Trump a józan ész forradalmát sürgette, amely visszaállítja az amerikaiak hitét és bizalmát a kormányzásban valamint kijelentette azt is, hogy Amerika aranykora most kezdődik. Az elnök lépései egyértelműen jelezték: Trump eltökélt szándéka, hogy azonnal érvényesítse az Amerika az első programját. Donald Trump rendeletei már az első hetekben jelentős változásokat hoztak.
A hagyományos beiktatási bálok előtt már a Capitol Arénában aláírta első végrehajtói rendeleteit, így lényegében első hivatalos munkanapját sem várta meg, beiktatása estéjén már több végrehajtói rendeletet írt alá. Intézkedéseinek egyike megszüntette a külföldi szülők gyermekeként az Egyesült Államok területén születettek számára az automatikus állampolgárság intézményét (birthright citizenship), míg egy másik rendelettel az elnök a drogkartelleket és a nemzetközi bandákat külföldi terrorista szervezeteknek minősítette és hozzáadta egy olyan listához, amelyen az Iszlám Állam is szerepel.
Az elnök első nyolc végrehajtói intézkedése között volt többek között Joe Biden 78 rendeletének visszavonása, az Egyesült Államok kilépése a párizsi klímaegyezményből, a kormányzati cenzúra megakadályozása a szólásszabadság védelme, a kormányzati dolgozók teljes munkaidős irodai visszatérése és szövetségi alkalmazási stop.
A jog mérlegét újra egyensúlyba hozni szándékozó Trump újraválasztott elnökként azonnal munkához látott. Már beiktatási beszédében is elmondta, mit tart a legfontosabbnak az első intézkedései közül.
Mostantól kezdve ez lesz az Egyesült Államok kormányának hivatalos irányelve: csak két nem létezik, férfi és nő
– jelentette ki az Egyesült Államok elnöke, majd nem sokkal később rendeletben is rögzítette, hogy két biológiai nem létezik: a nő és a férfi. 2022-től kezdve az amerikai állampolgárok X neműként is megjelölhették magukat az útlevelekben. A Nők védelme a nemi ideológiai szélsőségtől és a biológiai igazság visszaállítása a szövetségi kormányban című rendelet azt is kimondja, hogy a nemek nem változtathatók meg, és azok az alapvető és megdönthetetlen valóságon alapulnak.
Donald Trump rendeletei véget vetettek a genderlobbinak és a sokszínűségi őrületnek
A Donald Trump amerikai elnök azonnali intézkedéseket rendelt el a sokszínűségi (DEI) programok megszüntetésére. A szövetségi szerveknek az összes sokszínűségi programot szinte azonnal fel kellett függesztenie. Minden szövetségi szervnél fizetett szabadságra küldték az összes DEI-alkalmazottat, leállítottak minden DEI-vel kapcsolatos külső kommunikációs felületet, így a weboldalakat és a közösségimédia-profilokat.
Visszavonták az összes sokszínűségi programokkal kapcsolatos dokumentumot, irányelvet és képzést, valamint felbontották a sokszínűségi programokkal összefüggésben kötött szerződéseket.
Az amerikai hadseregben is véget ért a sokszínűség, Trump egyik rendelete ugyanis előírta a transznemű személyek szolgálatának felülvizsgálatát a seregben, hivatkozva a mentális és fizikai felkészültségi követelményekre. Egy másik rendelet a hadseregben korábban folytatott érzékenyítő programok megszüntetésére irányult. Emellett, a a hadsereg szabályozására irányuló rendeletben arról is döntött, hogy visszahelyezzék a seregbe azokat a katonákat, akiket a Covid–19 oltás megtagadása miatt távolítottak el.
Donald Trump elnök rendeletet írt alá a 19 év alatti, gyermeknek minősülő fiatalok nemváltó beavatkozásainak korlátozásáról is.
Az intézkedés mind a gyógyszeres eljárásokra – hormonkezelésekre –, mind a sebészeti beavatkozásokkal végzett nemváltásra vonatkozik.
