Felszólította Magyarországot és Litvániát a Nemzetközi Kibocsátás-kereskedelmi Szervezet (IETA), hogy tartózkodjon az EU-ban korábban kiadott szén-dioxid-kvóták újraeladásától. Mint ismert, hazánk március közepén csaknem 800 ezer CER típusú kibocsátási egységet értékesített egy néhány hónapja alapított közvetítőcégen keresztül, a célország eredetileg Japán lett volna. A kreditek egy része azonban visszajutott az európai kereskedési rendszerbe, ami tilos, mivel ezekkel a kvótákkal az európai bankok, illetve cégek nem tudnak elszámolni, vagyis gyakorlatilag használhatatlanok számukra. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) tranzakcióját követően a botrány miatt fel kellett függeszteni a legnagyobb európai kvótatőzsdék kereskedését.
A Bloomberg beszámolója alapján az IETA szerint addig kellene szüneteltetni a CER-egységek piacra dobását, amíg az Európai Bizottság nem fogadja el azokat az új szabályokat, amelyek megakadályozzák az ilyen típusú kvóták visszakerülését az európai piacokra.
Lapunk megkeresésére a KvVM azt a tájékoztatást adta, hogy levélben már reagáltak az IETA felvetésére. Közleményük szerint a tárca annak ellenére nem értékesít további CER-kvótákat, hogy az előző tranzakció jogszerűségét az IETA sem vitatja. – További CER-kvóta- eladásokra azért sincs szüksége Magyarországnak, mert az utóbbi hetekben a hagyományos, Európában is értékesíthető kiotói kvótáink iránti kereslet oly mértékben megnőtt, hogy az fedezi a zöldberuházási rendszer forrásigényét – emeli ki az irat. Hozzátették, a KvVM egyetért az IETA-val abban, hogy a CER-ek párizsi tőzsdén történt értékesítése csalás lehetett. Ugyanakkor sem a párizsi tőzsde, sem más szervezet nem volt képes rekonstruálni, hogy valóban visszajutottak-e az általunk eladott CER-ek a kereskedésbe vagy sem. A levél végén megjegyzik, a részletek tisztázása végett a tárca további egyeztetést folytat az IETA-val.
Azt, hogy törvénytelenség nem történt, valóban kizárták szakértők, ám a múlt héten több külföldi lap által megkérdezett piaci szereplő elítélte hazánk lépését. A Financial Times egyik múlt heti cikkében egy kereskedő úgy fogalmazott: Magyarország a tűzzel játszik, míg egy másik szakértő szerint a magyar tranzakció „idiotizmusra” vall. Az Economist legutóbbi száma „a rendszer kigúnyolásának” nevezte a CER-ek értékesítését.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter