Heves vajdasági kampány

A vajdasági magyarság vasárnap megválasztja a nemzeti közösség legfőbb szervét, a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsot. A közvetlen – listás, részarányos rendszerű – választásokon öt lista verseng a bejutásért a vajdasági magyarok miniparlamentjébe. Parlamenti küszöb nincs. Ugyanezen a napon még 19 szerbiai nemzeti közösség választ képviseleti testületet, 16 kisebbség közvetlen választásokon.

Sebestyén Imre
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pajtics vádja. Politikai extrémizmussal vádolta meg Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét Bojan Pajtics vajdasági kormányfő, a Demokrata Párt alelnöke, amiért – mint Pajtics fogalmazott – elvitatja a DS nem szerb tagjainak jogát arra, hogy foglalkozzanak saját nemzetük kultúrájának, oktatásának, tájékoztatásának kérdéseivel. Ha a Vajdaságban a magyarok csaknem fele a DS-re szavaz, ki kérdőjelezheti meg e jogukat – fogalmazott felháborodottan a Politiká című lapnak nyilatkozó Pajtics. (S. I.)


Pénteken megkezdődött a kampánycsend, amely egy szokatlanul durva választási hadjáratnak vetett véget. A listák egy része ugyanis kimondottan negatív kampányt folytatott. A legnagyobb harc a VMSZ által támogatott Magyar Összefogás Lista és a kormányzó Demokrata Párt (DS) által létrehozott Humentis-féle Vajdasági Magyarként Európába lista között várható vasárnap – a kemény pengeváltásokból ítélve. Ám a VMSZ nem kevesebbet állít, hogy még két lista élvezi a DS támogatását. Ez a Magyar Liga, amely mögött formálisan a Vajdasági Szociáldemokrata Liga áll és a Kézfogás a Magyarságért. A radikálisnak tartott Magyar Remény Mozgalom az egyetlen pártlista, amely mögött nincs más helyi erő.
De nemcsak a listák kam-pányoltak, hanem azok a politikai erők is, amelyek nem vesznek részt a választásokban. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége a nemzeti tanácsokról szóló törvény hiányosságai miatt a megválasztandó testületet már eleve illegitimnek kiáltották ki, s a kampányban ennek az álláspontjuknak megfelelően vettek részt. A magyar választók egy része – jórészt e pártok támogatói – emiatt fel sem iratkozott a külön választói névjegyzékre, amely csak akkor vált érvényessé, amikor a nemzeti közösség tagjainak több mint fele feljelentkezett rá.
A vasárnapi szavazáson 138 660 magyar nemzetiségű polgár voksolhat, annyi neve szerepel a külön névjegyzéken. Minden érintett párt és intézmény nagy részvételt jósol, annak ellenére is, hogy nem mindenki kapta meg a személyre szóló választási értesítőt, amiért – és más technikai mulasztásokért – a szerbiai kisebbségi minisztériumot, illetve a minisztérium központi választási bizottságát érték jogos bírálatok.
Esélylatolgatásokba nemigen bocsátkoznak a helyi elemzők és a sajtó is igen visszafogott. Közvélemény-kutatások nem készültek, az internetes szavazások pedig nem tekinthetők reprezentatívnak. Megfelelő fogódzók híján is meg lehet jósolni, hogy többpárti lesz a Magyar Nemzeti Tanács.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.