A jogszabály szerint nemváltást célzó beavatkozás a jövőben nem kaphat támogatást szövetségi forrásból.
Az elnök egyben a teljes helyzet áttekintésére utasította az egészségügyi minisztériumot, kilencvennapos határidővel. A rendelet A gyerekek védelme a kémiai és sebészeti csonkítástól címet viseli, és azt is kifejti, hogy a nemváltó beavatkozásnak alávetett kiszolgáltatott fiatalok egész életükben magas gyógyszerkiadásokra kényszerülnek, valamint gyakorta élethosszig tartó egészségügyi komplikációk csapdájában találják magukat.
Ezekkel az első rendeletekkel Trump jelentős részben teljesítette is azt a választási ígéretét, miszerint az elnöki hivatal hatáskörében megállítja és visszafordítja a Biden-kormányzat által négy év alatt megvalósított gender- és transzőrületet.
Befagyasztott támogatások
Szintén a régi-új elnök egyik első döntése volt, hogy a szövetségi kormány kilencven napig szünetelteti a külföldi fejlesztési segélyek és támogatások kifizetését.
Ez a lépés azokat a nemzetközi szervezeteket és NGO-kat érinti, amelyek eddig jelentős amerikai támogatásokat kaptak.
Az amerikai elnök rendelete szerint minden külföldi segélyprogramot felülvizsgálnak, hogy eldöntsék, mely programokat érdemes folytatni, módosítani vagy végleg megszüntetni. A rendelet kitér arra is, hogy a támogatási politikának mostantól nemzeti érdekeket kell szolgálnia, amely összhangban van az Amerika az első programmal. A dokumentum arra is kitér, hogy az Egyesült Államok külföldi segélyezési rendszere eddig olyan eszméket népszerűsített, amelyek ellentétesek a világbékével és a harmonikus nemzetközi kapcsolatokkal.
A döntés hatására Magyarországon is érezhetők lesznek a változások, hiszen úgymond hoppon maradnak az egykori demokrata állam magyarországi kitartottjai.
A magyarországi Pressman-árváknak szánt támogatásokat is leállította ezzel a Trump-adminisztráció. A Magyarországról távozó amerikai nagykövet, David Pressman, vélhetően épp emiatt, nagylelkű ajándékkal búcsúzott a hazai baloldali sajtótól: kiosztott a szerkesztőségek között több mint 173 millió forintot a Szabad média pályázat harmadik – valószínűleg utolsó – felhívásán.
A támogatások befagyasztásáról kiadott rendelet arra utasította a külügyminisztériumot, hogy kilencven napra szüneteltesse a külföldi segélyek odaítélését a miniszter felülvizsgálatáig. Az elnöki rendeletből akkor nem derült ki, hogy az érinti-e a már előirányzott pénzeket vagy az Ukrajnának nyújtott támogatásokat. A külügyminiszter rendelete azonban később egyértelművé tette, hogy Ukrajna vonatkozásában a rendelet a humanitárius segélyeket érinti, ugyanakkor nem vonatkozik a humanitárius szükséghelyzet részeként működő élelmiszerprogramokra valamint Izrael és Egyiptom katonai támogatására.
Nekik jár halálbüntetés
Donald Trump amerikai elnök szintén egyik első intézkedéseként utasította főügyészét, hogy radikálisan változtassa meg a Biden-korszak halálbüntetési politikáját, és törekedjen a halálbüntetés kiszabására minden olyan bűncselekmény esetén, amelyet jogszerűtlenül tartózkodó bevándorlók követtek el, vagy amelyben rendőrtiszteket öltek meg. Trump célja az volt, hogy véget vessen a közbiztonság romlásának Amerikában. Donald Trump amerikai elnök utasította főügyészét, hogy radikálisan változtassa meg a Biden-korszak halálbüntetési politikáját, és törekedjen a halálbüntetés kiszabására minden olyan bűncselekmény esetén, amelyet jogszerűtlenül tartózkodó bevándorlók követtek el, vagy amelyben rendőrtiszteket öltek meg. Trump véget vetne a közbiztonság romlásának Amerikában.
