Brüsszeli támogatás

„Közép-Európát és Európát egységben látjuk. A közép-európai együttműködés egyik fő célja, hogy közös érdekeinket hatékonyabban tudjuk érvényesíteni az Európai Unión belül. Ezt a törekvést az unió, mint azt José Manuel Barroso bizottsági elnök is jelezte, tökéletesen megérti, s támogatja” – foglalta össze lapunknak nyilatkozva a varsói és brüszszeli külpolitikai bemutatkozás fő üzenetét Martonyi János, aki elkísérte Orbán Viktort a belga fővárosba.

Stier Gábor
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes érzésekkel utazhatott első külföldi útjára miniszterelnökként Orbán Viktor. Egyrészt európai léptékkel is elismerésre méltó fölénnyel választották kormányfővé, ugyanakkor az elmúlt években érezhetően megkopott Magyarország híre. Melyek a külpolitikai nyitány leginkább megszívlelendő tapasztalatai?
– Úgy látom, a választások eredménye nyomán lényegesen javult Magyarország képe a világban. Egyrészt a kétharmados többség egyértelműen politikai stabilitást jelez, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy egy kormány átfogó, eltökélt, világos gazdasági stratégiát valósítson meg. Ehhez járul, hogy a Fideszt immár nagy európai néppártként, s egyértelműen jobbközép erőként határozzák meg. Marginalizálódtak azok a korábbi hamis állítások, amelyek a Fideszt a szélsőjobb felé akarták sodorni. A lengyel út egyértelmű szimbolikus üzenet Varsó, a régió és az EU számára is. Megerősítettük korábbi eltökéltségünket, hogy fontosnak tartjuk a közép-európai együttműködést, s ezen belül kiemelt szerepet tölt be a magyar–lengyel történelmi barátság.
– Korábbi interjúiban is utalt rá, hogy nem lehet sikeres a magyar külpolitika erős hátország, gazdasági stabilizáció nélkül. Milyen támogatást kaphat ehhez Brüsszeltől Budapest?
– Kiemelt jelentőséget tulajdonítunk a gazdasági stabilizációnak, így nem véletlen, hogy ezek a kérdések álltak az EU vezetőivel folytatott megbeszélések középpontjában. Orbán Viktor tájékoztatta Barrosót a helyzetről, s a célokról is. A kormány rövid időn belül meghirdet egy átfogó gazdasági intézkedési tervet, s ehhez minden támogatást megkap Brüsszelből.
– Másképpen, de az Európai Unióról szólt a brüsszelit megelőző varsói út is. Ronthatja-e a közép-európai együttműködés elmélyítésének esélyeit a Budapest és Pozsony közötti feszültség?
– A Magyarország és Szlovákia közötti feszültség nem volt témája a tárgyalásoknak. Barroso világossá tette, hogy nem kíván e kérdéssel foglalkozni, különösen nem a szlovák választási kampány közepén. Természetesen felhívta arra a feleket, hogy kétoldalú párbeszéd útján tisztázzák nézeteltéréseiket. Ezzel mi egyetértünk, s ahogy megalakul a szlovák kormány, felvesszük vele a kapcsolatot, s ezt a párbeszédet több szinten el fogjuk kezdeni. Bízunk abban, hogy a többi hat szomszédunkhoz hasonlóan Szlovákiával is a lehető legjobban alakulnak majd a kapcsolatok. A közép-európai együttműködés ennek fontos tényezője. Soha nem rejtettük véka alá, Visegrád egyik funkciója, hogy az időről időre jelentkező kisebb-nagyobb vitákat többoldalú keretként tompítsa. A közép-európai együttműködésnek ilyen jelentőségét is látjuk, ugyanakkor persze ez ennél sokkal több. Pozsonnyal is egyetértünk abban, hogy egyébként számtalan kérdésben – energia- vagy mezőgazdasági politika – azonosak az érdekeink és az álláspontunk is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.