Többféle – egyebek mellett rendőrségi – vizsgálat is indult, miután lapunk kiderítette, hogy feltehetőleg külföldi állampolgárokat operáltak meg a kórházban, s a beavatkozásokat hamis taj-szám alapján elszámolták a magyar egészségbiztosítónál is. Az ÁEK-ban szigorú biztonsági számítástechnikai rendszer felügyeli a kezelésekre jelentkezők társadalombiztosítási jogosultságait. Nem vehetnek fel a kórházba olyan betegeket, akik nem szerepelnek az adatbázisban, vagy – külföldiként – nem fizették meg az ellátásuk alapját képező járulékokat. Más országok állampolgárait úgy gyógyítják, hogy azokkal vagy biztosítási szerződésben áll az intézmény, vagy utólag kiszámlázzák számukra a kezelés költségeit. A csalással gyógyított betegek azonban nem fizettek hivatalosan semmit.
Az ellátásukhoz szükséges jogosultságokat úgy szerezték meg, hogy a VIP osztály dolgozói magyar – számos esetben már elhunyt – állampolgárok adatait használták fel.
*
Az ÁEK belső vizsgálata után Szilvásy István nem tett feljelentést az ügyben, holott ez kötelessége lett volna. A történteket nem jelentették a felügyeleti szervnek, a honvédelmi tárcának sem. A minisztérium akkor szerzett tudomást minderről, amikor a BRFK tájékoztatta a már elindított eljárásról. Utóbbi a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) jelzése alapján kezdett nyomozásba. Lapunk egy hete megkereste a KBH-t, hogy miképp jutottak információhoz a csalásokról, de a hivatal eddig még nem válaszolt kérdéseinkre.
Emlékezetes, hogy már Szilvásy István főigazgatói kinevezése sem volt viharoktól mentes. A szakma egy része ugyanis úgy vélte, a posztot testvérének, az akkori kormánytag Szilvásy Györgynek köszönhette.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés