Japán vagy Spanyolország jön?

Japán vagy Spanyolország is Görögország sorsára juthat. A kelet-ázsiai kormányfő tegnap bejelentette: Japánnak gyors lépéseket kell tennie az államadósság csökkentése érdekében. Eközben egyes szakértők szerint Madridnak gazdasági helyzete miatt már kérnie kellett volna az EU és a Nemzetközi Valutaalap segélycsomagjából. Soros György közgazdász szerint a válság második fordulójához értünk.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyors kampányba kezdett a japán kormány, hogy kedvet csináljon a befektetőknek államkötvényei megvásárlásához. A Financial Times írása alapján a plakátok azt üzenik: aki ilyen papírral bír, még a hölgyek kegyeit is nagyobb eséllyel nyerheti el. Nem véletlen az akció, mivel tegnap Kan Naoto, a szigetország kormányfője arra figyelmeztetett, Japánt Görögországhoz hasonló adósságválság fenyegeti, hacsak nem tesz gyors lépéseket az államadósság csökkentése érdekében. A távirati iroda beszámolója szerint a miniszterelnök a japán parlamentben közölte, a világ második legerősebb gazdasága nem folytathatja azt a jelenlegi gyakorlatot, hogy kötvények kibocsátásával fizeti vissza korábbi adósságait. A kormányfő félelme nem alaptalan, hiszen tavaly Japán államadóssága a bruttó hazai termék (GDP) 218,6 százaléka volt, ami az iparilag fejlett országok között a legmagasabb.
Azonban nemcsak a Távol-Keleten, hanem az Ibériai-félszigeten is kongatják a vészharangot. Andrew Burns, a Világbank főosztályvezetője és a Financial Times szerint a spanyol gazdaság súlyos helyzete miatt Spanyolországnak már kérnie kellett volna az EU és a Nemzetközi Valutaalap 750 milliárd eurós segélyalapjából.
Soros György magyar származású amerikai befektető szerint most érkeztünk el a globális pénzügyi válság második felvonásához az európai adósságok finanszírozási gondjaival. A Portfolio.hu beszámolója szerint úgy fogalmazott, a második felvonásban a pénzügyi piacok elveszítik bizalmukat az államadósságok fenntarthatóságában, Görögország és az euró kerül a középpontba, ám ezeknek világszerte hatása lesz.
Soros úgy látja, a helyzet hátborzongatóan hasonlít az 1930-as nagy gazdasági világválsághoz. Akkor egy neves közgazdász, John Maynard Keynes tanácsára a gazdaság élénkítését költségvetési költekezéssel igyekeztek elősegíteni, akárcsak most, jelenleg azonban a pénzügyi piacok kierőltetik a költségvetési megszorításokat, ami viszont a gazdasági teljesítmények visszaeséséhez vezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.