Félkatonai vízügyet akar Illés

Olyan hatékony vízügyet kell létrehozni, amely szinte félkatonai módon működik – jelentette ki Illés Zoltán. A Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelmi államtitkára szerint a mostani katasztrófa is azt mutatja, hogy az államnak újra saját kezébe kellene vennie az árvízi védekezést.

Munkatársunktól
2010. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos gondokat okoz, hogy a most katasztrófát okozó közepes vízfolyásokon az elmúlt nyolc évben semmilyen fejlesztés nem történt – közölte Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelmi államtitkára a Duna Televízióban. Hozzátette: az állam vélhetőleg újra saját kézbe veszi az árvízi védekezést. Mindenkinek a saját helyén van meg a felelőssége. A korábbi kormányoknak olyan beruházásokat kellett volna támogatni, hogy ez a tragikus árvízi helyzet ne következzen be – mondta Illés, aki szerint új helyzet állt elő azzal, hogy az irdatlan tömegű víz nem a nagy folyóinkon érkezett. Azokon ugyanis megvannak a gátak, és többé-kevésbé jó a védekezés. Az államtitkár azonban figyelmeztetett arra, hogy a nagyobb vizeinken is megmutatkozott az a probléma, hogy a víz lefolyásának szélesebb teret kellene biztosítani a jövőben. A közepes vízfolyásainkon – például a Hernádon vagy a Sajón –, amelyek most a legnagyobb katasztrófákat okozták, az elmúlt nyolc évben semmilyen beruházás nem történt. Sem záportározót, sem gátakat nem építettek – mutatott rá az államtitkár. Illés szerint az így kialakult helyzet miatt kellett heroikus módon védekezni a rendőröknek, katonáknak, védekezőknek, és „a saját kezükkel kellett megépíteniük a nyúlgátakat”.
Illés Zoltán „félkatonai módon” működő vízügyet szeretne a jövőben. Ehhez szerinte egyes feladatokat – például az árvízi védekezést – vissza kell venni az önkormányzatoktól, utóbbiaknál ugyanis sem ember, sem eszköz, sem pénz, sem szakértelem nincs erre a feladatra. Olyan „hadra fogható vízügy” kell, amely megelőző munkálatokat végez, míg nincs árvíz. Ha meg jön az ár, akkor egy közel tízezer főből álló vízügyes csapatnak kell védekezni – szögezte le a politikus.
Az árvíz miatt egyébként a biztosítók a kárbejelentések fokozódó növekedésével számolnak. Szabó Zoltán, a Magyar Biztosítók Szövetsége lakásbiztosítási szakértője szerint eddig is több mint 132 ezer kárbejelentés érkezett 13,6 milliárd becsült kárértékkel, ami növekedni fog, mivel az összes ügyfél nem jelentette be még a kárt. A szakértő szerint a végösszeg 15-20 milliárd forint között állhat meg. A biztosítók felkészültek, nem fordulhat elő, hogy az ügyfelek nem kapják meg a nekik jogosan járó összeget – állította Szabó. A biztosító nemcsak az ingatlanban esett kárt, hanem a lakhatási költségeket is téríti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.