Terrorszervezetnek nyilvánította a drogkartelleket a Trump-adminisztráció

Az Egyesült Államok szerdán globális terrorszervezetként jelölte meg a Tren de Aragua, a Sinaloa kartell és más drogkartellek nevét – derül ki a szövetségi nyilvántartás közleményéből. A Marco Rubio külügyminiszter által kiadott rendelet szerint a csoportok kockázatot jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, külpolitikai és gazdasági érdekeire.

2025. 02. 19. 21:05
Marco Rubio amerikai külügyminiszter. (Fotó: Evelyn Hockstein / POOL / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai külügyminisztérium nyolc, Latin-Amerikában működő kartellt minősített terrorszervezetnek Donald Trump elnök első hivatalba lépésének napján aláírt rendeletét követően. A szervezeteket azzal vádolják, hogy jelentős fenyegetést jelentenek az ország nemzetbiztonságára, külpolitikájára vagy gazdaságára – olvasható a szövetségi nyilvántartásban közzétett közleményben. Ezek közé tartozik a Tren de Aragua, a Mara Salvatrucha, a Cartel de Sinaloa, a Cartel de Jaslisco Nueva Generacion, a Carteles Unidos, a Cartel del Noreste, a Cartel del Golfo és a La Nueva Familia Michoacana – írta a Bloomberg.

terrorszervezet
Terrorszervezetnek nyilvánították az Egyesült Államokban a Tren de Aragua nevű bűnbandát. A képen a szervezet egyik sejtjének felszámolására végrehajtott rendőrségi művelet látható, 2025. január 22-én.  (Fotó: Handout/Chilei Nyomozó Rendőrség/AFP)

A kartelleket a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően George W. Bush elnök által aláírt végrehajtási rendelet alapján jelölték ki. Ez a rendelet előírja a kartellekhez kapcsolódó amerikai vagyon befagyasztását és megtiltja az amerikai személyeknek, hogy üzletet kössenek ezekkel a szervezetekkel. Trump január 20-i hivatalba lépése után adott ki egy végrehajtási rendeletet, amelyben felszólította a tisztviselőket, hogy értékeljék, hogy a bűnügyi kartelleket vagy a transznacionális bandákat terroristacsoportokként kell-e besorolni – írta a Reuters.

Trump a hónap elején elhalasztotta azt a lépését, hogy vámokat vessen ki Mexikóra és Kanadára, mivel szerinte nem volt elégséges az együttműködés az illegális bevándorlás és a tiltott fentanilkereskedelem megakadályozására, és mindkét állam vállalásokat tett a helyzet rendezésére.

A CNN a héten arról számolt be, hogy a CIA drónokat vetett be a mexikói megfigyeléshez. 

A titkos műveleteket korábban nem hozták nyilvánosságra. Claudia Sheinbaum mexikói elnök szerdán azt mondta, hogy a mexikói terület feletti amerikai drónrepülések az Egyesült Államokkal való együttműködés részei, hozzátéve, hogy semmi illegális nincs benne.

Trump már előző elnöksége idején is fontolgatta ezt a lépést

Trump 2017–2021-es elnöksége idején is fontolgatta, hogy terrorszervezetnek nyilvánítja a drogkartelleket, de akkor végül félretette a terveket. Néhány vezető amerikai tisztviselő akkoriban négyszemközt aggályait fejezte ki, hogy az intézkedés árthat a Mexikóval való kapcsolatoknak és akadályozhatja a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet. További aggodalomra adott okot, hogy a kijelölés megkönnyítheti a migránsok számára, hogy terrorizmusra hivatkozva menedékjogot kapjanak az Egyesült Államokban.

Egyes elemzők szerint a terrorizmusra vonatkozó kijelölések miatt a kartelleknek fizető menedékkérők ellen büntetőeljárás indulhat, vagy ki lehet tiltani őket az Egyesült Államokból.

Egy csoport külföldi terrorista szervezetként való nyilvántartása arra irányul, hogy megzavarják a csoport pénzügyeit a tagjaira és társaira vonatkozó szankciókkal, beleértve a vagyon befagyasztását és az utazási tilalmat. 

A terrorizmussá nyilvánításról szóló rendeletet hivatalosan csütörtökön teszik közzé. A külügyminisztérium szóvivője nem kívánt nyilatkozni, mondván, hogy az ügynökség a kijelölések hatályba lépése előtt értesíti a legfontosabb érdekelt feleket.

Hivatalba lépése után Trump azt is elrendelte, hogy kormánya készüljön fel egy 1798-as háborús törvény alkalmazásának lehetőségére, amely lehetővé teheti számára, hogy bírósági meghallgatás nélkül deportálja a bandák feltételezett tagjait, bár erről még nem hozott döntést a Trump-adminisztráció. 

Borítókép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter. (Fotó: Evelyn Hockstein/POOL/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.