Bozóthús a párizsi kézipoggyászban

Hírösszefoglaló
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Becslések szerint Európa minden nagy forgalmú légikikötőjében évente több száz tonna Afrikából származó csempészett „bozóthús” – az orvvadászoknak zsákmányul eső vadállatok húsa – jut fel a repülőkre a kézipoggyászokban. A következtetésre a párizsi Charles de Gaulle repülőtéren tizenhét napon át folyó, szúrópróbaszerűen elvégzett vizsgálatok adtak módot. Ezen idő alatt 29 Afrikából érkező járat 134 utasának poggyászát kutatták át, s közülük kilencnél találtak összesen 188 kilogramm bozóthúst – írta a BBC.
A tizennégy afrikai országból való utasok csomagjában tizenegy vadon élő állat húsát fedezték fel, védett vagy kihalással fenyegetett fajok példányait is. Többek között a főemlősök két típusát, különféle rágcsálókat, sőt kétfajta krokodilt is.
A brit, francia és kambodzsai szakértőkből összeállított keresőcsapat tagjai szerint tudni lehetett, hogy vannak, akik bozóthúst csempésznek a vastag pénztárcájú ínyencek asztalára, de nem számítottak arra, hogy ilyen nagy menynyiségben. Ezt annak tudják be, hogy akit rajtakapnak, olyan csekély büntetésre és akkora haszonra számíthat, hogy érdemesnek találja vállalni a kockázatot. Négy kilogramm majom Kamerunban például csak öt eurót ér, a világ más részén azonban százat is.
Vadat az Egyenlítő környékén minden piacon árulnak. A kínálatban bivaly-, elefánt-, antilop- és madárhús, valamint az emberszabású majom – csimpánz és gorilla – is megtalálható, de adásvételüket szinte senki nem ellenőrzi. Felmérések szerint Kamerunban havonta körülbelül száz tonna, Gabonban negyvenöt tonna, Észak-Kongóban pedig huszonnégy tonna bozóthús talál gazdára a piacokon. Az üzlet másutt is virágzik: Los Angelesben, Torontóban vagy Párizsban havonta öt-hatezer kilogramm afrikai vadat adnak el, mivel fogyasztásuk státusszimbólumnak számít.
Szakértők szerint az összehangolt és szigorú intézkedések hiánya oda vezethet, hogy igen sok afrikai emlős, madár és hüllő kipusztul a következő egy-két évtizedben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.