Kövi és temploma

Ludwig Emil
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelmi Gömör vármegye déli és északi fele közötti magyar–szláv nyelvhatár régen, évszázadokkal ezelőtt megállapodott. Azt a tágas, dombos-lapályos medencét a Mátra és a Bükk hegység háta mögött, amelyik szelídebb éghajlatával a földművelésnek és az állattartásnak kedvez, a honfoglalás és letelepedés kora óta folyamatosan magyarok lakják; az északon ezer méterig emelkedő hegyvidéket és a folyóvölgyeket német ajkú bányászokkal, erdőmunkásokkal telepítették be királyaink a XIII. és XIV. században. A török időktől a XIX. századig a még északabbról lehúzódó szlávok magukba olvasztották az iparűző, kereskedő gömöri szászokat, végül így alakult ki a Losonc–Rimaszombat–Rozsnyó vonal északi oldalán húzódó etnikai határ a szlovákok és a magyarok között. Trianon ítélete e nyelvi-kulturális mezsgye és az új politikai határ közé zárta a törzsökös gömöri magyarságot. Arányuk az 1920 óta eltelt kilenc évtized alatt a felére zsugorodott, ez a tényszerű eredménye a békeszerződésben megígért „nemzeti önrendelkezésnek”.
Kövi hétszáz lelkes kisközség Rozsnyótól nyugatra, a Turóc folyó völgyében. Neve – amelyet a határában épült várról kapott – 1243-ban szerepel először írásban Kevy alakban (mai hivatalos megnevezése: Kamenany). Az erdős Gömör birtokbavétele a Sajó völgyében felfelé haladva történt, a vidéket 900 táján megszálló Hanva nemzetség a X. század végére összeolvadt a helyben talált gyér lakossággal – olvashatjuk Ila Bálint megyemonográfiájában. Szent István király birtokrendezésétől a tatárjárásig a Hanvák és a Balogok leszármazottai, valamint a Miskolc, Bors és a Hont–Pázmány nemzetség fiai uralták a Sajó és mellékfolyói – Rima, Balog, Vály, Turóc, Murány, Csetnek – menti településeket. A falunevek csaknem mindegyike magyar, csupán pár esetben találkozhatunk szláv gyökerű helynévvel. A megye Árpád-kori köznépe, amely nagyjából a mai etnikai határig népesítette be a Gömöri-medencét, túlnyomó részben magyar nyelvű volt – összegzi kutatásainak eredményét történeti földrajzában Györffy György.
Dél-Gömör lakói az északi hegyek közt találtak oltalmat a mongolok 1241. évi támadása elől. Két évvel később IV. Béla király az Ákos nembeli Fülöp és Detre ispánoknak – gyermekkori játszótársainak – adományozta a megye legnagyobb uradalmát, a pelsőcit. Ennek keleti peremén, a kassai útra néző magaslaton épült Krasznahorka vára, két másik vár a Sajó menti Berzéte szikláján és Kövi fölött. Az Ákosok telepítő akciójának eredményeként hamarosan 17 új község létesült a környéken, köztük Rozsnyó, Csetnek és Dobsina német kolóniái. IV. (Kun) László 1273-ban kiadott szabadságlevelével Herbardus – a szászokat behozó német soltész – bírósága alá rendelte Kövit, lakóinak házanként ötven jugerum – azaz ekealja, nagyjából ötven hold! – szántóföldet, hozzá rétet és erdőt, szabad vadászatot, a patakban halászatot, négy évre adómentességet adományozott. A falunagy halála után a község választhatta meg annak utódját, építhetett magának templomot és fogadhatott papot, végrendelkezhetett, aki akart, elköltözhetett.
Kövi papja 1332-ben egy márka jövedelmének tizedét rótta le pápai adóként. 1359-ben „castrum Kwy” a pelsőci Bebekek birtokközpontja, a megye legnépesebb községeinek egyike volt, 81 jobbágyportával. A XV–XVII. században a Szapolyaiak és Széchiek, Széchi Mária kezével Wesselényi Ferenc, majd a Csáky, Koháry és a Koburg hercegi családok lettek a földesurai. „Hajdan ferenczrendű kolostor is volt a községben, mely a husziták inváziója alatt pusztult el […], iskolája messze vidéken ismeretes volt” – áll Borovszky Samu 1898. évi megyekönyvében. Az 1700-as évek közepén több szeszt főztek Köviben, mint egész Gömörben, eleinte gabonából, majd gyümölcsből, főként szilvából – írja korabeli földrajzi munkájában Korubinszky János Mátyás. Főleg vastermékek készítéséből és eladásából éltek a helybeliek.
Talán a pálinkafőzésnek is szerepe lehetett abban, hogy a település kétszáz év alatt háromszor porig égett. Dacára ennek 1828-ban 2381 lakost írtak össze Kövi 275 házában, a népesség még tovább nőtt a XIX. században, csak a századforduló környékén történt nagy kivándorlás apasztotta másfél ezerre a lélekszámot 1910-re. A magukat cseh husziták leszármazottainak tartó szlovákok és a magyarok aránya az első világháború idején 60–40 százalék volt a községben, a legutóbbi, 2001. évi népszámlálás adatai szerint a 696 lakosból 533 szlovák, 137 cigány, a maradék magyar és német.
Kövi XIII. századi eredetű temploma a település központjában, a tágas piactér sarkán található. Egyhajós épület, kelet felé tájolt nagy ívű szentéllyel, a déli oldalán gótikus bejárattal. Az 1440-es években Giskra zsoldosserege, 1555-ben a török had, 1600-ban a tűzvész tette tönkre, végül a lutheránusok építették újjá és használták a XVII. század elejétől. 1711-ben tűz martaléka lett a templom tornya, ezután készült a szentélytől keletre külön álló harangtorony. Szintén barokk stílusban történtek a templom XVII–XVIII. századi renoválásai, a főrangú kegyurak költségén.
Először 1978 nyarán jártam Köviben. A templomot kövezett, tiszta tér és gondozott park vette körül, tucatnyi formás, fiatal hársfával. Csak a híres, XVIII. századi iskola emeletes épülete volt elhagyott. A templom ajtaját nyitva találtam, a külső lépcsőházon át felmászván a padláson is körülnézhettem a magyarul értő pap jóváhagyásával. A barokk kori – alacsonyabb – boltozat fölé magasodó déli oldalfalon láttam a három XIV–XV. századi ablakkeret záróíveit és a csúcsíves boltozás maradványait; a diadalív fölötti harántfal nyugati oldalán négy szent képmását vettem észre a középkori freskómezőn, egyikükben Szent László királyt véltem felismerni a félhomályban. Harminckét év után az idén áprilisban láttam viszont Kövit. A templom tetőzete toldozott-foldozott, az eresze rongyos, elázott, lemállott a vakolata, déli oldalán a lépcső köveit elhordták. Bejárata hegesztett vasráccsal, lakatokkal bezárva. Körötte a tér sivár, a házak, udvarok lepusztultak. Mindenütt üldögélő, az idegen kocsit figyelő embereket, koszos, toprongyos gyerekeket látni hétköznap délelőtt.
Félórányi autóútra jártunk a magyar határtól, kerek kilenc évtizednyire vagyunk a trianoni döntéstől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.