A rendelet indoklása szerint a külföldi segélyezési rendszer és bürokrácia nem szolgálja az amerikai érdekeket, sőt sok esetben ellentétes az amerikai értékekkel, és destabilizáló hatása van a békére.
Trump kijelentette, hogy a továbbiakban csak az elnök külpolitikájával teljes mértékben összhangban álló külföldi segélyek folyósíthatók.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, a dicstelenül és gyáván távozó David Pressman amerikai nagykövet nagylelkű ajándékkal igyekezett búcsúzni a magyarországi baloldali médiától. A hazánkat rendszeresen támadó diplomata a szerkesztőségek között több mint 173 millió forintot osztott ki a Szabad média pályázat harmadik felhívásán. A nyertesek neve nem volt meglepetés: a kormányt és a jobboldalt ütő sajtótermékek kaphattak a pénzből.
A Pressman-árvák azonban szomorúak lehetnek, mert Trump felfüggesztett minden olyan rendeletet, amit az utolsó hetek pánikában hozott Joe Biden.
Ezek szerint nem kaphatják meg a pénzt.
Trump szigorú követelményeket fogalmazott meg
Marco Rubio külügyminiszter a szenátusi meghallgatásán hangsúlyozta, hogy minden külföldi segélyprogramot három fő szempont alapján értékelnek újra: biztonságosabbá, erősebbé és gazdagabbá teszi-e Amerikát? Rubio vagy kijelölt képviselője fogja meghatározni, hogy mely programok felelnek meg ezeknek a kritériumoknak, az OMB-vel (Office of Management and Budget) folytatott konzultációt követően.
A segélyek az éves szövetségi költségvetés mindössze egy százalékát teszik ki. Kivételt képeznek a rendkívüli helyzetek, mint például az Ukrajnának nyújtott jelentős katonai segítség. A Biden-kormányzat 2023-as költségvetése hatvannyolcmilliárd dollárt különített el külföldi programokra.
Izrael, Egyiptom és Jordánia, a legnagyobb segélyezettek, valószínűleg nem tapasztalnak drasztikus csökkentést, mivel a segélyek hosszú távú megállapodásokban és szerződésekben vannak rögzítve.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)