Az illegális migránsok kitoloncolása
Trump hivatalba lépésének első napján kijelentette, hogy „Amerika szuverenitása támadás alatt áll” és nemzeti vészhelyzetet hirdetett a déli határ mentén. Emellett elrendelte a menedékjog lehetőségének megszüntetését, továbbá a migránsok azonnali kiutasítását.
Intézkedése után szinte azonnal megjelentek az amerikai hadsereg erői a déli határon és a migránsok hazaszállítása is megkezdődött.
A Fox News adatai szerint eredmények már három hét elteltével érzékelhetőek voltak. Hatvan százalékkal csökkent az amerikai déli határnál érkező migránsok száma.
Vaskupola az Egyesült Államoknak
Trump január 27-én írta alá azt a végrehajtási rendeletet, amely elindítja a következő generációs rakétavédelmi pajzs létrehozásának folyamatát, amelyet a kormányzat amerikai vaskupola néven emleget, utalva az izraeli Iron Dom rendszerre. A rendelet úgy fogalmaz:
Az Egyesült Államok egy következő generációs rakétavédelmi pajzs telepítésével és fenntartásával biztosítja polgárai és a nemzet közös védelmét
– áll a rendeletben.
Cselekvési terv a mesterséges intelligencia használatára
Trump hivatalba lépésének első hetében végrehajtási rendeletetí rt alá, amelyben felszólított a mesterséges intelligenciával kapcsolatos összes, a Biden-adminisztráció által kiadott törvény és rendelet felülvizsgálatára. Emellett azt is előírta, hogy szüntessenek meg minden olyan intézkedést, amely akadályozza az amerikai mesterséges intelligencia innovációját. Egy másik rendelet egy munkacsoportot hívott össze a kriptorendszerekre vonatkozó szabályozás kidolgozásának megkezdésére.
Olyan AI-rendszereket kell kifejlesztenünk, amelyek mentesek az ideológiai előítéletektől vagy a mesterséges intelligenciát célzó társadalmi programtól, hogy megőrizzük az Egyesült Államok domináns pozícióját az AI-technológiában
– áll a rendeletben.
TikTok-tiltás feloldása
Trump aláírta azt a rendeletet, amely a TikTok szövetségi tilalmának végrehajtását ideiglenesen, legalább 75 napra elhalasztja. Donald Trump szerint a szünetelés időt ad arra, hogy „megfelelő irányvonalat” jelöljenek ki a nemzetbiztonság védelme érdekében, és ne zárják le hirtelen a népszerű alkalmazást. Az amerikai elnök egyben utasította az igazságügyi miniszterét, hogy ne hajtsa végre a TikTok eladását előíró törvényt.
Kegyelem a Capitolium elleni támadásban résztvevőknek
Trump kegyelmet adott ki a 2021. január 6-i, a Capitolium elleni támadás elkövetőinek. Az elnök közölte, hogy mintegy 1500 vádlottnak adott kegyelmet, akiket az amerikai Capitolium elleni január 6-i támadással vádoltak meg. Az igazságügyi minisztérium várhatóan megszünteti a január 6-i bűncselekményekkel kapcsolatos vizsgálatokat.
Titkos akták megnyitása
Donald Trump elrendelte John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King Jr. meggyilkolásáról szóló több ezer titkos dokumentum kiadását.
A szövetségi kormány nem adta ki a nyilvánosság számára az ezekkel az eseményekkel kapcsolatos összes iratát. Családjaik és az amerikai nép megérdemlik az átláthatóságot és az igazságot. Nemzeti érdek, hogy végre késedelem nélkül kiadják az ezekkel a merényletekkel kapcsolatos összes iratot
– hangsúlyozta az elnök.
