepel Szili felvetése. – Fontos kérdés az őszödi beszéd is, ám most inkább a párt előtt álló feladatokról és a kampány állásáról tárgyalnak – mondta a politikus, hozzátéve, az MSZP egyetlen politikusa sem érintett a kiszivárogtatásban.
Nosztalgikus hangulatában egyébként maga Gyurcsány Ferenc is rendszeresen visszaemlékezik az őszödi beszédére, amelyet „nagyszerű politikai teljesítménynek” tart. A közelmúltban egy zárt rendezvényen a kiszivárogtatókról annyit mondott, hogy neki és az MSZP vezetésének is az az érdeke, ha tudják, hogy ki volt az áruló (a kifejezést a volt miniszterelnök használta a helyzet leírására), ám a párt érdekei miatt szerinte jobb, ha ez nem kap nyilvánosságot.
A Magyar Rádió 2006. szeptember 17-én internetes honlapján tette közzé a birtokába jutott hangfelvételt, amely a május 26-án Balatonőszödön tartott MSZP-frakcióülésen készült. Gyurcsány Ferenc a zárt körben elhangzott beszédében sajátos stílusban beszámolt róla, hogy kormánya éveken át nem csinált semmit, csak hazudott és trükközött. Az M1 Híradója 2009. december végén jelentette be, hogy „házon belül” rögzítették Gyurcsány beszédét, de a nemzetbiztonsági vizsgálat után sem nyilvános, hogyan jutott el az a sajtóhoz. A több mint három évig tartó nyomozás nemrég zárult le. Vizsgálták, hogy ki volt a megrendelő, és azt is, ki vette fel a beszédet.