Kilépés a WHO-ból
Az Egészségügyi Világszervezet átvert minket, mindenki átveri az Egyesült Államokat. Ez többé nem fog megtörténni
– mondta Trump, amikor aláírta azt a rendeletet, amely szerint az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Azzal vádolta a WHO-t, hogy rosszul kezelte a Covid–19 világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok 12 hónapon belül kilép a WHO-ból, és leállítja a szervezet munkájához való pénzügyi hozzájárulását. Az Egyesült Államok az ENSZ egészségügyi ügynökségének legnagyobb pénzügyi támogatója.
Trump vámpolitikája az Európai Uniót is érinti
Donald Trump amerikai elnök, 10–25 százalék közötti mértékű, széles körű vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára is. A két érintett szomszédos ország vezetői gyorsan reagáltak, és végül olyan vállalásokat tettek, amelyek eredményeként a vámrendelkezések bevezetését 30 napra felfüggesztették. Trump már korábban is többször beszélt a vámok fontosságáról. Fehér Ház közleménye szerint az intézkedést válasznak szánták az illegális bevándorlók és a kábítószerek, köztük a halálos fentanil által jelentett rendkívüli fenyegetésre, amely nemzeti vészhelyzetet okoz.
Trump a vámrendeletek kapcsán kijelentette:
Meg kell védenünk az amerikaiakat, és elnökként kötelességem mindenki biztonságát garantálni.
Trump azt is jelezte, hogy az Európai Unióból érkező importra is magasabb vámokat vethetnek ki. Véleménye szerint ezek az intézkedések nagyon gazdaggá és erőssé teszik majd Amerikát.
Orbán Viktor: Brüsszel nem ússza meg a Trump-tornádót
Magyarország jó megállapodást fog kötni az Egyesült Államok új kormányzatával és „vége van mindennek, amit a brüsszeli bürokraták az elmúlt években megpróbáltak lenyomni a torkunkon” – hangsúlyozta a napokban közzétett Facebook-bejegyzésében a kormányfő. A miniszterelnök úgy fogalmazott:
Brüsszelben mindenki látja, hogy jön a Trump-tornádó, de a legtöbben még azt hiszik, ők megúszhatják. Nem fogják.
Orbán Viktor kiemelte:
Donald Trump 14 nap alatt néhány intézkedéssel máris a feje tetejére állította a világot. Amerikában vége van a genderőrületnek, vége van a globalista Soros-szervezetek finanszírozásának, vége van az illegális migrációnak, és vége van az orosz–ukrán háború támogatásának is
Hozzátette:
Vagyis vége van mindennek, amit a brüsszeli bürokraták az elmúlt években megpróbáltak lenyomni a torkunkon. De van itt még más is. A világkereskedelem eddig ismert szabályainak is búcsút inthetünk. Trump elnök ki fog állni az amerikai érdekekért, Európa ellenében is. Nehéz hónapok előtt áll az Európai Unió és kemény hónapok elé néznek a brüsszeli bürokraták
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Megállapodást, egy dealt kell kötnünk, hogy meg tudjuk őrizni a gazdasági kapcsolatainkat az Egyesült Államokkal. Igazán jó dealt pedig azok tudnak kötni, akik nemcsak ismerik, de tisztelik is egymást
– szögezte le Orbán Viktor, kiemelve:
Mi mindig is tudtuk, hogy Trump elnök vissza fog térni, ezért felkészültünk. Folyamatosan tárgyalunk, és egy jó dealt fogunk kötni az Egyesült Államok új kormányzatával.
Hozzátette:
A brüsszeliek pedig megehetik, amit főztek!
Donald Trump beiktatása óta szinte minden nap aláír egy – vagy több – rendeletet. Elnöksége negyedik napján, a davosi világgazdasági fórumon ő maga mondta, hogy ő és adminisztrációja négy nap alatt annyit tett, mint más kormányok négy év alatt.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök aláír egy végrehajtási rendeletet a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában 2025. január 31-én (Fotó: AFP/Mandel Ngan)